h 1781
i 0
S 0

ماه چهارم نوزادای

 •  رشد و تکامل نی نی کوچولو
  •  رشد اجتماعی نی نی کوچولو
  •  رشد ذهنی نی نی کوچولو
  •  رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو
  •  رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو
 •  توصیه های مادرانه
 •  مسائل شایع نی نی کوچولو
  •  عفونت گوش
 •  توصیه های غذایی
 •  توصیه های مذهبی و تربیتی
  •  برخی عوامل مؤثر در تربیت نوزاد

رشد و تکامل نی نی کوچولو

رشد اجتماعی نی نی کوچولو

کودک به کسانی که با او صحبت یا بازی می کنند نگاه می کند و لبخند می زند. او پدرو مادرو سایر اعضای خانواده‌اش را می شناسد. او دوست ندارد مدت زیادی با یک اسباب بازی تنها بماندو هنگام تنهایی گریه می کند. اگر اطرافیان به طرف او بروند دست از گریه بر می دارد و بدنش را پیشاپیش پیچ و تاب می دهد.
در این مرحله توصیه می شود پدر ومادر:
به صورت اغراق شده‌ای برگردند و با کودک خود روبرو شوند، طوری که او به راحتی بفهمد که پدرو مادر دارند به سمت او می روند و به او توجه می کنند. تا آن جا که می توانند با او ارتباط چشمی برقرار کنندو در تمام حالات و اشارات صورت غلو کنند.
هنگام پاسخ دادن به کودک از ژست‌ها و حرکات بزرگ وغلو شده استفاده کنند تا کودک به آسانی بفهمد که او متوجه می شود.
هرکاری را که کودک انجام می دهد تقلید کنند ولی به صورت اغراق آمیز.
تا می توانند وقت بیشتری برای بازی با او اختصاص دهند. شعر خواندن و بازی‌هایی که با شعر همراهند او را تشویق می کند در پاسخ، صدا درآورد.

رشد ذهنی نی نی کوچولو

کنجکاوی کودک آشکار است. او به اسباب بازی‌های جدید، مکان‌های جدید، افراد جدید و حس های جدید علاقه مند است. او همچنین اشیا ومکان های آشنارا می شناسد و کارهای همیشگی را درک می کند. با دیدن سینه مادر یا شیشه شیر هیجان زده می شود. کم کم نوعی حس شوخ طبعی از خود نشان می دهد. دوست دارد در حالت تکیه کرده به اطراف خود نگاه کند. در این ماه می توان شوخ طبعی اورا با فراهم آوردن آن چه که برای او سرگرم کننده است، خندیدن به همراه او وشوخی های مشترک تقویت کرد.
اسباب بازی‌ها مسائل مختلفی را به کودک یاد می دهند. بنابراین می توان اسباب بازی‌های متنوع با اندازه‌ها، شکل‌ها، جنس‌ها و طرق استفاده مختلف در اختیار او قرار داد. بهتر است بعضی از آن‌ها قادر به تولید صدا باشند.
والدین می توانند با صحبت کردن با کودک در مورد آن چه که می بینند و انجام می دهند، به آن چه کودک می بیند و احساس می کند عمق وغنا بخشند. بنابراین پیشنهاد می شود تا آنجا که می توانند در مورد هر شی یا فعالیت با جزئیات بیشتری صحبت کنند.

رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو

کم کم کودک دوست دارد بنشیند و به اطراف نگاه کند ولی به کمک احتیاج دارد. هنگامی که پدر یا مادر اورا می کشند تا بنشیند، سرش کمی افتادگی پیدا می کند. او می تواند سرش را راست نگه دارد هر چند هنوز هم اگر حرکت ناگهانی کند سر او تاب می خوردو در حالت دمر می تواند مستقیماً به آن‌ها نگاه کند.
در این مرحله پدر مادر:
برای تقویت عضلات تنه کودک، بازی‌هایی با او کنند که باعث شود به دو طرف خود بچرخند. برای اینکه او را تشویق به تعادل مستقل و حداکثر حرکات کنند، چند اسباب بازی نرم به او بدهند که مجبور باشد دستش را برای رسیدن به آن‌ها دراز کند. او را با تکیه گاه مناسب (درصورت لزوم استفاده از بالش) روی صندلی بنشانند. سعی کنند با قرار گرفتن در یک طرف کودک خود، هنگامی که اورا صدا می زنند، ابعاد تازه‌ای از بازی دالی را امتحان کنند. طوری که او مجبور باشد برای پیدا کردن شما تنه خود را بچرخاند.

رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو

کودک به تدریج کنترل دست‌ها و پاهای خودرا بدست می آورد، او دست‌ها و پاهایش را با هم تکان می دهد، پایش را روی زانوی پای دیگرش می گذارد و کف پاهایش را روی تشک قرار می دهد.. او جغجغه را تکان می دهد ولی قادر نیست آن را از زمین بردارد و می تواند لباس‌هایش را به عنوان بازی روی صورتش بکشد. هنگامی که کودک دراز کشیده یا تکیه داده است، می توان با نشان دادن اشیای جالب توجه به او، وادارش کرد دست خودرا به سوی آن‌ها دراز کند. هرگاه کودک دست خودرا برای گرفتن چیزی بیش از حد لازم دراز کرد، والدین کاری کنند که بتواندآن شی را بگیرد. به خاطر موفقیت او بخندند. کودک نیز همراه آن‌ها می خندد و خشنود می شود.
برای اینکه کودک تشویق شود با دست‌هایش صدا درآورد، می توان جغجغه‌های متفاوتی در اختیار او قرار داد.
در طول ماه چهارم کودک کم کم صداهایی از خودش در می آورد و به غذا و فعالیت علاقه نشان می دهد. ممکن است به مرور متوجه تفاوت‌های میان اعضای خانواده‌اش بشود. تا به حال در ذهن او فرقی میان هیچ یک از اعضای خانواده نبود. در مجموع شخصیت حقیقی کودک در حال شکل گیری است و این یکی از بزرگ‌ترین لذت‌های سال اول است.

توصیه های مادرانه

لباس‌ها را کمی بزرگتر برای کودک خود انتخاب کنید، زیرا کودکتان روز به روز بزرگتر می شود و البته سایز لباس‌هایش هم به سرعت بیشتر می شود. گرچه رشد نوزادتان، برای شما که بیشتر اوقات را با او می گذرانید، زیاد محسوس نیست. در این شرایط انتخاب سایز بزرگتر شـگرد خوبی است چرا که لباس‌های کودک خیلی زود تنگ می شود.
لباس‌های کودکان بر حسب مدل و جنسی که دارند سایز بندی می شوند، پس همیشه روی یک سایز تاکید نکنید. چرا که ممکن است برای 6 ماهگی نوزاد خود لباسی بگیرید که احساس کنید برایش بزرگ است.
چون در سال اول کودک به سرعت رشد می کند.
در پایان این ماه نی نی کوچولو باید نوبت دوم واکسن پنج گانه و فلج اطفال خوراکی را دریافت کند.

مسائل شایع نی نی کوچولو

عفونت گوش

یکی دیگر از مسائل شایعی که نی نی کوچولوها با آن درگیرند عفونت گوش می باشد. عفونت گوش وقتی شروع می شود که باکتری‌ها و ویروس‌ها پشت پرده‌ی گوش قرار بگیرند، و آن را دردناک کنند. عفونت گوش نوزاد پیامدهایی مثل درد، تب و کم اشتهایی را برای کودک به همراه دارد. کودک کم حوصله می شود و سعی می کند انگشتش را به داخل گوشش ببرد. کودک ممکن است اسهال هم داشته باشد واین نوع بیماری در بین کودکان شایع است و به آسانی هم  درمان می شود. در صورت مشاهده‌ی علائمی از عفونت گوش کودکتان هر چه سریع‌تر به پزشک اطلاع دهید.
عفونت گوش اگر زود با  دارو درمان شود، طی چند روز بر طرف می گردد.
ویروس "آراس وی" همانند سرما خوردگی شیوع پیدا می کند که مبتلا شدن به آن به زمان تولد کودکتان بستگی دارد. آبریزش بینی، سرفه، تب و گلـو درد از علائم این بیماری هستند. کودکتان خیلی بی تاب، کم انرژی و کم اشتها می شود، به سختی نفس می کشد و سینه‌اش خس خس می کند.
این بیماری در نوزادان کمتر از 6 ماهه کمی خطرناک‌تر است. چرا که این نوزادان به خاطر بدن کم توانی که دارند، ممکن است به بستری شدن در بیمارستان هم نیاز داشته باشند. آن‌ها در بیمارستان بستری می شوند تا میزان تنفس و اکسیژن رسانی آنها چک شود. اگر احساس کردید که کودکتان به این ویروس مبتلا شده سریع به پزشک مراجعه کنید چرا که تست این ویروس بسیار آسان است و با تستی از بینی کودک وجود این ویروس در بدن کودک تشخیص داده می شود.


درمان این بیماری مثل همه‌ی سرماخوردگی‌ها اغلب دو هفته طول می کشد. بهتر است برای جلوگیری از انتشار این ویروس به نکات زیر توجه کنید:
شستن مکرر دست‌ها، گرفتن جلوی دهان موقع سرفه و استفاده نکردن از لیوان‌های مشترک با مبتلایان به این بیماری.

توصیه های غذایی

در چهار ماهگی، کودک احتمالاً آمادگی امتحان کردن مقادیر کمی غذای جامد را دارد. اما اگر به نظر می رسد که به شیر تنها راضی و قانع است، می توان تا پنج یا شش ماهگی او صبر کرد. بایستی به یاد داشت که در چند هفته نخست، کافی است کودک را با مفهوم خوردن غذای جامد با قاشق آشنا کرد؛ هنوز شیر مادر یا شیر خشک همه مواد غذایی مورد نیاز او را تأمین می کند. بهتر است آشنا کردن کودک با طعم هارا از صبحانه یا ناهار شروع کرد؛ زیرا ممکن است غذای خاصی کودک را ناراحت کند و موجب بد خوابی مادر و کودک شود.

به احتمال زیاد، اگر ابتدا اجازه داده شود تا حدی گرسنگی کودک برطرف شود، بیشترین همکاری را با مادر خواهد داشت. پیشنهاد می شود مادر اول کمی به او شیر دهد. سپس راحت بنشیند و کاسه غذای کودک را دم دست بگذارد، به او پیش بند ببندد و آن گاه نصف وعده شیر معمول خودرا به او بدهد؛ یعنی مادر بگذارد کودک یکی از سینه‌های اورا خالی کند. و در کنار شیردهی معمول با شیر مادر، یک قاشق چای خوری برنج کودک یا پوره میوه به او داده شود. ممکن است از ابتدا تا انتهای این وعده شیر دهی حتی یک ساعت طول بکشد. همچنین به او کمک کند در صورت لزوم آروغ بزند. کودک تا چند ماه به شیر معمول خودش نیاز دارد و نباید با آغاز غذای کمکی، آن را حذف کرد.

توصیه های مذهبی و تربیتی

برخی عوامل مؤثر در تربیت نوزاد

- وراثت
در واقع شکلگیری شخصیت نوزاد، به واسطه یک سری عوامل صورت میگیرد.
یکی از این عوامل، عامل وراثت است. هر انسانی کم و بیش وارث صفات و ویژگی های فطری پدر و مادر خویش است. برخی از این صفات به صورت نمایان و برخی دیگر به حالت نهان به ارث می رسند. هوش، حافظه، استعداد یادگیری، حساسیت، انگیزش پذیری و غیر آن، از راه وراثت به فرد انتقال می یابد.
- محیط داخل رحمی
عامل دیگر محیط است. از نظر روانشناسان انسان در حد گسترده ای پرورش یافته محیط خویش است. برخی از پژوهشگران اثر محیط را مهم تر از ویژگی های ارثی دانسته و آن را عامل بسیار مؤثری در پیشرفت فکری، عقلی و رشد شخصیت فرد معرفی کرده اند.
منظور از محیط پیش از تولد، محیط درون رحمی است. هنگامی که نطفه بسته شد، رحم مادر نخستین محیط مناسب برای رشد شخصیت «جنین» به شمار می آید.

تغذیه و بهداشت تن و روان مادر در این دوره اثر فراوانی در رشد دارند. تغذیه و محیط زیست نامناسب، بیماری های بدنی و روانی، رادیوگرافی زیاد از مغز و شکم مادر، ایراد ضربه و صدمه به جنین، مصرف داروهای شیمیایی و آنتی بیوتیک ها، انواع مخدرها از جمله دود سیگار، هنگام بارداری در ساخت و رشد جنین، تأثیر سوء به جای می گذارد و ممکن است موجب عقب ماندگی های هوشی و ذهنی کودک گردد. همچنین برانگیختگی ها و هیجان های هراسناک سبب تراوش هورمون های فوق کلیوی، به ویژه آدرنالین می شوند و از راه خون به جنین انتقال می یابند و به این ترتیب عوامل مثبت و منفی یا به عبارتی سودمند و زیان بار در رشد شخصیت اثر بخش می باشند.

- محیط خارج رحمی
عامل خانوادگی نیز از دیگر عواملی است که در تربیت نوزاد اثر دارد. در واقع منظور، محیط پس از تولد نوزاد است.
پس از به دنیا آمدن کودک، دوره شیرخوارگی او آغاز می شود. در این دوره لازم است کودک در محلی که برای پرورش و رشد مناسب باشد زندگی کند و مورد مراقبت قرار گیرد. تغییراتی که نوزاد در موقع تولد با آنها مواجه میگردد چنان ناگهانی و به اندازهای نامتناسب است که اگر کاملاً مورد دقت و حمایت قرار نگیرد احتمال بسیار می رود که نتواند در برابر آنها مقاومت نماید و دیر یا زود از بین می رود.

- آداب هنگام تولد
آداب هنگام تولد نوزاد نیز در تربیت صحیح نوزاد پس از تولد نقش دارند؛ مواردی همچون:
- غسل
- کام برداشتن
- خواندن اذان و اقامه در گوش راست و چپ
- سر تراشیدن
- عقیقه
- نام نیکو

- تغذیه و رزق حلال
تغذیه نوزاد و شیرخوار نیز بر تربیت جسم و جان او اثر دارد. مادرانی که به تربیت فرزند خود اهمیت می دهند سعی می کنند علاوه بر اینکه خود، رزق حلال می خورند، شیر دادن آنها نیز در حالت طهارت و پاکی و حتی با حالت وضو باشد.

بعضی از زنانی که کودکانشان به موفقیت هایی رسیده اند، کسانی بوده اند که هیچ گاه بدون وضو به فرزند خود شیر نداده اند.
نکته قابل ذکر این است که برای تربیت فرزند، ارزش زمانی یک روز در سنین زیر دوسالگی به مراتب بیشتر از یک روز در دوران بیست سالگی می باشد؛ بنابراین نباید چنین دوران پرمایه کودکی را بدون بهره برداری گذاشت.

کودک > ۳۶۵روز سال اول > چهار ماهگی
1396/02/03
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی