h 1239
i 0
S 0

هفته سی و دوم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  رشد مغز و حواس پنج‌گانه
  •  رنگ چشم مسافر کوچولو
  •  مو و ناخن مسافر کوچولو
  •  حرکت مسافر کوچولو، نبض حیات او
 •  تغییرات مادر
  •  تغییرات عضلانی
  •  مصرف مایعات، کاهش ورم دست و پا
  •  چند قلویی، حاملگی پر خطر
  •  افزایش حجم خون
  •  افزایش وزن
  •  بزرگ شدن شکم
 •  مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)
  •  آرامش بیشتر، زایمان بهتر
  •  هفته‌های آخر، مراقبت بیشتر
  •  حاملگی چندقلو
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  عفونت لیستریوز
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  دعــــا
 •  سبک زندگی
  •  ساکت کردن کودک با تکنولوژی

تغییرات جنین

رشد مغز و حواس پنج‌گانه

به دلیل رشد سریع مغز در چند هفته آخر دور سر جنین در حدود 9.5 میلی متر بزرگ‌تر می‌شود. مغز به‌طرف خارج به سمت جمجمه رشد می‌کند، اما بر روی خود نیز چین می‌خورد و شکنج‌هایی که پیش از این ذکر شد، بیشتر تولید می‌شوند.
گرچه حواس پنج‌گانه جنین آماده تشخیص اطلاعات هستند اما دامنه عملکرد بعضی حس‌ها محدود است. چون جنین درون رحم هوا تنفس نمی‌کند و حس بویایی‌اش تا هنگام تولد فعالیت ندارد.
در طی این هفته و هفته‌های آخر دوران بارداری، شنوایی جنین ارتباط کاملی را با دنیای بیرون از رحم برقرار می‌کند. او در طی این مدت با صداهای داخل بدن مادر مثل ضربان قلب، سیستم گوارشی و حرکات خون در میان عروق بند ناف آشنا شده و به آن‌ها عادت کرده است. در میان صداهای خارجی او به صدای شما در طی مدت رشد در داخل رحم عادت کرده و پس از تولد با شنیدن صدای شما، مادر خود را به‌سرعت تشخیص می‌دهد.

رنگ چشم مسافر کوچولو

بخش رنگی چشم جنین (عنبیه) آرام‌آرام نسبت به‌شدت نور حساسیت نشان می‌دهد. به این ترتیب که در شرایط نور کم، گشاد و در نور شدید تنگ می‌شود. این عمل خودکار است و بازتاب مردمکی نام دارد. چشم‌های جنین به‌طور معمول آبی است، اما این بدان معنا نیست که آبی رنگ اصلی چشمان اوست. رنگ آبی به آن دلیل است که رنگ‌دانه‌ها هنوز آماده نیستند. و این کامل شدن بستگی دارد که چشم‌ها در معرض نور قرار بگیرند. زمانی که کودک به سن دو سالگی می‌رسد، رنگ چشم‌هایش کامل می‌شود

مو و ناخن مسافر کوچولو

در این هفته موی سر جنین بلندتر می‌شود با توجه به گرایش ژنتیکی خانواده یا مادر و پدر، او باکله‌ای پر مو یا موهایی پراکنده بر روی سر متولد می‌شود که هر دو حالت کاملاً طبیعی است.
در این هفته تمام اندام‌های جنین به‌جز ریه‌ها در حال کار کردن کامل هستند. موهای پرز مانندی که چند ماه گذشته بدنش را پوشانده بود، شروع به ریزش می‌کنند.
ناخن‌های انگشتان پاهای او درآمده‌اند و ناخن‌های انگشتان دست‌های او هم رشد کرده‌اند ناخن‌های جنین آن‌قدر بلند است که جنین می‌تواند خود را بخاراند.

حرکت مسافر کوچولو، نبض حیات او

مسافر کوچولو به دلیل رشدی که داشته فضای کمتری برای ضربه و یا لگد زدن دارد، بنابراین کمتر تکان می‌خورد. ولی اگر هیچ گونه حرکت، تکان و یا ضربه‌ای را حداقل در هر دو ساعت یک بار حس نکردید، وضعیت غیرعادی است. ابتدا یک چیز شیرین بخورید و به پهلوی چپ بخوابید اگر باز هم هیچ حرکتی حس نکردید حتماً به پزشک مراجعه کنید. خواب جنین بین 20 تا 75 دقیقه است.

تغییرات مادر

در این ماه ممکن است نفس‌هایتان اغلب کوتاه شوند. هرقدر جنین بزرگ‌تر می‌شود و فضای بیشتری در شکم شما اشغال می‌کند، جای ریه‌ها تنگ‌تر شده و برای تنفس عمیق به تلاش بیشتری نیاز دارید. تنفس کوتاه به معنی کمبود اکسیژن برای شما و جنین نیست.

تغییرات عضلانی

هرچه به زمان زایمان نزدیک‌تر می‌شوید. بدن شما زمان بیشتری را صرف آمادگی زایمان می‌کند. به‌ویژه ماهیچه‌های رحم عمل انقباض و انبساط را انجام می‌دهد.
خانم‌هایی که ماهیچه‌های شکمی ضعیف دارند برای حفظ تعادل ناچارند شانه‌های خود را تا حد زیادی عقب نگه دارند. کشیدگی ماهیچه‌ها منجر به خستگی و پشت درد می‌شود. با ورزش منظم ماهیچه‌های خود را متناسب نگه دارید.
احتمالاً باز هم دچار گرفتگی عضلات پا خواهید شد به‌ویژه هنگامی که می‌خواهید بخوابید. در این ماه بسیاری از عوارضی که پیش از این به آن دچار شده بودید، ازجمله پشت درد دیگر بار به سراغتان می‌آید. به دلیل بزرگ شدن اندازه شما و جنین، بخش کوچکی از پشت شما در ایجاد تعادل باری که حمل می‌کنید هر روز بیش از پیش دچار مشکل خواهد شد. با رشد جنین شما به‌واسطه افزایش وزن در ناحیه شکم، وضعیت ظاهری بدن و همچنین مرکز ثقل شما تغییر می‌کند. بعلاوه ماهیچه‌های شکمی شما کشیده‌تر شده، هورمون‌ها موجب سست‌تر شدن رباط‌های ماهیچه‌ها می‌شوند و حتی ممکن است رحم در حال رشد، بر تعدادی از عصب‌های شما نیز فشار وارد کند. این موارد ممکن است باعث بروز کمردرد و یا احساس درد در کفل و یا کشاله ران شما شوند. در صورتی که در پاهای خود احساس کرختی (بی‌حسی) و یا خارش می‌کنید به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید

مصرف مایعات، کاهش ورم دست و پا

چون مایعات به مقدار زیادی در بافت‌های شما جمع می‌شود طبیعی است که هنوز هم ورم خفیفی در دست‌ها، پاها، قوزک پا و صورت داشته باشید. برای راحتی بیشترمی توانید این کارها را انجام دهید: نوشیدن زیاد مایع، بالا قرار دادن پاها هنگام نشستن، خوابیدن به پهلوی چپ، حفظ درجه حرارت بدن در حد متعادل و پوشیدن جوراب‌های کش‌دار.

چند قلویی، حاملگی پر خطر

حتی اگر شما جوان و کاملاً سالم نیز باشید، دوقلو و یا چندقلو حامله بودن، «پرخطر» تلقی می‌شود. دوقلو و یا چندقلو حامله بودن، احتمال زایمان زودرس (زایمان پیش از هفته سی  و هفتم بارداری) و همچنین عوارض دیگر را افزایش می‌دهد. مراقبت‌های مناسب دوران بارداری، کمک می‌کند تا شما و کوچولوهایی که در شکم دارید، در طول دوران حاملگی از وضعیت مناسبی برخوردار باشید. شما در مقایسه با مادرانی که تنها یک جنین در شکم دارند، باید در دوران حاملگی دفعات بیشتری توسط پزشک معاینه شوید. یک قانون کلی می‌تواند این باشد: در 24 هفته اول از حاملگی، هر ماه یک بار توسط پزشک معاینه شوید؛ سپس تا 32 هفتگی به‌صورت یک هفته در میان به دیدار پزشک بروید؛ و پس از آن نیز هر هفته (یا بیشتر) با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

افزایش حجم خون

در حال حاضر حجم خون شما (پلاسمای خون و گلبول‌های قرمز آن) حدود 40 تا 50 درصد بیشتر از زمانی شده است که حامله نبودید. این تغییر برای آن است که نیازهای شما و جنینتان تأمین شود. همچنین این خون اضافی خونریزی هنگام زایمان را هم جبران خواهد کرد.

افزایش وزن

وزن شما به میزان نیم کیلوگرم در هفته در حال افزایش است که نیمی از این افزایش وزن متعلق به جنین شما می‌باشد. در صورت افزایش سریع‌تر وزن و یا سردرد حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.
علائمی مانند تغییر وزن ناگهانی، تورم در دست‌ها و یا صورت، سردرد و یا تغییرات بینایی می‌تواند نشانه‌ای از پره اکلامپسی باشد که می‌بایست سریع به پزشک مراجعه نمایید. این وضعیت سبب افزایش فشار خون شده و باعث وارد شدن پروتئین به ادرار می‌شود.

بزرگ شدن شکم

با نزدیک شدن رحم به دیافراگم و فشار آوردن به آن و افزایش فشار بر روی شکم ممکن است بیشتر از قبل دچار سوزش معده شوید یا گاهی اوقات احساس تنگی نفس کنید. برای رفع مشکل تنگی نفس غذای خود را در حجم کمتر و دفعات بیشتر (به‌جای سه بار در روز پنج یا شش بار در روز) میل کنید و هنگام خوابیدن پای خود را بالاتر از بدن قرار دهید. خوردن حجم کمتری از غذا به رفع سوزش معده نیز کمک می‌کند. اگر ناف شما بیرون زده است نگران نباشید واکنشی طبیعی نسبت به بزرگ شدن رحم است و پس از زایمان رفع خواهد شد و به حالت اول خود باز می‌گردد.

مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)

آرامش بیشتر، زایمان بهتر

تحقیقات نشان می‌دهد مادران آرام که ترس کمتری از زایمان دارند، زایمان کوتاه‌تر و نوزادان سالم‌تری دارند. آرامش مادران علاوه بر تأثیرات روانی، از نظر جسمی نیز مؤثر است. معمولاً خانم‌هایی که در حین زایمان دچار ترس می‌شوند، ممکن است با فشردن دندان‌ها، چنگ زدن به نرده‌های حفاظت تخت و یا خم کردن انگشتان نسبت به درد واکنش نشان دهند. این  واکنش‌ها از نظر جسمی به علت ترشح هورمون آدرنالین توسط بدن در شرایط ترس، مانع از تولد جنین می‌شود. در واقع ترس شما از درد در حین وضع حمل می‌تواند بدن شما را از انجام کارهای لازمی که برای حرکت جنین به مجرای زایمان لازم است، باز دارد.

هفته‌های آخر، مراقبت بیشتر

به دلیل بزرگ شدن شکم در این دوران حمام رفتن در این شرایط بسیار حساس می‌شود. اگرچه پزشکان با حمام رفتن مخالفتی ندارند، اما از آنجایی که هر گونه تکان خوردنی تعادل شما را به هم می‌زند سعی کنید با دقت بیشتری به حمام بروید. زمانی به حمام بروید که تنها نیستید و یکی از اعضای خانواده در کنار شماست تا در صورت بروز حادثه‌ای به شما کمک کند.
سرعت حرکت خود را کاهش دهید و آهسته‌تر قدم بردارید شما نمی‌توانید مثل گذشته راه بروید. این احتیاط را در بالا رفتن از پله‌ها و در فصل زمستان هم رعایت کنید.
هر گاه حس کردید انگشترهای شما تنگ شده‌اند، آن‌ها را از دست خود خارج سازید و از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید.
سعی کنید برای بلند نمودن چیزی که بر روی زمین قرار گرفته کمر خود را خم نکنید این کار به شکم شما فشار می‌آورد.
برای رفع درد دنده‌هایتان باید در تمام ساعات روز با پشت صاف در کلیه وضعیت‌های نشسته و ایستاده قرار گیرید. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین و مواد معدنی و هم چنین داروهای ویتامینه تجویز شده توسط پزشک را ادامه دهید.
استخوان جنین شما روز بروز سخت‌تر خواهد شد بنابراین در برنامه غذایی خود، شیر، پنیر، ماست، بادام، ماهی، سبزیجات برگ سبز که همگی سرشار از کلسیم هستند را جای دهید.
اگر احساس سنگینی در معده خود می‌کنید می‌توانید از غذاهای سبک و زود هضمی همچون میوه، سبزی‌ها، ساندویچ تست، سالاد، ماست، غلات، حبوبات و پنیر که همگی غذاهای سالمی نیز هستند میل نمایید.

حاملگی چندقلو

اگر دوقلو و یا چندقلو حامله هستید، تغذیه و وزن‌گیری‌تان در دوران حاملگی فوق‌العاده مهم است. غذا بهترین منبع تأمین مواد مغزی است، اما باید ویتامین‌های دوره بارداری را نیز مصرف کنید. به‌علاوه، ایده آل است که تا هفته بیستم نصف وزن‌گیری را انجام داده باشید، چون ممکن است کودکان زودتر از زمان موعد به دنیا بیایند. روزانه باید لبنیات و پروتئین بیشتری مصرف کنید. اگر بیشتر از یک جنین را در شکم خود حمل می‌کنید، نیاز شما به کالری، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی افزایش می‌یابد. باید به ازای هر جنین 300 کالری بیشتر استفاده کنید.

رژیم غذایی در بارداری

عفونت لیستریوز

خطرهای ناشی از غذا، در زنان باردار جدی‌تر از سایر بزرگ‌سالان می‌باشد.
در طی بارداری سمی به نام لیستریوز که توسط باکتری لیستریا ایجاد می‌شود ممکن است نوعی بیماری خفیف و شبه آنفولانزا ایجاد کند اما امکان دارد منجر به سقط، مرده زایی، زایمان زود هنگام یا عفونت نوزادی شود.
زنان باردار احتمالاً 20 برابر سایر بزرگ‌سالان دچار لیستریوز می‌شوند و تقریباً1/3 تمام موارد لیستریوز در طی بارداری رخ می‌دهند.
برای کاهش خطر لیستریوز در زنان باردار باید از مصرف مواد غذایی زیر خودداری شود:
1-شیر یا محصولات لبنی غیرپاستوریزه
2- گوشت، تخم مرغ، ماهی و یا صدف خام یا نپخته
3- برخی پنیرهای نرم مانند پنیر فتا
4- غذاهای مانده و غذاهای آماده مانند هات‌داگ و...(مگر اینکه قبل از مصرف مجدداً به‌طور کامل گرم شوند.)

تمرینات ورزشی

ابتدا در حالی که ایستاده‌اید، میان دو پا تا حد امکان فاصله ایجاد کنید و انگشت‌های دو پا را به‌طرف خارج بگردانید، دست‌ها را روی ران‌ها بگذارید.
اکنون یک پا را خم کرده و با سه حرکت روی زانو خم شده، فشار دهید و نفس عمیق بکشید و سپس به حالت اول خود برگردید و شش‌ها را از هوا خالی کنید.
سپس پای دیگر را خم کرده و همان حرکت را انجام دهید.
این تمرین را پنج بار انجام دهید.
این تمرین برای تقویت عضلات ران، کشاله ران، شکم و باسن است و در مجموع کلیهٔ عضلاتی را که در زایمان نقش دارند، تقویت می‌کند.
تصویر

 

توصیه های مذهبی

دعــــا

دعا و درخواست از محضر حق تعالی از والاترین مصادیق بندگی است تا آنجا که در قرآن کریم آمده است که: قُلْ ما یَعْبَوُا بِکُمْ رَبِّی لَوْ لا دُعاوُکُمْ: بگو اگر دعاهای شما نبود پروردگارم به شما اعتنا نمی‌کرد. سوره مبارکه فرقان، 77
یکی از آثار دعا به‌خصوص اگر با نیاز واقعی درونی، تضرع و استمرار همراه باشد آن است که پیش آمدهای ناخوشایند آینده را تغییر می‌دهد:
حضرت صادق (ع) فرمودند:  دعا، قضای مبرم شده (حتمی) را بر می‌گرداند؛ پس بسیار دعا کن که دعا، کلید هر رحمت و پیروزی در هر حاجت است و آنچه که نزد خداوند عزوجل است جز با دعا به دست نمی‌آید و هیچ دری نیست که زیاد کوبیده شود مگر آن که به روی کوبنده آن باز می‌شود. الکافی؛ ج 2؛ ص 470
بنابراین همیشه برای داشتن نسلی صالح دعا کنید و از این کار هیچ گاه خسته نشوید. در این زمینه توجه به اوقات استجابت دعا بسیار کمک کننده است. به هنگام دعا برای فرزندان فعلی و آینده خود، اصرار، جدیت و استمرار داشته باشید؛ در عین حال که باید تسلیم امر حضرت حق «جلّ و علا» بود و نهایتاً امور را به او واگذار نمود. فراموش نکنید که در دعا برای فرزندی که در رحم مادر است علاوه بر خواسته‌های معنوی و روحانی، بر سلامتی جسمی او نیز تأکید کنید. دعاهای قرآنی زیر، بهترین دعاها در این زمینه هستند و توصیه می‌کنیم که با آن‌ها انس داشته باشید:
رَبِّ هَبْ لی مِنْ لَدُنْکَ ذُرِّیَّهً طَیِّبَهً اِنَّکَ سَمیعُ الدُّعاءِ: پروردگارا؛ از نزد خودت به من نسلی پاکیزه عطا فرما؛ همانا تنها تویی که شنونده خواسته‌هایی. سوره مبارکه آل عمران، آیه 38
رَبَّنا هَبْ لَنا مِنْ اَزْواجِنا وَ ذُرِّیَّاتِنا قُرَّهَ اَعْیُنٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتَّقینَ اِماماً: پروردگار ما؛ از همسران و فرزندانمان به ما روشنی دیدگانمان را عطا فرما و ما را پیشوای پرهیزگارانت قرار ده. سوره مبارکه فرقان، آیه 74

 

سبک زندگی

ساکت کردن کودک با تکنولوژی

امروزه وقتی پدر و مادری از شیطنت‌های کودکشان در خانه خسته می‌شوند، به دنبال یک بچه خفه کن می‌گردند. در سال‌های اخیر این بچه خفه کن، تماشای تلویزیون یا استفاده از بازی‌های کامپیوتری، لب تاب و تبلت است. این واکنش در برابر شیطنت‌های کودک به‌هیچ‌عنوان درست نیست. وقتی مدام این اتفاق رخ می‌دهد، کودکتان یاد می‌گیرد که هر وقت بخواهد تلویزیون تماشا کند یا بازی کند، باید شیطنت کند. بازی‌های کامپیوتری و تماشای تلویزیون که به این صورت انجام می‌گیرد نیز معمولاً از کنترل لازم خارج شده و مسائلی پیش می‌آید که روان‌شناسان به‌عنوان خطرات استفاده زیاد از این وسایل ذکر کرده‌اند.


 

مادر > سه ماه سوم > هفته سی و دوم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم حسینی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی