h 1708
i 0
S 0

ماه هشتم نوزادی

 •  رشد و تکامل نی نی کوچولو
  •  رشد اجتماعی نی نی کوچولو
  •  رشد ذهنی نی نی کوچولو
  •  رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو
  •  رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو
 •  توصیه های مادرانه
 •  مسائل شایع نی نی کوچولو
  •  کولیک نوزادی
 •  توصیه های غذایی
 •  توصیه های مذهبی و تربیتی
  •  تربیت کودک و اشتباهاتی که نباید انجام داد

رشد و تکامل نی نی کوچولو

رشد اجتماعی نی نی کوچولو

در این ماه احساسات نی نی کوچولو واضح‌تر شده است. او ممکن است افراد آشنا را ببوسد و اگر تشویق شود این کار را تکرار خواهد کرد.
در چند ماه آینده کودک شما خواهد توانست خلق و خوهای مختلف (عصبانیت، شادی و...) را تشخیص داده و تقلید کند و ممکن است اولین نشانه‌های همدلی (ابراز شادمانی متقابل یا ابراز همدردی) را از خود بروز دهد. مثلاً اگر صدای گریه کسی را بشنود ممکن است خودش هم گریه کردن را آغاز کند. هرچند کودک شما در ابتدای راه فهم و درک احساساتش است اما از شما تقلید خواهد کرد. در ماه ها و سال های آینده کودک شما دقیقاً همان رفتاری را خواهد داشت که شما با دیگران و بخصوص با خود او دارید.

رشد ذهنی نی نی کوچولو

کودک شروع به درک معنی کلمات کرده و می فهمد «نه» یعنی چه. او نشانه‌هایی دال بر احساس اراده و تصمیم از خود نشان می دهد، مثلاً به طرف اسباب بازی‌هایی که خارج از دسترس است می رود.
کودک علاقه زیادی به بازی دارد و عمیقاً روی اسباب بازی‌هایش تمرکز حاصل می کند. او به دنبال اسباب بازی که انداخته است می گردد.
در این مرحله بهتر است والدین:
تا می توانند با او آب بازی کنند. به او ظرفی بدهند تا در آن‌ها آب بریزد و آن‌ها را پر و خالی کند. اسباب بازی‌هایش را کمی خارج از دسترس او قرار دهند و هر موقع آن‌ها را خواست در اختیارش بگذارند.
بازی‌های زیادی که با بدن انجام می شوند، مثل دس دسی را به او یاد دهند.
بگذارند خودش غذا بخورد تا حس استقلال او تقویت شود.
بسیاری از لوازم خانه و نیز اسباب بازی‌هایی را که مخصوص آب بازی ساخته شده‌اند، می توان برای بازی‌های داخل حمام به کار برد.

رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو

کودک ممکن است برای حرکت کردن تلاش کند. او برای رسیدن به اسباب بازی دست خود را دراز می سازد. ممکن است بدن خودرا به عقب و جلو تکان دهد. باسن و زانوهای او قوی‌تر شده است و او از اینکه می تواند ضمن ایستادن تمام وزن خودرا تحمل کند، لذت می برد. اگر دست‌هایش را نگه دارند، بالا و پایین می پرد.
در این مرحله پدر و مادر:
برای تشویق کودک به اینکه خودرا با کشیدن روی باسن حرکت دهد، مقداری دورتر از او بنشینند و دستان خودرا به طرف او باز کنند این کار به کودک احساس متحرک بودن می دهد. سبب تقویت حس استقلال و اعتماد به نفس وی می شود.
برای آماده کردن پاهای او برای راه رفتن، در حالی که اورا روی پای خود، روی تشک یا بالش، یا در حمام نگه داشته‌اند با او بازی‌های ایستادنی و بالا و پایین پریدنی انجام دهند.

رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو

کودک از ایجاد سروصدا با به هم زدن اسباب بازی‌هایش لذت می برد. حرکات او به اندازه‌ای دقیق شده که می تواند کاغذ را پاره کند. کودک می تواند چیزی را محکم در انگشتانش نگه دارد.
در این مرحله:
می توان با قرار دادن قاشق‌های چوبی، ظروف فلزی، ماهی تابه و در قابلمه، یا طبل اسباب بازی و یا وسیله دیگری که بتوان با آن صداهای مختلفی را تولید کرد، در اختیار کودک، علاقه او را به تولید صدا برای سروصدا کردن ارضا کرد.
می توان به او آموخت یک مکعب بردارد و سعی کند آن را روی یک مکعب دیگر بگذارد. او می تواند دو مکعب را روی هم بگذارد.

توصیه های مادرانه

نی نی کوچولوی شما کم کم می تواند حرکت کند و البته ممکن است در این میان زمین خوردن‌هایی را نیز تجربه کند. هرچند این زمین خوردن‌ها ممکن است برای چند لحظه شما را واقعاً بترساند، اما سعی نکنید او را محدود کنید و از تلاش کودک برای کشف محیط اطراف و پیرامونش لذت ببرید.
هر چند شما نگران هستید و دوست ندارید کودکتان آسیب ببیند، اما به او اجازه دهید که رشد کند و روی پای خودش بایستد. با این حال سعی کنید که محیط خانه را برای کودک خود"امن"کنید. یک راه مناسب آن است که خودتان را جای او بگذارید تا بتوانید محل‌های خطرناک را پیدا کنید. مثلاً محل نگهداری اشیا شکننده را محکم کنید تا از سقوط و شکستن آنها جلوگیری شود و مبلمان هایی را که چندان جلوی حرکت کودک را نمی گیرند در اتاق‌ها نگه دارید.
از این به بعد باید حواستان به رفتارتان باشد. این را بدانید که از این ماه به بعد اگر با همسرتان دعوا کنید او می‌فهمد و ناراحت می‌شود. برخی از کودکان در این سن می‌توانند از چهره آدم‌ها غم یا شادی را تشخیص دهند. او به خوبی می‌فهمد که روابط بین شما و همسرتان چگونه است و آیا این روابط براساس محبت است یا خشم و دشمنی. فراموش نکنید تمام رفتارهای شما در روحیه و اخلاق فرزندتان تأثیر گذار است و باعث شکل گیری شخصیت واقعی او می شود.
فکر نکنید استرس فقط برای بزرگترهاست. سخت در اشتباه هستید حتی نوزادان هم دچار استرس می‌شوند. این حالت وقتی بروز پیدا می‌کند که درگیری و دعوایی شکل بگیرد. در این حال ممکن است مضطرب شود و گریه کند یا ضربان قلبش افزایش پیدا کند و رنگ پریده شود حتی گاهی استرس روی رشد مغز او تأثیر می‌گذارد.

 

مسائل شایع نی نی کوچولو

کولیک نوزادی

گرچه کولیک مشکل بسیاری از والدین است، ولی هنوز هم علت اصلی ناراحتی کودکان کولیکی مشخص نشده است. پیش‌تر تصور می شد که ناراحتی کودکان کولیکی به علت مشکلات شکمی است و کودکان کولیکی در طول و پس از تغذیه دچار مشکل می شوند. اما رابطه‌ی معنا داری بین مشکلات گوارشی و کولیک وجود ندارد.
تشخیص کولیک:
نوزادی که درد کولیکی دارد، هنگام گریه زور میزند و پاهایش را به سمت شکم آورده و تکان می دهد. همچنین صورتش قرمز شده و گریه‌اش پر قدرت است. بهتر است در این زمان نوزاد را بغل کرده و پشتش را ماساژ دهید.
در مواجهه با نوزادان کولیکی، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:
• گریه‌ی او به این معنا نیست که شما کار اشتباهی انجام داده‌ ای
• اگر او خشک و تمیز است و به اندازه‌ی کافی غذا خورده، پس شما کارتان را به خوبی انجام داده‌ اید.
• اگر فکر می کنید که گریه نوزادتان دلیل دیگری دارد، حتماً با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. با این حال، در اغلب موارد گریه‌ی کودکان دلیل مشخص و خاصی ندارد.
• برای آرام کردن نوزادتان تلاش کنید، اما در این کار هم زیادی روی نکنید.

توصیه های غذایی

ضمن ادامه تغذیه با شیر مادر قبل از هر وعده غذای کمکی، در این ماه نی نی کوچولو را با طعم جدیدی آشنا کرده و سوپ را نیز به رژیم غذایی او اضافه کنید. بدین ترتیب که روز اول صبح و عصر و شب هر بار از سه قاشق مربا خوری فرنی یا حریره بادام استفاده می کند و ظهر علاوه بر غذای اصلی خود یک قاشق مربا خوری سوپ نیز می خورد. به این ترتیب هرروز یک قاشق مربا خوری به سوپ ظهروشب کودک اضافه می شود؛ ولی از فرنی یا حریره بادام کم گردد تا بر حسب اشتهای کودک مقدار سوپ به سه تا شش قاشق مربا خوری در هر وعده برسد. فراموش نشود که در این هفته به تدریج که مقدار و دفعات تغذیه با فرنی کم می شود. بنابر این در هر وعده و یا در تمام دفعات می توان حریره بادام را جایگزین فرنی کرد.
در مورد بافت غذا در سن شش تا هشت ماهگی، می توان غذا را چرخ یا له کرد تا بافت آن شبیه پنیر سفت شود و بعد به آن مایعات یا ماست اضافه شود. غذاهای انگشتی که کودک بتواند خودش بردارد و بخورد، مانند تکه‌های دراز سبزی جات خام و تکه‌های میوه‌ی پوست کنده مناسب هستند. البته بایستی برای آماده سازی میوه و سبزیجات، آن هارا به دقت پوست کند؛ رگه‌ها را درآورد و سپس آن‌ها را پوره یا الک کرد.
در آماده سازی گوشت و ماهی نیز باید پوست و چربی را جدا کرد، استخوان‌ها را کاملاً در آورد، بعد از خوب چرخ کردن، آن را کباب یا آب پز کرد. دیگر غذاهای مناسب در این سن گندم، زردک، گوجه فرنگی (پوست کنده و الک شده)، ذرت و برگه زرد آلوی خیس کرده می باشد. غذاهایی که نبایست در این سن به کودک داد، عبارتند از: بیسکوییت، کیک، بستنی، شیرینی و غذاهای سرخ شده. تخم مرغ کامل نیز نباید قبل ازهشت ماهگی به کودک داده شود.

بافت غذا در سن هشت تا نه ماهگی، می تواند کمی سفت‌تر از قبل باشد. بنابراین غذاها به جای له کردن خرد شود. غذاهای انگشتی زیاد به کودک داده شود تا او در مهارت‌های مربوط به غذا خوردن تشویق گردد. وقتی کودک در حال خوردن غذاهای انگشتی است بایست نزدیک او بود تا اگر غذا در گلویش گیر کرد، بتوان به او کمک کرد.
غذاهای دیگری که برای این سن مناسب است عبارتند از: نان سوخاری، گوشت قرمز، سوپ و کیک خانگی.

توصیه های مذهبی و تربیتی

تربیت کودک و اشتباهاتی که نباید انجام داد

1. عدم رفتار صحیح با همسر
هر طور که با همسر خود رفتار کنید، به عنوان الگو برای آینده فرزندان خواهید بود؛ یعنی آنها نیز دقیقاً همین‌طور با همسر خود رفتار خواهند کرد. اگر به صورت غیر صحیح با همسر خود رفتار کنید و مدام در حال مشاجره باشید آنها نیز به همین سبک رفتار می‌کنند. بچه‌ها بیشتر از آنچه شما به عنوان نصیحت به آنها گوشزد می‌کنید، از رفتار شما پیروی می‌کنند. اگر با همسر خود به احترام و توام با عشق رفتار کنید، ارزش خانواده را به فرزند خود نشان می‌دهید و آنها از داشتن یک پناهگاه امن در این دنیای وحشی بیشتر احساس امنیت می‌کنند.
2. داشتن توقعات غیر واقعی از فرزند
اگر با کودکان سر وکله می‌زنید از آنها انتظارات معقول و منطقی داشته باشید، به خصوص بچه‌های کوچک. اگر برای شام جایی دعوت هستید و از کودک 2 ساله خود انتظار دارید که درست مانند یک شاهزاده کوچک رفتار کند، سخت در اشتباهید. اگر در خیال و رویای خود انتظار دارید که فرزندتان یک ستاره ورزشی و یا علمی شود، در حالی که او تنها مایل به نوازندگی پیانو است، لازم است راجع به توقع خود تجدیدنظر کنید. انتظار شما از آنها بایدباعث شادی آنها باشد.

3. ندیدن آموزش برای دفاع از خود و خواسته‌هایشان
خیلی از والدین تمام نیازهای فرزندان را برآورده می‌کنند و به این ترتیب ارزش کار سخت و عدم وابستگی را در فرزند از بین می‌برند. به این ترتیب نسلی از آدم‌های بی‌بو و خاصیت و به اصطلاح پهلوان پنبه ظهور خواهد کرد. بچه‌های امروزه انتظار دارند که همه کارها برایشان انجام شود. اینکه آنها را محکم و پرطاقت تربیت کنید و از آنها بخواهید که اموراتشان را خود انجام دهند دلیل عدم دوست داشتن آنها نیست بلکه نشانه عشق واقعی است.
4. تحمیل کردن گرایش و تفکر خود به فرزندان
اجازه دهید که بچه‌ها بچگی کنند. والدین نباید تمایلات و گرایش و نقطه نظرهای خود را به فرزندشان تحمیل کنند. اینکه فرزند خود را از اشتیاقات خود آگاه کنید خوب است اما آنها را تحمیل نکنید. اجازه دهید همان‌طور که هستند رشد کنند؛ بدون تحمیل عقاید و خواسته‌های شما.
5. بی وفایی به قول و عهد
اگر فرزندتان را به خاطر نقاشی روی دیوار تهدید به تنبیه کردن می‌کنید، حتماً این کار را انجام دهید.  متاسفانه پیروی از قول‌هایی که به فرزندتان می‌دهید زندگی را کمی سخت می‌کند اما افزایش اعتماد به گفته شما چیزی مهم‌تر است. اگر شما به گفته‌های خود عمل نکنید، بچه‌ها به این نتیجه می‌رسند که بین قول و عمل شما تناسبی نیست و در نتیجه به شما اعتماد نخواهند کرد.


 

کودک > ۳۶۵روز سال اول > هشت ماهگی
1396/02/03
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی