h 2609
i 0
S 0

هفته سی و ششم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  جنین سی و شش هفته‌ای
  •  پوست و موی جنین
  •  محکم شدن استخوان‌ها
  •  وضعیت قرار گیری جنین
  •  وضعیت قرار گیری جنین
  •  سبک شدن سر دل
  •  تغییرات هفته‌های آخر
 •  تغییرات مادر
  •  افزایش سوخت و ساز
  •  نوسانات سطح انرژی
  •  ورم دست و پا
  •  بزرگ شدن رحم
  •  پایین رفتن جنین
  •  سرگیجه در اواخر بارداری
 •  مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)
 •  رژیم غذایی در بارداری
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  نــــذر
 •  سبک زندگی
  •  مهدکودک جایگزینی اشتباه برای آغوش مادر

تغییرات جنین

جنین سی و شش هفته‌ای

در این هفته جنین سی و شش هفته ای شده است در انتهای این هفته کودک شما کامل شده است. به کودکانی که در بین هفته‌های سی و ششم و چهل و دوم به دنیا بیایند کامل می‌گویند، به آن‌ها که قبل از 36 هفته به دنیا می‌آیند نارس و بعد از 42 هفته دیررس می‌گویند.
جنین حالا می‌تواند محکم‌تر یک چیز را با دست بگیرد و به نور و صدا واکنش نشان می‌دهد. بدن جنین گرد و چاق است. از این هفته به بعد دوره پایانی رشد آغاز شده که طی آن جنین برای زندگی بیرون از رحم آماده می‌شود. در دوره پایانی رشد چربی زیر پوستی جنین افزایش می‌یابد و به جنین کمک می‌کند با این چربی‌ها دمای بدن خود را تنظیم کند. سوختن این چربی‌ها نیز انرژی آزاد می‌کند. به‌طور معمول سر جنین به سمت پایین است و به لگن فشار می‌آورد. جای جنین آن‌قدر در شکم تنگ است که دست‌ها و پاها به داخل شکم جمع شده‌اند.

پوست و موی جنین

موهای کرک مانند او و همین طور ورنیکس (ماده نسبتاً چربی که بدن او را پوشانده بود و از پوست او در برابر مایع آمنیوتیک محافظت می‌کرد) در حال ناپدید شدن هستند. کودک شما همه این مواد را به همراه دیگر ترشحاتی که به درون مایع آمنیوتیک می‌ریزند، می‌بلعد و این مواد تا زمان تولد در شکم او باقی خواهند ماند. این مخلوط سیاه‌رنگ که مکونیوم نامیده می‌شود، اولین مدفوع کودک شما را تشکیل خواهد داد. در روده ها حالا مقدار قابل توجه مکونیوم (مدفوع جنین) وجود دارد.

محکم شدن استخوان‌ها

 استخوان بندی محکم‌تر می‌شود، اما تمام استخوان‌ها در وقت تولد محکم نیستند. در جمجمه شکاف‌های کوچکی وجود دارد تا سر جنین در هنگام تولد بتواند راحت‌تر شکل بگیرد و از کانال زایمانی عبور کند، یعنی آنکه جمجمه سخت نیست و در هنگام تولد در کانال زایمانی حتی قدری مچاله می‌گردد. به همین دلیل سر جنین می‌تواند در لحظه‌های اول تولد کمی عجیب به نظر بیاید، اما بعد از تولد به‌سرعت به حالت عادی خود باز می‌گردد.

وضعیت قرار گیری جنین

سر اکثر جنین‌ها در این مرحله به‌طرف پایین قرار گرفته است که برای یک زایمان راحت مناسب‌تر است. در صورتی که وضعیت جنین شما به این شکل نباشد پزشک یا ماما از شما خواهد خواست که در هفته آینده برای تغییر وضعیت قرار گرفتن او در رحم برنامه ریزی کنید، برخی تمرینات ورزشی به این چرخش کمک خواهند کرد. بندرت پیش می‌آید که پزشک یا ماما سعی کنند که با انجام حرکات آرام و نرم از روی شکم وضعیت قرار گرفتن جنین در رحم را تغییر داده و سر او را به‌طرف پایین برگردانند

وضعیت قرار گیری جنین

سر اکثر جنین‌ها در این مرحله به‌طرف پایین قرار گرفته است که برای یک زایمان راحت مناسب‌تر است. در صورتی که وضعیت جنین شما به این شکل نباشد پزشک یا ماما از شما خواهد خواست که در هفته آینده برای تغییر وضعیت قرار گرفتن او در رحم برنامه ریزی کنید، برخی تمرینات ورزشی به این چرخش کمک خواهند کرد. بندرت پیش می‌آید که پزشک یا ماما سعی کنند که با انجام حرکات آرام و نرم از روی شکم وضعیت قرار گرفتن جنین در رحم را تغییر داده و سر او را به‌طرف پایین برگردانند

سبک شدن سر دل

 کم‌کم سر جنین به سمت پایین آمده تا برای زایمان آماده شود این رویداد سبب تنگ‌تر شدن و ایجاد فشارهای بیشتر در ناحیه لگن خواهد شد. در این صورت تنگی نفس شما بسیار بهبود می‌یابد ولی ممکن است به خاطر فشاری که به مثانه وارد می‌شود، تکرر ادرارتان بیشتر شود.

تغییرات هفته‌های آخر

عضلات مکیدن او بسیار قوی شده‌اند و خود را برای شیر خوردن آماده کرده است. در گونه‌هایش بالشتک‌های چربی به وجود آمده‌اند تا قدرت مکیدن او را چند برابر کند و لثه‌اش بسیار سفت و محکم شده است. روی لثه‌ها برآمدگی‌هایی وجود دارد انگار که می‌خواهد دندان بیرون بزند.
دست و پای جنین، کم‌کم در ناحیه آرنج و بازو گود می‌افتد و با ادامه جایگزینی چربی، چین و چروک‌هایی در اطراف مچ دست و گردن شکل می‌گیرند.

تغییرات مادر

افزایش سوخت و ساز

در اواخر دوره بارداری سرعت سوخت و ساز بدن در حالت استراحت 25 درصد افزایش خواهد یافت. که آن هم به دلیل افزایش نیازهای جنین است. در این مرحله از بارداری باید رژیمی در نظر بگیرید که انرژی مورد نیازتان را تأمین کند.
در دوره بارداری به دلیل بزرگ‌تر شدن رحم و رشد جنین و جفت، نیازهای گردش خون رحم افزایش یافته و با نزدیک شدن به پایان دوره بارداری یک ششم کل حجم خونتان در رگ‌های رحمی جریان دارد.

نوسانات سطح انرژی

این ماه نوسانات زیادی در سطح انرژی خواهید داشت. بیشتر خانم‌های باردار خستگی را تجربه می‌کنند. در این ماه یا خیلی خسته‌اید که حتی انرژی انجام کارهای شخصی خود را ندارید و یا گاهی اوقات آن‌قدر انرژی دارید که با کلی فعالیت بازهم خسته نمی‌شوید. البته مراقب باشید در این اوقات زیاده روی نکنید و بخشی از انرژی را برای آینده ذخیره کنید. فراموش نکنید حتی اگر شما هم گرسنه نباشید مسافر کوچولو نیاز به غذا دارد. حتماً چند بار در روز از میان وعده‌های سبک و مفید استفاده کنید. اشتها و سطح انرژی شما در نوسان است.

ورم دست و پا

ورم صورت و دست‌ها، پاها و قوزک پا کمتر می‌شود البته در 40 در صد خانم‌ها، در 12 هفته آخر بارداری ورم بسیار خفیفی در قوزک پا وجود دارد که معمولاً با استراحت برطرف می‌شود. اما دقت کنید اگر ورم با سرگیجه همراه بود، دردناک بود و در 24 ساعت هیچ تغییری نکرد و شدت پیدا کرد حتماً به پزشک مراجعه کنید.

بزرگ شدن رحم

رحم شما با رشد خود به دیافراگم فشار می‌آورد و قلب را به سمت بالا و چپ جابه‌جا می‌کنید. با رشد بیشتر مسافر کوچولو و تنگ شدن فضای اندام‌های داخلی ممکن است کمتر از چند هفته پیش احساس گرسنگی کنید. در این مرحله استفاده از غذاهای سبک‌تر در دفعات بیشتر مناسب خواهد بود. با پایین‌تر رفتن جنین و نزدیک شدن او به لگن ممکن است سوزش معده از بین رفته و تنفس هم برایتان راحت‌تر شود.

پایین رفتن جنین

 در صورتی که این اولین بارداری شما باشد احتمال پایین‌تر رفتن کودک و نزدیک شدن او به لگن پیش از زمان زایمان بیشتر است. با این حال در صورتی که این اتفاق بیفتد شما فشار بیشتری بر قسمت پایینی شکم خود احساس خواهید کرد که در نتیجه راه رفتن و پیاده روی برایتان سخت و آزاردهنده خواهد شد. برخی خانم‌ها می‌گویند که در این حالت احساس می‌کنند یک توپ بولینگ را بین پاهای خود حمل می‌کنند و نزدیک است این توپ بیرون بیفتد. البته نگران نباشید او بیرون نمی‌افتد.

سرگیجه در اواخر بارداری

در اواخر حاملگی امکان دارد که مادر دچار حالت تهوع یا سرگیجه شود، به‌خصوص وقتی که به پشت دراز کشیده است. این حالت نرمال است و به آن "سندرم ونا کاوا" می‌گویند. شکم بزرگ به سیاهرگ‌هایی که در کمر وجود دارد فشار می‌آورد و بازگشت خون به قلب را آهسته می‌کند. سیاهرگ گشادی که خون اندام‌ها را به قلب باز می‌گرداند "وناکاوا" نام دارد. این خطرناک نیست اما گاهی امکان دارد که مادر احساس ضعف کند. برای بیشتر مادران حامله بهترین حالت خوابیدن به پهلوی چپ است، زیرا کمتر روی گردش خون اثر می‌گزارد. وقتی سر جنین رو به پایین است به لگن فشار می‌آورد. طول رحم بستگی به این دارد که آیا سر جنین رو به پایین محکم شده است یا که نه.

 

مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)

با نزدیک‌تر شدن به پایان بارداری، خستگی بیشتر در شما نمایان می‌شود. اگر در روز 8 لیوان آب بنوشید، احساس خستگی کمتری خواهید داشت. البته باید سختی دستشویی رفتن‌های مکرر را به جان بخرید و در برابر وسوسه نوشیدن آب کمتر مقاومت کنید. وعده‌های غذایی زیاد با حجم کم را جایگزین وعده‌های سنگین غذایی کنید. غذاهای شیرین باعث افزایش قند خون و انرژی و قوای جسمانی در شما می‌شود اما بعد از اینکه تحلیل رفت، باعث تشدید احساس خستگی در شما خواهد شد.
ورم بارداری مشکلی است که معمولاً در تمام خانم‌ها به‌طور طبیعی رخ می‌دهد. این تغییر که از ابتدای هفته 34 یا 35 آغاز می‌شود حتی در خانم‌هایی که هیچ مشکل فیزیکی در طول بارداری نداشته‌اند، اتفاق می‌افتد. در این شرایط متوجه می‌شوید که انگشتر و حلقه‌تان در انگشتتان به‌راحتی قبل در دست نمی‌چرخند و کفشتان نیز برایتان تنگ شده است. ورم در طول روز افزایش می‌یابد و در انتهای شب به اوج خود می‌رسد. برای کاهش ورم شب‌ها در حالی بنشینید که پاهای خود را بالاتر از سطح قلبتان قرار داده‌اید. از پوشیدن لباس‌های تنگ و انداختن پاها روی هم به هنگام نشستن خودداری کنید. اما اگر این ورم به‌شدت در حال افزایش بود و صورتتان را هم در برگرفت، با دکترتان مشورت کنید.
به تغذیه صحیح و متعادل خود ادامه دهید و مواظب باشید تا با کاهش وزن مواجه نشوید زیرا کاهش وزن ناخواسته در این ماه شایع است. وعده‌های غذایی‌تان را زیاد و مقدار غذای هر وعده را کم انتخاب کنید. آهسته غذا بخورید و به‌خوبی آن را بجوید. هنگام غذا خوردن صاف بنشینید و برای جلوگیری از نفخ معده، حداقل تا 2:30 بعد از غذا خوردن دراز نکشید.
به مقدار زیاد آب بنوشید. از تکرر ادرار نترسید و مرتب مثانه خود را تخلیه کنید.
در صورتی که پزشک شما، آزمایش‌های مربوط به غربالگری استرپتوکوک های گروه B را درخواست کرد، با توجه به اینکه نمونه کشت غربالگری از ناحیه واژن و رکتوم تهیه می‌شود، نگران نباشید. این تست برای این است که در صورت آلودگی شما، درمان صورت گیرد تا آلودگی به نوزادتان منتقل نشود.
جفت سر راهی معمولاً در سه ماهه آخر حاملگی اتفاق می‌افتد. خونریزی بدون درد با حجم زیاد و بارنگ روشن ممکن است از هفته 28 حاملگی دیده شود. قرار گرفتن جفت سر راهی معمولاً به خود جنین آسیبی نمی‌رساند و تنها در هنگام زایمان است که این فرایند را دشوار می‌کند.
اگر جفت سر راهی در نیمه اول بارداری اتفاق بیفتد با بزرگ شدن رحم جفت به بالا حرکت می‌کند و مشکلی هم برای جنین ایجاد نمی‌کند. پزشک هم روند حرکت جفت را با سونوگرافی مورد بررسی قرار می‌دهد. بعد از هفته‌های 32 یا 34 هم باید سونوگرافی انجام شود تا محل دقیق جفت تعیین شود. فقط در نیم یا یک درصد از مواقع جفت در پایین رحم باقی می‌ماند. با این حال اگر در طول مدت سه ماه دوم یا سوم جفت در سر راه باشد و خطری مادر یا جنین را تهدید کند عمل سزارین انجام می‌شود.
ممکن است شب‌ها زیاد به توالت بروید بهتر است نور کافی وجود داشته باشد تا شما مسیرتان را به‌خوبی ببینید.
مسواک زدن را فراموش نکنید. عفونت لثه می‌تواند زایمان زودرس را به همراه داشته باشد. بنابراین حداقل دو بار در روز مسواک زده و به‌طور منظم از نخ دندان استفاده نمایید. حتماً در این هفته در صورت امکان قراری با دندان‌پزشک داشته باشید. چراکه باکتری‌هایی که سبب پوسیدگی دندان می‌شوند مسری هستند و مادران به‌راحتی می‌توانند باکتری‌های دهان و دندان خود را از طریق بزاق به دهان استریل کودک خود منتقل نمایند.
از این هفته به بعد مراقبت‌های قبل از بارداری برای شما باید هر هفته انجام شود. بد نیست از این به بعد از نوارهای بهداشتی و طبی استفاده کنید، چون ممکن است به خاطر فشار رحم به مثانه به هنگام سرفه و یا عطسه کردن، کنترل ادرار خود را از دست بدهید و البته این امر موضوعی عادی است.
نکته مهم این که از این هفته به بعد از پرواز با هواپیما خودداری نمایید.
ممکن است سینه‌های بعضی از خانم‌ها قبل از این که نوزاد به دنیا بیاید، بزرگ‌تر و حساس‌تر شوند. مراقبت کردن، دوشیدن یا ماساژ دادن سینه در زیر دوش گرم می‌تواند درد را تسکین دهد.
تاریخ احتمالی زایمان:
زیاد روی وقتی که از قبل برای زایمان تعیین شده است حساب نکنید. زایمان می‌تواند 14 روز جلوتر یا دیرتر اتفاق بیفتد. این به مادر کمک می‌کند که به‌روز تعیین شده برای زایمان فکر نکند. این‌گونه مادر انرژی بیشتری ذخیره می‌کند.

رژیم غذایی در بارداری

دیابت بارداری، به این معنی است که این اختلال در اثر بارداری ایجاد می‌شود و عامل احتمالی آن تشدید تغییرات فرآیند گلوکز (قند خون) است.
دیابت در صورتی که کنترل نشود و به مرز خطر برسد باعث بروز خطرات زیر می‌شود:
سقط، زایمان زود هنگام، ناهنجاری‌ها، مرگ غیرقابل توجیه جنین، تغییر رشد جنین، هیدرآمنیوس (افزایش مایع جنینی)، موربیدیته (مرگ مادری) و مرگ و میر نوزاد.
البته مطالعات نشان داده است در بسیاری از موارد با کنترل قند خون مادر، این موارد به شکل چشم گیری کاهش می‌یابد بنابراین؛ رعایت رژیم غذایی در دوران بارداری ضرورت بسیار دارد.
نکات مهم در برنامه غذایی زنان مبتلا به دیابت:
از مواد دارای قندهای پیچیده مانند نان و غلات سبوس‌دار به‌جای قندهای ساده استفاده شود.
از مصرف سیب زمینی و هویج پخته به‌صورت پوره خودداری شود.
ماکارونی سبوس‌دار فقط در آب جوشانده و پس از صاف کردن مصرف شود (ماکارونی را دم نکنید)
مصرف اندک توت خشک، کشمش سبز، کشمش قرمز و خرمای زرد بهتر از رطب مضافتی و قند است.
فرد مبتلا به دیابت می‌تواند روزانه به مقدار متعادل از انواع میوه استفاده کند (بهتر است از انگور، خربزه، طالبی و میوه‌های شیرین کمتر استفاده شود)
مصرف شیر و لبنیات کم چرب و یا بدون چربی به‌منظور تأمین کلسیم، پروتئین، و سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی توصیه می‌شود.
باید پوست مرغ و چربی اضافی و قابل رؤیت انواع گوشت‌ها جدا شوند و به‌جای سرخ کردن از روش آب پز، کبابی و تنوری استفاده شود.
مصرف فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس، کالباس، همبرگر و غذاهای کنسرو شده که دارای چربی و نمک زیاد هستند به حداقل رسانده و مصرف انواع ماهی در برنامه غذایی گنجانده شود.
به‌جای سس‌های پرچرب از سرکه، آب‌لیمو و آبغوره استفاده شود.
وعده‌های غذایی را به شش وعده (سه وعده غذا و سه میان وعده) کاهش دهید.
وعده‌های غذایی در ساعت معین خورده شود. زیرا تغذیه منظم در تنظیم قند خون و جلوگیری از افت قند خون مؤثر است.
در کل کنترل قند خون و رعایت رژیم غذایی سبب بهبود پیامدهای آن در زنان باردار مبتلا به دیابت می‌شود

تمرینات ورزشی

ابتدا در حالی که بالشی زیر سر دارید، به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کرده، کف پاها را بر زمین و دست‌ها را در قسمت داخلی ران‌ها بگذارید. در حالی که با دست ران‌هایتان را به طرف شکم می‌کشید، شش‌ها را از هوا پر کنید، سپس کف پاها را بر زمین گذاشته و نفس عمیق بکشید.
این تمرین را خانم‌هایی که تجربه‌ای در ورزش ندارند، پنج بار و خانم‌های باتجربه ده بار انجام می‌دهند.
این تمرین باعث تقویت عضلات شکم و افزایش قدرت آن‌ها می‌شود.
تصویر

توصیه های مذهبی

نــــذر

در روایات وارد شده است که امام حسن و امام حسین (ع) بیمار شدند. پیامبر اکرم (ص) با مردم به عیادت آنان آمدند و به حضرت علی (ع) پیشنهاد کردند که برای سلامتی دو کودک عزیز خود نذر کنند که روزه بگیرند. پس از آن که حسنین (ع) بهبود یافتند، حضرت علی و حضرت فاطمه (ع) سه روز روزه گرفتند.
از این واقعه می‌توان نتیجه گرفت که ما هم می‌توانیم برای فرزندی که در راه داریم نذر کنیم تا ان‌شاءالله خداوند کودکی صحیح و سالم به ما عنایت نماید. این که نذر چه باشد بر عهده خود ماست. اگر در نیت خود خالص باشیم می‌توانیم مطمئن باشیم که خداوند کریم بهترین مصلحت را برای ما رقم خواهد زد.

 

سبک زندگی

مهدکودک جایگزینی اشتباه برای آغوش مادر

نتیجه تفکر غلط خانم‌هایی که باوجود عدم نیاز مالی به‌صورت افراطی به مشاغل بیرون از محیط خانه روی می‌آورند فرزندانی می‌شود که بیشتر زمان کودکی خود را در مهد کودک، بجای آغوش پر مهر مادر تجربه می‌کنند.
در صورتی که اگر خانم‌ها باارزش رسالت مادری، که تربیت یک عضو از جامعه است آشنا شوند، این نقش مهم را بر هر امر دیگری ترجیح خواهند داد.
آمار افزایش مهدکودک‌ها در ایران نشانگر واگذاری بخشی از نقش مادری به این نهاد است.
در فاصله سال‌های 80 تا 88 علاوه بر مهدکودک‌های دولتی، تعداد مهدکودک‌های غیردولتی 5 برابر شده است.
عدم شناخت این رسالت از سوی خانم‌ها باعث شده، امروزه رفاه طلبی و داشتن امکانات و تفریحات بیشتر جایگزینی برای مادر بودن شود.

مادر > سه ماه سوم > هفته سی و ششم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم حسینی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی