h 2623
i 0
S 0

هفته سی و سوم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  رشد جنین و شکم مادر
  •  تمرین مکیدن
  •  تغییرات پوست و مو
  •  تکامل اندام و استخوان‌ها
  •  خواب برنامه ریزی شده
  •  نوزاد نارس
 •  تغییرات مادر
  •  افزایش یبوست
  •  آماده شدن سینه‌ها برای شیردهی
  •  کشیدگی و خارش پوست
  •  واریس در هفته‌های آخر
  •  استرس و خواب در بارداری
  •  افزایش سوخت و ساز، نیاز بیشتر به آب
  •  بی‌اختیاری ادرار
  •  لنز چشمی
 •  مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)
  •  حرف زدن با مسافر کوچولو
  •  رابطه جنسی در هفته‌های آخر
  •  مواد مفید برای رشد مغزی
  •  مصرف مواد غذایی مناسب
 •  رژیم غذایی در بارداری
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  توصیه‌های مذهبی ماه نهم
 •  سبک زندگی
  •  مادران خودشان را در آخر قرار می‌دهند

تغییرات جنین

رشد جنین و شکم مادر

با آغاز این هفته جنین رشد حیرت انگیزی را سپری می‌کند. در پایان این هفته 9.5 میلی متر بلندتر می‌شود.
با توجه به‌اندازه و محل قرار گرفتن جنین در رحم، جنین یا در قسمت بالا (فشرده به ریه‌های شما) یا در قسمت پایین (فشرده به لگن) حمل می‌شود. ممکن است جنین طوری قرار گرفته باشد که اندام شما پهن یا به هم فشرده به نظر آید. یا نسبت به خانم‌های دیگری که هم دوره بارداری شما هستند بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نشان دهد.
تا این مرحله حجم مایع آمنیوتیک به بالاترین مقدار رسیده است. هم‌زمان با رشد بیشتر جنین حجم مایع کمتر و اندازه جنین بزرگ‌تر خواهد شد، بنابراین حرکت چشم گیری از درون احساس می‌کنید. مایع آمنیوتیک شفاف و به رنگ کاه است. تا هنگامی که مسافر کوچولو به دنیا بیاید 2 الی 6 فنجان مایع در کیسه آمنیوتیک است (500 تا 1500 میلی لیتر)

تمرین مکیدن

در این هفته‌های پایانی مسافر کوچولو با مکیدن انگشتانش عادت مکیدن را تمرین می‌کند.

تغییرات پوست و مو

با پیشرفت بارداری بافت چربی بیشتری زیر پوست جنین تجمع می‌یابد و رنگ پوست او از قرمز تیره و شفاف به صورتی شفاف تغییر می‌کند (حتی کودکانی که پوست تیره خواهند داشت). چروک‌ها و همچنین رنگ سرخ پوست او کمترمی شود

تکامل اندام و استخوان‌ها

در حالی که اکثر استخوان‌های او در حال سخت شدن هستند جمجمه او هنوز نرم بوده و استخوان‌های جمجمه کاملاً به یکدیگر نچسبیده‌اند. این امر به او کمک می‌کند تا راحت‌تر از مجرای زایمان عبور کرده و به دنیا بیاید.
در نیمه دوم بارداری نیاز جنین به پروتئین و چربی در بالاترین حد خود می‌رسد چرا که وزن او در 6 یا 8 هفته آخر بارداری دو برابر خواهد شد.
بدن جنین در این هفته به‌طور کامل شکل می‌گیرد، ولی هنوز هم اندامش ظریف و باریک است. تناسب بدن جنین به مقدار زیاد همان حالتی است که در زمان تولد انتظارش را خواهید داشت.

خواب برنامه ریزی شده

 جنین دیگر قادر است به‌خوبی در رحم خوابیده و سپس از خواب بلند شود. حرکات جنین در این هفته باقدرت زیادی همراه بوده و ممکن است کاملاً دردناک باشد، به‌خصوص زمانی که پای او در زیر دنده شما گیر کند. باگذشت هفته‌ها فضای خالی اطراف جنین در رحم، کمتر و کمتر می‌شود.

نوزاد نارس

 اگر مسافر کوچولو در این هفته به دنیا بیاید، شانس بالایی را برای زنده ماندن خواهد داشت. البته بعد از تولد، حتماً نیاز به‌قرار گرفتن در دستگاه انکوباتور (دستگاه نگهدارنده کودکان نارس یا مبتلا به بیماری‌های خاص) دارد، زیرا چربی زیر پوستی‌اش هنوز کم است. ریه‌های کودک شما هنوز هم در حال بلوغ هستند. معمولاً تزریق کورتیزون به مادرانی که ممکن است فرزندان زودرس به دنیا بیاورند جهت بلوغ کامل ریه کودک کمک می‌کند.

تغییرات مادر

افزایش یبوست

اکنون بیش از پیش دچار یبوست می‌شوید زیرا رحم بزرگ‌تر شده، بیشتر بر روده‌ها فشار می‌آورد و با فعالیت طبیعی خود در کار روده‌ها اختلال ایجاد می‌کند و سبب می‌شود در مقایسه با مواقع معمول کندتر عمل کند.

آماده شدن سینه‌ها برای شیردهی

با پیشرفت بارداری متوجه می‌شوید هم‌زمان با آماده شدن پستان‌ها برای تولید شیر به‌تدریج ناهموارتر و حجیم‌تر می‌شوند اگر بارداری اولتان باشد این تغییرات چشمگیرتر است.

کشیدگی و خارش پوست

کشیدگی پوست بر روی شکم سبب خارش می‌شود. سعی کنید در صورت وسوسه نیز پوست خود را نخارانید در عوض با استفاده از محلول یا شنا از ناراحتی پوست خود بکاهید.

واریس در هفته‌های آخر

اکنون پاهایتان بیشتر خسته می‌شود و در ناحیه شکم و پاها رگ‌های واریسی می‌بینید. هرقدر وزن و حجم خون شما بیشتر می‌شود فشار بیشتری بر سیاهرگ‌های پا و بر پاهایتان وارد می‌شود که به دردی گنگ و کسالت بار می‌انجامد. سعی کنید جوراب‌های کش‌دار بپوشید و تا حد امکان سرپا نایستید.

استرس و خواب در بارداری

بعضی خانم‌ها به خاطر خواب‌هایی که در بارداری می‌بینند نگران می‌شوند، اما زیاد خواب دیدن در بارداری کاملاً طبیعی است. درگذر از دوره‌های موقت زندگی _مثل دوران شیرین بارداری_نسبت به دوره‌های ثابت زندگی تشویش و نگرانی بیشتری خواهیم داشت. تغییر در زندگی، حتی شکل زیبای آن مثل بچه دار شدن نیاز به سازگاری دارد و سازگاری سبب اضطراب می‌شود. نگرانی‌های شما در بیداری، در خواب نیز مرور می‌شوند زیرا هنوز در ذهن شما هستند.
باوجود این نگرانی‌ها فراموش نکنید فقط نگران بودن فایده ندارد سعی کنید با آن‌ها مقابله کنید. اگر نگران سلامت کودک هستید آن چه در توان دارید به کار گیرید و گام‌های لازم را بردارید تا مطمئن شوید دوره بارداری خود را در صحیح‌ترین شرایط طی کرده‌اید. هنگامی که به اضطراب دچار می‌شوید تمرینات تنفسی انجام دهید آهسته و پیوسته هوا را از راه بینی خارج کرده متمرکز کنید. سپس آرام و با دقت هوا را از دهان استنشاق کنید. ضمن اینکه عضله‌ها و بدن خود را منبسط درها می‌کنید چشم‌هایتان را ببندید و سعی کنید ذهنتان را از افکار پریشان کننده پاک کنید.

افزایش سوخت و ساز، نیاز بیشتر به آب

ممکن است به علت سوخت و ساز زیاد بدن احساس گرما کنید حتی اگر در زمستان هستید. بنابراین ممکن است بسیار عرق کنید. عرق کردن به‌راحتی آب بدن شما را می‌کاهد بنابراین تا آنجا که می‌توانید آب بنوشید. حتی از دست دادن کمی آب ممکن است شما را دچار سردرد نماید. از دست دادن شدید آب، مادر و جنین را به خطر می‌اندازد. پس در نوشیدن آب کوتاهی نکنید.

بی‌اختیاری ادرار

ممکن است هنوز کمی بی‌اختیاری در ادرار داشته باشید. زمان‌هایی که می‌خندید، سرفه و یا عطسه می‌کنید و یا وسیله سنگینی را بلند می‌کنید ممکن است کمی بی‌اختیاری ادراری داشته باشید. می‌توانید از نوار بهداشتی استفاده نمایید تا لباستان کثیف نشود. انجام ورزش‌های کف لگن می‌تواند عضلات مربوطه را تقویت نماید و از این عامل جلوگیری کند.

لنز چشمی

اگر شما از لنز چشمی استفاده می‌کنید ممکن است احساس کنید که چشم شما را تحریک می‌کنند بنابراین بهتر است برای تعویض آن حتما به چشم پزشک مراجعه نمایید. اما پس از تولد نوزادتان چشم‌ها مجدد به حالت قبل باز می‌گردد.

مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)

حرف زدن با مسافر کوچولو

همهٔ حس‌های مسافر کوچولو خوب رشد و تکامل پیدا کرده به خصوص حس شنوایی که جنین به وسیلهٔ آن صداهای دنیای جدیدی که به آن وارد خواهد شد را می‌شنود. سلامت مسافر کوچولو بسیار مهم است. اگر مادر یا که پدر برایش شعر بخوانند او به‌طور حتم این صدا را بعد از تولد می‌شناسد. خودت بهتر می‌دانی که چه شعری برای فرزندت بهتر است تا احساس آرامش کند. باید به فکر خود و جنین باشی.

رابطه جنسی در هفته‌های آخر

برای اکثر خانم‌ها روابط جنسی در دوران حاملگی تا قبل از پاره شدن کیسه آب و فرا رسیدن زمان زایمان مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال توصیه می‌شود که در هفته های آخر آمیزش با استفاده از کاندوم باشد یا اصلاً انجام نشود.

اگر دفعات رفتن به توالت خواب شما را به هم ریخته است، از عصر به بعد مایعات کمتری مصرف کنید

مواد مفید برای رشد مغزی

در پایان سه ماههٔ سوم مغز جنین سه تا چهار برابر اولین هفتهٔ سه ماهه سوم رشد کرده است. مغز جنین برای رشد و عملکرد جهشی‌اش در این دوران نیاز به مواد غذایی مازاد دارد. یکی از مواد غذایی بسیار مهم برای تغذیه مغز اسید چرب امگا 3 است که غالباً در ماهی وجود دارد. این ماده حیاتی به رشد سلول‌های مغز و پوشش محافظ میلین که به تولید مسیرهای ارتباطی مغز سرعت می‌بخشد، کمک می‌کند. بنابراین فرصت خوبی است که با مصرف ماهی، روغن کانولا یا دانه‌های روغنی به بالا بردن سطح اسید چرب امگا 3 در مغز جنین کمک کنید.

مصرف مواد غذایی مناسب

اگر خوردن غذایی خاص یا مصرف آن در زمانی خاص موجب نفخ، سوزش سر دل یا دیگر علائم ناراحت کننده در شما شد، به‌طور موقت آن عادات غذایی را تغییر دهید.
هرگز به خاطر چاق شدن، از خوردن غذا پرهیز نکنید. شما و کودکتان به تمام کالری‌ها و مواد مغذی موجود در غذاهای سالم نیاز دارید. حتی اگر احساس اضافه وزن دارید کمتر از کربوهیدرات‌ها استفاده کنید و بیشتر مواد مغذی مورد نیازتان را بخورید اما به هیچ عنوان به فکر رژیم و کم کردن غذای خود نباشید.

رژیم غذایی در بارداری

یکی از عفونت‌هایی که ممکن است در دوران بارداری در اثر بی‌دقتی در مصرف مواد غذایی ایجاد شود توکسوپلاسموز می‌باشد.
این عفونت ممکن است در افراد سالم بدون عفونت باشد و یا سبب بروز علائم شبه آنفولانزا شود.
عواقب این عفونت در دوران بارداری وخیم‌تر هستند.
اگر این انگل در سه ماهه اول از مادر به جنین منتقل شود می‌تواند سبب عقب ماندگی ذهنی، نابینایی و صرع در نوزاد شود.
خوردن گوشت خام علت تقریباً نیمی از موارد توکسوپلاسموز است.
آموزش‌های لازم جهت پیگیری از انتقال این انگل به شرح زیر است:
1-گوشت به‌طور کامل پخته شود.
2- میوه‌ها و سبزی‌ها قبل از مصرف پوست کنده و به خوبی شسته شوند.
3- سطح و بخش‌هایی از یخچال که در معرض مواد غذایی خام هستند شسته شوند.
4- از دست‌کاری محل گربه‌ها خودداری شود. (در مدفوع گربه انگل توکسوپلاسما وجود دارد که ممکن است بدین طریق انتقال یابد.)

 

 

تمرینات ورزشی

پشت به دیوار ایستاده و تختهٔ پشت و باسن را به دیوار بچسبانید و تا می‌توانید تماس خود را با دیوار بیشتر کنید و بر فشار باسن خود به دیوار بیفزایید.
اکنون دست‌ها را به‌صورت افقی، هم عرض شانه‌ها به‌صورت دو خط موازی در برابر خود بگیرید.
سپس در حالی که پشت به دیوار هستید، چمباتمه بزنید و ریه‌ها را از هوا پر کنید.
حال سر پا شده و هوای درون شش‌ها را خالی کنید.
این حرکت را ده بار انجام دهید و از درد عضلات پشت و کمر و باسن که در دوران بارداری بسیار متداول است رهایی یابید.
این حرکت برای تقویت عضلات لگن می‌باشد.
تصویر

 

توصیه های مذهبی

توصیه‌های مذهبی ماه نهم

بهتراست غذای او کباب باشد.
ادویه نخورد.
خرما میل کند.
در صورت توان برای سلامتی امام زمان علیه‌السلام گوسفندی را ذبح کرده از آن بخورد.
در نماز ظهر یا عصر سوره والعصر و سوره ذاریات بخواند.
در روزهای پنجشنبه سوره حج و در روز جمعه سوره فاطر را تلاوت کند.
هر روز مقداری راه برود.
هر روز بر مقداری شیر و خرما سوره دهر بخواند و آن را ناشتا بخورد.

 

سبک زندگی

مادران خودشان را در آخر قرار می‌دهند

زنان نه تنها از عادت‌های خوابشان چشم پوشی می‌کنند تا از بچه‌ها و دیگر افراد مراقبت کنند، بلکه مستعد این هستند که نیازها و خواسته‌های خودشان را در انتهای فهرست کارهای واجب و تعهدات قرار دهند. اما این را در نظر نمی‌گیرند که مادر بنیان خانواده بوده و سلامت و شادابی او سلامت و شادابی تمام خانواده را به دنبال دارد. به این منظور یاد بگیرید که گاهی اوقات دست رد بر سینه درخواست‌ها و تعهداتی که الزام کمتری دارند بزنید و هر هفته زمانی برای خودتان در نظر گرفته و به انجام کارهای لذت بخش بپردازید.

 

مادر > سه ماه سوم > هفته سی و سوم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم حسینی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی