h 2553
i 0
S 0

هفته سی و چهارم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  چشم‌های مسافر کوچولو
  •  ایمنی مسافر کوچولو
  •  مایع آمنیوتیک و مسافر کوچولو
  •  وزن مسافر کوچولو و جفت
  •  مسافر کوچولوی عجول
 •  تغییرات مادر
  •  حجم خون، فشار خون، قند خون
  •  ماساژ پرینه
  •  کهیر بارداری
  •  ورم اندام‌ها
  •  بزرگ شدن شکم و عوارض آن
  •  نکته مهم
 •  مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)
  •  مصرف مواد مغذی
  •  تهوع و استفراغ
  •  ورم بارداری
  •  کاهش سوزش سر دل
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  برای کاهش عفونت
  •  برای فشارخون
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  اثر مال حرام بر نطفه
 •  سبک زندگی

تغییرات جنین

چشم‌های مسافر کوچولو

پلک‌های کودک در چرخه‌ای روزانه به هنگام بیداری باز و هنگام خواب بسته می‌شود. رنگیزه دار شدن که رنگ چشم را تعیین می‌کند هنوز به رشد کامل نرسیده است، به همین دلیل چشم‌ها هنوز آبی رنگ است. پیدایش نهایی رنگیزه دار شدن چشم معمولاً نیاز به چند هفته وقت و قرار گرفتن در برابر نور دارد.
گرچه چشم‌های او اطلاعات بینایی را تشخیص می‌دهد اما نمی‌تواند دنیای پیرامونش را به‌خوبی ببیند خصوصاً که از نظر توانایی تمرکز بسیار ضعیف هستند حتی پس از تولد نیز معمولاً نوزادان تا مدت‌ها رنگ‌های اصلی را واضح‌تر می‌بینند.

ایمنی مسافر کوچولو

شما در دوره بارداری محافظت پادتنی برای مسافر کوچولو ایجاد می‌کنید محافظت پادتنی یعنی مواد محافظی که در بدن خودتان دارید را از طریق جفت به بدن او منتقل می‌کنید واو را در برابر عفونت‌های معده‌ای –روده‌ای، تنفسی و حتی عفونت‌های ویروسی رایج مثل آبله مرغان یا سرخک ایمن می‌کنید.
نکته جالب توجه این که اگر به نوزاد خود بعد از تولد از شیر خودتان بدهید باز هم به کودک خود پادتن منتقل می‌کنید و روند ایمنی فرزندتان ادامه می‌یابد. به همین دلیل است که نوزادانی که شیر مادر خود را می‌خورند کمتر بیمار می‌شوند و اگر هم بیمار شوند زودتر بهبود می‌یابند. از طرفی نوزادانی که با شیر مادر تغذیه نمی‌شوند چنین مصونیتی را ندارند و در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها هستند و روند بهبودشان نیز طول می‌کشد.
علاوه بر اینکه شما مراقب ایمنی فرزندتان هستید، جنین به‌تدریج خودش توانایی مقاومت در برابر عفونت‌ها را کسب می‌کند.

مایع آمنیوتیک و مسافر کوچولو

از این هفته به بعد، مایع آمنیوتیک پیوسته در حال کم شدن است و مسافر کوچولو روز به روز تپلی تر می‌شود. دیگر مسافر کوچولو شناور نیست و نمی‌تواند به راحتی حرکت کند. او در این روزها بسیار آرام روی دیواره‌های رحم خوابیده است

وزن مسافر کوچولو و جفت

جفت که در اوایل بارداری از خود جنین هم سنگین‌تر بود، حالا یک هفتم وزن جنین را دارد. دستگاه گوارش مسافر کوچولو هنوز کامل نیست. در واقع وقتی که بچه به سن سه تا چهار سال برسد کامل می‌شوند.
در این هفته 15 درصد از وزن جنین چربی است. با آن که در بدن جنین چربی وجود دارد باز هم پوست صورتی رنگ است. این به آن دلیل است که رگ‌ها بسیار به پوست نزدیک هستند. چروک‌های روی پوست در زانوها، مچ‌ها و گردن به وجود می‌آیند.

مسافر کوچولوی عجول

از این هفته به بعد مسافر کوچولو به مرحله‌ای از رشد رسیده است که می‌تواند با محیط بیرون از رحم سازگار شود. بعضی از این کوچولوها تحمل فضای تاریک و تنگ داخل شکم را ندارند و برای بیرون آمدن عجله دارند.

تغییرات مادر

حجم خون، فشار خون، قند خون

طی این هفته حجم خونتان برای آمادگی زایمان افزایش می‌یابد. این افزایش حجم، وزن شمارا نیز تغییر می‌دهد.
شما ممکن است اخیراً کمی احساس خستگی کنید که کاملاً قابل درک است. از فعالیت خود بکاهید و برای روز زایمان انرژی ذخیره کنید. اگر باید مدت زمان زیادی را روی پاهای خود بایستید از کمربند حاملگی استفاده کنید زیرا از شکم شما محافظت کرده و بخشی از وزن شما را در قسمت‌های دیگر بدن پخش می‌کند. اگر هم به مدت طولانی نشسته یا خوابیده‌اید، به‌سرعت از جای خود بلند نشوید زیرا ممکن است خون در پاهای شما جمع شده باشد که در نتیجه فشار خون شما (برای چند لحظه) افت می‌کند که در نتیجه ممکن است در هنگام بلند شدن احساس سرگیجه داشته باشید. در بعضی خانم‌ها فشار خون دچار نوسان می‌شود. کوچک‌ترین افت فشار خون ممکن است سرگیجه، ضعف و یا سردرد ایجاد کند. بهتر است برای کاهش این حالت سعی کنید به‌آرامی تغییر وضعیت دهید. به‌ویژه هنگامی که از حالت خوابیده برمی خیزید.
مواظب باشید قند خونتان نیز افت نداشته باشد. منظم غذا بخورید و وعده‌های غذایی‌تان را در طول روز افزایش دهید. بهتر است در هر وعده حتماً از مواد مغذی مثل کشمش، پسته، بادام، گردو و...استفاده کنید.

 

ماساژ پرینه

اکثر ماماها به خانم‌های حامله پیشنهاد می‌کنند که از ماساژ پرینه (ماساژ ناحیه بین واژن و مقعد) استفاده کنند تا از پارگی آن در هنگام زایمان پیشگیری شود. اکنون زمان مناسبی برای انجام این کار است هرچند ممکن است این ماساژ برای برخی خانم‌ها چندان راحت نباشد و همچنین انجام این ماساژ لزوماً مانع پاره شدن پرینه نمی‌شود. به هر حال در این مورد از پزشک خود بپرسید و روش انجام آن را فرا بگیرید.

کهیر بارداری

شما ممکن است برآمدگی‌ها یا تاول‌هایی را بر روی شکم خود مشاهده کنید که همراه بااحساس خارش باشد. بروز این تاول‌ها ممکن است تا کفل یا کشاله ران هم امتداد پیدا کند. این عارضه معمولاً بی‌خطر بوده و بثورات و کهیرهای خارش دار دوران بارداری نامیده می‌شود. اما به هر حال در صورت مشاهده این موارد از پزشک خود بخواهید شما را معاینه کند تا از سلامت شما مطمئن شود. در ضمن اگر در تمام بدن خود احساس خارش دارید حتی اگر این خارش شدید نیست به پزشکتان اطلاع دهید.

ورم اندام‌ها

تورم دست‌ها، مچ دست، صورت و پاها و مچ  پاها احتمالاً در این هفته از بارداری باز هم بیشتر می‌شود.  اگر ورم شما با سردرد، گیجی، و یا درد در بخش فوقانی شکم همراه باشد، می‌بایست با پزشک خود تماس بگیرید.  چون این  نشانه‌ها می‌توانند گواهی بر پره اکلامپسی باشد (نوعی بیماری فشار خون بالا در زمان بارداری). علت  ورم در بارداری می‌تواند احتباس آب باشد و چه باور کنید و چه باور نداشته  باشید، راه کاهش این ورم نوشیدن مقدار بیشتری آب است! اگر از حد استاندارد کمتر آب بنوشید، وضعیت شما بیشتر به هم می‌ریزد.

بزرگ شدن شکم و عوارض آن

شکم آن‌قدر بزرگ شده که سنگینی و فشار آن روی مادر، عوارضی مانند مشکل هضم غذا و درد در قسمت کشاله ران را به وجود می‌آورد. وقتی که سر جنین رو به پایین است، به مثانه فشار آورده و مادر دچار تکرر ادرار می‌شود. به نظر بیشتر مادران حامله این آزار دهنده است که باید مدام به دستشویی رفت. اما دیگر چیزی نمانده و به‌زودی مادر باز به حالت عادی زندگی بر می‌گردد. اما باور می‌کنید یا که نه دل مادر یک زمانی برای دوران حاملگی و حرکت‌های جنین در داخل شکم تنگ خواهد شد!

نکته مهم

به یاد داشته باشید که بارداری هیچ دو زنی شبیه هم نیست پس خود را با بقیه مقایسه نکنید و اجازه ندهید شما را مقایسه نمایند.

مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)

مصرف مواد مغذی

جنین شما در هفته‌های پایانی بارداری در حال رشد روزافزون و سریع است. حال آنکه وجود 5 تا 6 وعده غذایی مقوی و کم حجم در طول روز بسیار مؤثرتر از 2 یا 3 وعده غذایی پرحجم در طول روز است. زیرا غذاهای سنگین و پرحجم موجب ترش کردن و سوزش معده می‌شود. میان وعده‌های مفید و انرژی زا شامل پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها هستند که در مواد مغذی مثل جوجه کباب، همراه نان سبوس دار، دوغ، میوه، پنیر و بیسکوئیت، حبوبات به همراه شیر، انواع معجون‌های مغز دار و کشمش، یک لیوان شیر به همراه تکه‌هایی از انواع میوه‌ها، برنج و مواد نشاسته‌ای به‌وفور یافت می‌شود.

تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ صبحگاهی در سه ماهه پایانی بارداری در نتیجه فشاری است که رحم به معده می‌آورد یا در اثر کاهش انقباضات معمول شکمی رخ می‌دهد. چاره کار خوردن بیسکوئیت یا کاهش حجم وعده‌های غذایی است. در صورتی که این کارها جواب نداد، ممکن است که این دل‌آشوبگی ناشی از وجود مشکل گوارشی باشد که به هیچ وجه به جنین شما آسیب نمی‌رساند. البته باید بدانید که مشکلات کبدی نادری وجود دارند که موجب بروز تهوع و استفراغ می‌شوند، اگر هیچ یک از راهکارها، کاهش تهوع را به دنبال نداشت با پزشک خود مشورت کنید.

ورم بارداری

ورم به‌خصوص در اواخر دوران بارداری می‌تواند به‌صورت طبیعی ایجاد شود. اما اگر سریع و ناگهانی بوده و یا با سردرد و سرگیجه و در دشکمی توأم باشد باید به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید. برای کاهش ورم طبیعی بهتر است برای استراحت در حالت خوابیده به پهلوی چپ دراز بکشید. به‌طور منظم ورزش کنید و پاها و بازوها را در سطحی بالاتر از قلب در دوره‌های کوتاه مدت در طول روز قرار دهید. به میزان کافی کالری و پروتئین مصرف کنید و روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید و زیاد نمک نخورید. از ایستادن و نشستن‌های طولانی خودداری کنید و کفش و جوراب‌های تنگ نپوشید و دست‌هایتان را در هنگام خوابیدن زیر بالش یا زیر سر قرار ندهید. از مصرف زیاد قند و چربی هم خودداری کنید.

کاهش سوزش سر دل

برای اینکه احساس راحت‌تری داشته باشید می‌بایست بر یک بالش تکیه داده قامت خود را راست نگه داشته و شانه‌های خود را عقب دهید این کار منجر می‌شود که شما سوزش سر دل کمتری داشته باشید و رفلکس معده شما را نیازارد.
سعی کنید در غذا خوردن، غذاها با طعم‌های متفاوت را میل نمایید و این امر به کودک شما کمک می‌کند تا مزه‌هایی را که از طریق مایع آمنیوتیک در اختیارش قرار می‌گیرد را تجربه نماید و زمانی که غذای جامد را برایش آغاز نمودید با طعم‌ها بیگانه نباشد.

 

رژیم غذایی در بارداری

برای کاهش عفونت

مرکبات
اگر در زمان بارداری سرما خوردید یا دچار آنفلوانزا شدید، پنج برابر بیشتر در معرض عوارض جدی‌ای چون سینه پهلو و عفونت ریه قرار می‌گیرید. مرکبات منبعی ایده آل از ویتامین C هستند که ایمنی بدن را افزایش می‌دهند و مانع از گسترش بیماری می‌شوند.

برای فشارخون

سیر
بااینکه این ماده غذایی دهان را بدبو می‌کند اما ارزش غذایی بالا و فواید بسیاری دارد. سیر خطر ابتلا به بیماری پره اکلامپسی (بیماری جدی که با فشارخون بالا در دوران بارداری شناخته می‌شود) را از بین می‌برد. حدود یک چهارم از خانم‌هایی که در دوران بارداری فشارخون دارند، دچار پره اکلامپسی می‌شوند و آن‌هایی که این بیماری را از قبل داشته‌اند، بیش از دو برابر در آینده استعداد ابتلا به بیماری‌های قلبی را دارند.

تمرینات ورزشی

ابتدا به پهلوی راست خوابیده و سر را روی ساعد دست قرار دهید و دست چپ را حائل بدن سازید تا تعادلتان به هم نریزد. اکنون دو پا را از ناحیهٔ زانو کمی خم کنید و بعد پای چپ را تا جایی که می‌توانید، به‌صورت یک تیغهٔ قیچی که از آن تیغه دیگر جدا می‌شود، بالا ببرید و در همان لحظه، شش‌ها را از هوای تنفسی پر کنید.
سپس پا را به‌طرف پایین آورده و بازدم کنید.
در پهلوی چپ نیز همین حرکت را پنج بار انجام دهید.
این تمرین برای تسهیل اجابت مزاج و رهایی از یبوست و ناراحتی‌های ناشی از یبوست است.
این تمرین علاوه بر اینکه یبوست را رفع می‌کند، موجب تقویت عضلات تحتانی بدن می‌شود.
تصویر

 

توصیه های مذهبی

اثر مال حرام بر نطفه

نطفه برآیند غذاهایی است که پدر و مادر مصرف می‌کنند؛ بنابراین بسیار بدیهی خواهد بود که درآمدهای حرام بر نسل انسان تأثیر منفی بگذارند.
امام صادق (ع) می‌فرمایند: اثر درآمد حرام در فرزندان آدمی آشکار می‌شود. الکافی، ج 5، ص 124
اگر درآمد خانواده از راه‌های نامشروع تأمین شود راه بر دخالت شیطان در تشکیل نطفه باز می‌شود.
بر اساس روایات، شراکت شیطان در فرزندان آدمی وقتی محقق می‌شود که نطفه آن‌ها از مال حرام منعقد شده باشد:
از امام محمد باقر در مورد چگونگی شراکت شیطان در آیه «وَشارِکْهُمْ فِی الاَمْوَالِ وَالاَوْلادِ…: (ای شیطان) و در ثروت و فرزندانشان شرکت جوی…» پرسیده شد؛ فرمودند:  آنچه از مال حرام باشد شیطان در آن شریک است…   وقتی که شخص با همسر خویش نزدیکی می‌کند شیطان با او همراهی می‌کند و اگر مال از حرام باشد، قسمتی از فرزند از نطفه شیطان و قسمتی، از نطفه خود شخص خواهد بود. بحارالانوار؛ ج 101؛ ص 136
بدیهی است که نطفه‌ای که با مشارکت شیطان منعقد شود؛ فرزندی به بار خواهد نشاند که گرایشش به گناه، بیشتر و تربیت او سخت‌تر است و راه رسیدن او به مدارج عالیه اخلاقی طولانی‌تر خواهد بود. این تأثیر تا حدی است که در بزرگ‌سالی نیز نشانه‌هایی آشکار در رفتار و کردار این گونه افراد دیده می‌شود.
راه‌های ورود لقمه‌های ناپاک به زندگی، بسیارند و مقابله با آن‌ها، همتی والا و دقّتی عمیق را می‌طلبد که صد البته امیدِ داشتنِ نسلی صالح، آن‌ها را بر انسان آسان می‌کند. البته باید توجه داشت که تأثیر لقمه حرام بر زندگی انسان بسیار عمیق و ماندگار است و لذا صرف مراقبت چندماهه در طول بارداری نمی‌تواند ضامن رفع و دفع آثار وجود این مشکل در زندگی در زمان‌های قبل و پس از بارداری باشد. همه ما باید در تمام طول زندگی نسبت به این مسئله حساس باشیم و راه‌های ورود اموال ناپاک به زندگی را مسدود نماییم و با همه این مراقبت‌ها، متضرعانه از خداوند کریم بخواهیم که ما را از ابتلا به این گناه عظیم حفظ فرماید. آن چه که در دوران بارداری مورد توصیه است، افزایش سطح این مراقبت و داشتن حساسیت ویژه نسبت به آن است.

 

سبک زندگی

از لحاظ علم روانشناسی نگاه کردن به مناظر و گل و گیاه‌ها تأثیرات بسیار مفیدی برای روح و روان افراد مختلف خواهد داشت. حالت روحی انسان با تماشا کردن به گل‌ها تغییر یافته و با هر بار نگاه کردن به گل‌ها، اتصال عصبی مثبتی در مغز افراد ایجاد می‌کند. حتی یک شاخه گل و یا یک گلدان کوچک به‌سرعت روحیه افراد را تحت تأثیر قرار داده و نقش بستن لبخندی ناگهانی به‌محض دریافت گل، اولین نشانه این تغییر است. این روزها خیلی‌ها نداشتن حیاط مستقل یا کوچک بودن فضای آپارتمانشان را بهانه می‌کنند و می گویند نگهداری از گل‌ها و گیاهان در فضای کوچک آپارتمان‌های امروزی کار مشکلی است؛ اما اگر بدانید نگهداری از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی چه فوایدی دارد، برای ایجاد یک فضای سبز کوچک در منزلتان، درنگ نمی‌کنید.
تفاوتی نمی‌کند که شما در شهر زندگی می‌کنید یا در روستا، گلدان‌های تزیینی پشت پنجره برای چشمان شما جذاب و نشاط آور خواهند بود. آن‌ها زیبایی فضای بیرونی منزل را دوچندان می‌کنند و چشم انداز بسیار دل‌نشینی برای درون خانه با هزینه‌های مناسب به ارمغان خواهند آورد. دانشمندان طی تحقیقاتی گسترده، اعلام کرده‌اند اگر می‌خواهید رؤیاهای خوب ببینید، حتماً در اتاق خواب خود از گل‌های خوشبو استفاده کنید.
گل‌هایی بارنگ ملایم مانند صورتی، سفید، بنفش و غیره، حس شخص را به‌سوی احساسات آرام سوق داده و گل‌هایی بارنگ گرم و تند مانند قرمز، زرد، نارنجی و غیره، حس فرد را به‌سوی هیجان و سرزندگی پیش می‌برند.
دوران بارداری نیز دوران حساس و زیبایی است می‌توانید با نگه داری گل و گیاه در محیط خانه و ایجاد ارتباط با آن‌ها روحیه‌ای شاد در خود و مسافر کوچولویتان ایجاد کنید. 

مادر > سه ماه سوم > هفته سی و چهارم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم حسینی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی