h 1552
i 0
S 3

ماه نهم نوزادی

 •  رشد و تکامل نی نی کوچولو
  •  رشد اجتماعی نی نی کوچولو
  •  رشد ذهنی نی نی کوچولو
  •  رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو
  •  رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو
  •  رشد شخصیتی نی نی کوچولو
 •  توصیه های مادرانه
 •  مسائل شایع نی نی کوچولو
  •  تغییرات پوستی
 •  توصیه های غذایی
 •  توصیه های مذهبی و تربیتی
  •  لوس شدن نی نی کوچولو

رشد و تکامل نی نی کوچولو

رشد اجتماعی نی نی کوچولو

کودک نام خود را می داند و نه را می فهمد او حس شوخ طبعی دارد و خیلی دوست دارد والدینش را بخنداند. او با فشردن سر و صورت خود به صورت آن ها محبت زیادش را نشان می دهد. او بعضی از تشریفات اجتماعی مثل بای بای کردن و بوسیدن را بلد است. اگر اسباب بازی او را بگیرند، خشمگین می شود. در این مرحله بهتر است پدرو مادر:
تشریفات اجتماعی را به او نشان دهند هنگام خروج از منزل حتما او را ببوسند و برایش دست تکان دهند. در ورود به منزل با او جداگانه سلام و احوال پرسی کنند.
رضایت خودرا از هرچیز با خندیدن نشان دهند و در لابه لای بازی ها و داستان ها بخندند و با او شوخی کنند تا حس شوخ طبعی اورا در برخوردهای اجتماعی پرورش دهند.
اورا با کودکان دیگر آشنا کنند و گاهی او را با پرستار بچه و سایر اشخاصی که خوب نمی شناسد، تنها بگذارند. اگر مراقب دیگری در کار نباشد، کودک به یک شخص وابسته می شود و هنگام جدایی احساس نا امنی می کند.

رشد ذهنی نی نی کوچولو

کودک بازی ها و شعر های آشنا را می شناسد و در قسمت های مناسب می خندد. می تواند حرکات را پیش بینی کند. وقتی اسمش را صدا می زنند سرش را بر می گرداند. دست هایش را دراز می کند تا شسته شود، ولی از لیف حمام روی بر می گرداند.
در این مرحله :
باید کارهای روزمره را با تاکید برای کودک جا انداخت، به طوری که مفهوم زندگی را بر اساس فعالیت های روزمره درک کند. والدین کارهایی را که انجام می دهند توضیح دهند، مثلا: «وقت ناهاره. اول پیش بندت رو می بندیم، بعد تو سرجات می شینی... به به چه غذای خوبی...»
بهتر است اسباب بازی های با صدا تهیه کرد و یا اجازه داد کودک با وسایل بی خطر آشپزخانه بازی کند. می توان کارهای روز مره را شرح داد. زمان غذا خوردن، حمام کردن و خوابیدن برای توضیح کارهای روزمره به کودک مورد توجه قرار گیرد تا بر اساس کارهای روز مره با زندگی آشنا شود.

رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو

کودک می تواند تمام وزن خود را روی پاهایش نگه دارد ولی برای این کار باید به چیزی تکیه کند. او می تواند به مدت ده دقیقه بنشیند، به جلو و طرفین خم شود و در حالت تعادل باقی بماند. او ممکن است بغلتد یا تلاش کند چهار دست و پا حرکت کند. برای او مشکل است از وضعیت ایستاده بنشیند.
در این مرحله می توان با قلاب کردن دست های او به اثاثیه ثابت منزل طوری که تعادل خودرا نیزحفظ کند، او را به ایستادن تشویق کرد.
برای واداشتن کودک به این که به جلو و طرفین خم شود و در عین حال تعادل خودرا نیز حفظ کند، می توان همانطور که نشسته است اسباب بازی هایی را کمی خارج از دسترس او، در جلو یا در کنارش قرار داد.
می توان برای تسهیل کردن نشستن کودک از حالت ایستاده، باسن و زانوهای اورا خم کرد.

رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو

حرکات کودک دقیق تر شده است و کمتر اشیا را به دهان خود می برد. او کم کم می تواند با انگشت سبابه خود اشاره کند. می تواند به جلو خم شود و اجسام کوچک را براحتی بردارد، و می تواند دو مکعب را کنار هم بگیرد، گویی مشغول مقایسه کردن آن هاست. او ممکن است بتواند چیزی به کوچکی نخود را با انگشتان و شست خود بردارد یا برای انجام این کار تلاش کند.
در این مرحله پیشنهاد می شود پدر و مادر:
مکعب های اسباب بازی هم اندازه را روی یکدیگر و کنار هم قرار دهند تا او اندازه و حجم آن هارا ببیند. با این حال او هنوز قادر به ساختن حتی یک برج کوچک هم نیست.
بازی های اشاره ای، مثل شکل ساده شده «قایم باشک» را انجام دهند.
حداقل روزی یک بار غذایی درست کنند که حاوی قطعات کوچکی ازکه غذا بتواند با دست بردارد، باشد.

رشد شخصیتی نی نی کوچولو

کودک شخصیت متمایزتری پیدا کرده است و خصوصیاتی مانند جدی بودن، حساس بودن استقلال، اجتماعی بودن، تحریک پذیری لجاجت، مصمم بودن، قدرت تمرکز کنجکاوی، ناشکیبایی، و... را زا خود نشان می دهد.
کودک در یک سالگی، ضمن سپری کردن یک مرحله منفی کاری که طی آن ناشکیبا، سخت گیر کم حوصله، تحریک پذیر، خودسر، شیطان و بی محبت می شود، نشان می دهد تا چه حد مصمم و مستقل است.
اما بعداز پانزده ماهگی مرحله جدیدی از ملاحظه گری و یاری کردن پدیدار می شودو کودک تمایل واضحی به خشنود کردن دیگران از خود نشان می دهد. او برای بدست آوردن رضایت والدین می کوشد و اگر اورا ملامت کنند، شدیدا احساس ناراحتی می کند.
در این مرحله بهتراست:
والدین در همه چیز انعطاف پذیر باشند و هرگز از زور استفاده نکنند. انتقاد نکنند و رفتار خصمانه نداشته باشند. هرگز کاری نکنند که کودک از آن ها بترسد. سعی کنند با بردباری، صبور بودن را به او بیاموزند. هیچ گاه مسخره اش نکنند و کاری نکنند که احساس شرمندگی کند. نگذارند احساس حسادت کند و گرنه یاد می گیرد احساس گناه کند.
پدر و مادر کودک را همان طور که هست بپذیرند تا یاد بگیرد که دوست داشته باشد اگر از او تمجید کنند، فردی قدر شناس خواهد شد. اگر اظهار خرسندی نسبت به او بکنند، خودش را دوست خواهد داشت، اگر برای تلاش های او ارزش قائل شوند، او برای خودش تعیین هدف خواهد کرد. اگر منصف باشند او هم برای عدالت ارزش قائل خواهد شد. اگر صادق باشند، یاد می گیرد که رو راست و درست کار باشد. اگر به او احساس امنیت بدهند، به خود و دیگران ایمان خواهد داشت.

توصیه های مادرانه

شاید در مواقعی شما مجبور شوید از نی نی کوچولو جدا شوید و اورا تنها بگذارید در صورتی كه شما مراقبت از كودك خود را به دیگران سپرده و برای مدتی از او دور شوید، كودك شما به طور طبیعی نشانه های "اضطراب جدایی" را از خود بروز می دهد. در واقع این مطلب بیانگر رشد طبیعی و سالم او است. اضطراب جدایی به طور طبیعی از حدود نه ده ماهگی آغاز و تا هجده ماهگی ادامه دارد. دانستن این موضوع دیدن آشفتگی فرزند تان را برای شما آسان تر می سازد.

راه کارهایی جهت بهبود اضطراب جدایی:
• هنگام خارج شدن از منزل با خوش رویی از فرزند تان خداحافظی کنید و نگرانی در چهره تان نمایان نشود. بعد از خداحافظی از خانه خارج شوید و اجازه دهید فرزند تان پاسخ شما را با گریه بدهد.
• یک بار خداحافظی کنید. اگر وسوسه شوید و برای چک کردن از سلامت فرزند تان بر گردید تنها باعث می شود کار برای شما و فرزند تان سخت تر شود.
• با مراقب فرزند تان تماس بگیرید. برای آرامش ذهنی تان، با تماس تلفنی احوال فرزند تان را جویا شوید. احتمالا گریه فرزند تان پس از خارج شدن شما بلافاصله متوقف می گردد و فکرش توسط بازی و سرگرمی منحرف می شود.
• در صورتی که مدت زمان طولانی از خانه دور هستید، با فرزند تان تماس بگیرید و با او صحبت کنید.
• برخی از کودکان در مقابل جدا شدن از پدر و مادرشان رفتار های متفاوت از خود نشان می دهند. اگر فرزند تان بسیار از نبود شما آشفته می شود، خود تان یا همسر تان در صورت امکان به مدتی مرخصی از کار فکر کنید.

بسیاری از متخصصین بیماریهای كودكان و همچنین متخصصین رشد اعتقاد دارند كه تا پیش از زمانی كه كودك بتواند در خارج از خانه هم راه برود به كفش نیازی ندارد. ممكن است كودك شما در هنگام حركت پاهای خود را كمی كج بگذارد یا كف پاهایش صاف به نظر برسند؛ این مسائل كاملا طبیعی هستند. همچنین در این حالت احساس كردن بافت و تركیب چیزی كه روی آن راه می رود می تواند به حفظ تعادل او كمك كند. پای کودک به سرعت رشد می کند و اگر پنجه هایش با کفش ها یا جوراب های تنگ منقبض باشند، نمی توانند آن طور که باید رشد کنند. راه رفتن پا برهنه، موجب تقویت عضلات ساق پا و قوس کف پای کودک می شود. هم چنین حس کردن آن چه که بر آن راه می رود، باعث کمک به حفظ تعادل او می شود.

به تغذیه خود اهمیت دهید به خصوص اگر کودک تان از شیر شما تغذیه می کند. تهیه خوراكی های سالم برای والدینی كه وقت كمی دارند و همچنین برای كودكان در حال رشد بسیار مهم است. بهتر است هنگامی كه پوشك های كودك را برای یك مسافرت كوتاه درون شهری یا گردش بیرون شهر آماده می كنید، مقداری خوراكی مغذی را نیز برای خودتان تهیه كرده و در دسترس قرار دهید. همیشه سعی كنید غذاها و خوراكی های سالم و قابل حمل را در آشپزخانه داشته باشید؛ در این صورت مجبور نخواهید شد كه برای خوردن هر وعده غذا مدت زیادی در یك مكان توقف كنید یا كار بدتر اینكه از غذاهای آماده مانند كالباس، همبرگر و انواع سوخاری استفاده كنید!
با خود تنقلات داشته باشید؛ چند انتخاب مناسب می تواند انواع غلات بو داده (مانند برشتوك)، میوه تازه یا خشك شده، سبزیجات تازه (مانند هویج و كرفس)، ماست، سیب زمینی پخته شده و سس های طبیعی و سالم باشد. می توانید از مخلوط میوه تازه یا یخ زده با شیر نیز به عنوان یك معجون مغذی و مناسب استفاده كنید.
مصرف كافئین را محدود كنید. بهتر است از چای، قهوه و نوشابه های گازدار كمتر استفاده كنید. در صورتی كه شما به كودك خود شیر می دهید این مساله مهم تر خواهد بود. مقادیر زیادی آب ساده بنوشید تا آب مورد نیاز برای بدن شما و تولید شیر تامین شود. همچنین می توانید با اضافه كردن قدری آب میوه، لیمو یا پرتقال به آب ساده آن را طعم دار كنید. چای گیاهی داغ یا سرد در رفع خستگی شما اثر زیادی دارد.

با افزایش فعالیت نی نی کوچولو بهتر است خانه را برای شیطنت های او او ایمن سازید. گیاهان خانگی، مواد شوینده، ظروف شکستنی، دارو و قرص ها و ... را از دسترس کودک خارج سازید. نی نی کوچولو تفاوت کار درست از غلط را تشخیص نمی دهد و نمی تواند از خود مراقبت کند، پس به هیچ عنوان او را بابت اشتباهات اش تنبیه نکنید.

مسائل شایع نی نی کوچولو

تغییرات پوستی

تغییرات پوستی معمولا در دوران نوزادی و شیر خواری شایع است. این تغییرات گذرای پوستی معمولا خود به خود رفع می شوند و نیاز به درمان خاصی ندارند.
میلیا: این ضایعات، توده های سفید کوچک در صورت هستند که  روی بینی، گونه هاو پیشانی و چانه مشاهده می شوند و اندازه ای حدود 1 میلی متر دارند. این ضایعات کیست های کوچکی هستند که در 8 درصد نوزادان رخ می دهند.
آکنه: بسیار شایع است و شبیه آکنه نوجوانان است. این بثورات حدود3هفتگی و معمولا در صورت ظاهر می شوند. به نظر می رسد این بثورات در کودکانی که شیر مادر می خورند شایع تر است.  این بثورات در 6 تا 12 ماهگی از بین می روند.
هیپر پلازی غدد سباسه:این بثورات (ضایعات) به شکل صاف و زرد رنگ یا برجسته ظاهر می شوند و بیشتر روی بینی و چانه بوجود می آیند. این هاغدد سبابسه یا عرق هستند که بیش از حد رشد کرده اند.
تغییر پوستی دلقکی: اگر کودک روی پهلو دراز بکشد، آن سمت بدن که به طرف زمین است، قرمز می شود. اغلب تغییر رنگ در اندام های تحتانی مشاهده می شود. با تغییر وضعیت کودک ظرف 20 دقیق تغییر رنگ رفع می شود.
رگه دار شدن : محیط های سرد باعث می شود اشکال رگه دار متشکل از خطوط قرمز یا کبود (عروق خونی) روی بدن کودک دیده می شود. با گرم شدن بچه این رگه ها از بین می روند.
اریتم توکسیکوم: این بثورات در پنجاه درصد کودکان رخ می دهد و والدین اغلب آن را با عفونت اشتباه می گیرند. لکه های قرمز رنگی  روی تنه نوزاد ظاهر می شود و ممکن است به برجستگی های زرد یا حتی تاول های کوچک تبدیل شود. این بثورات در دو روزگی ظاهر می شوند و ظرف یک هفته( گاهی تا 3 هفته) از بین می روند
میلیاریا: مجموعه هایی از برجستگی ها یا تاول های نزدیک به هم که پوست زیرشان می تواند قرمز باشد یا نباشد.این بثورات به دلیل غدد عرق بسته و معمولا در شرایط گرمای زیاد ایجاد و با خنک شدن محیط رفع می شود.
تغییرات پوستی ناشی از تیرگی پوست: یک ضایعه تیره رنگ خوش خیم و شایع که در 70 تا 90 درصد نژاد آسیایی دیده می شود و به صورت تغییر رنگ پوست به آبی تیره یا خاکستری در پوست است و بیشتر در ناحیه کمر و باسن دیده می شود.
تغییرات پوستی ناشی از ضایعات عروقی:شایع ترین آن ها نووس سیمپلکس یا ماه گرفتگی است که ضایعات صاف صورتی رنگ کوچک روی پیشانی و پلک های فوقانی و نواحی اطراف بینی و پشت گردن و بین دو ابرو است. این ضایعات ناشی از مویرگ های گشاد شده پوست هستند. اکثر موارد به جز ناحیه گردن تا یک سالگی برطرف می شود.
کلاه گهواره ای: بثورات سفید یا زرد و قرمز پوسته دار که به  نظر چرب می رسند و روی سر و صورت کودک پدیدار شده و معمولا با شستشوی روزانه  با شامپو و لیف نرم بهبود می یابد.
زرد زخم: زخم بازی که دلمه ببندد و ترشحات عسلی داشته باشد. زرد زخم به دلیل عفونت باکتریایی است. درمان آن به آنتی بیوتیک نیاز دارد و باید حتما به پزشک مراجعه کرد.
نکته: بسیاری از عفونت های ویروسی می توانند باعث بثورات پوستی شوند. اگر کودک شما بد حال است و تغییرات پوستی دارد، پزشک حتما باید او را معاینه کند.

توصیه های غذایی

در این سن غذاهای متنوع دیگر مانند زرده تخم مرغ آب پزو پنیر طبیعی که شور نباشد و کودکان اغلب آن را دوست دارند می توان به غذای کودک افزود. همچنین می توان سبزیجات سبز و زرد مانند اسفناج،کلم، لوبیا سبز و هویج به غذای کودک اضافه کرد. این مواد را باید نخست در مخلوط کن ریخت و نرم کرد و سپس به کودک داد.
کودک در این هنگام و گاهی زودتر دوست دارد که خود غذا بخورد، ولی قادر نیست. مادر باید خود به او غذا بدهد ولی اجازه دهد که او هم به غذایش دست بزند. بعضی از کودکان دوست دارند که خود، غذارا به دهان ببرند و در نتیجه مقداری از آن را می خورند و مقداری از آن را به سر وصورت خود،می مالند یا روی زمین می ریزند. عمل غذا خوردن اولین قدم در جهت استقلال یافتن کودک می باشد.
اگر کودک نتوانست خود، غذا بخورد مادر باید به او غذا بدهد. دادن غذای سفت ممکن است موجب تشنگی کودک گردد، بنابر این بعد ازغذا با لیوان به او شیر یا مایعات دیگربدهند. کودک در این سن می تواند مایعات بنوشد ولی نمی تواند لیوان را نگه دارد، بنابر این در این کار به او کمک شود.
به کودک نه ماهه باید پنج وعده غذا داد. به این ترتیب که صبح زرده تخم مرغ، ساعت 10 صبح( بین صبحانه و ناهار) سه قاشق مربا خوری فرنی یا حریره بادام و در شب دوباره سه تا شش قاشق مربا خوری سوپ، عصر مجددا سه قاشق مربا خوری فرنی یا حریره بادام و در شب دوباره سه تا شش قاشق مربا خوری سوپ. در این زمان کم کم می توان سبزی جات نشاسته ای مثل سیب زمینی، کدو حلوایی و نخود فرنگی( نخود سبز) را به سوپ کودک اضافه کرد. این مواد را می توان هر سه روز یکبار به رژیم غذایی او افزود. ضمنا غلظت سوپ بایست مانند حلیم سوپ باشد.
برای تنوع بخشیدن به غذای کودک باید هر چند روز یک بار مواد  تشکیل دهنده سوپ اورا تغییر داد. هر سه روز یک بار می توان به اندازه یک قاشق مربا خوری جو، بلغور گندم و رشته فرنگی، که قبلا پخته و نرم شده است، به سوپ او اضافه کرد. بعد از اضافه کردن جو یا گندم بهتر است به اندازه یک قاشق مربا خوری کره یا روغن مایع نیز به سوپ اضافه گردد. افزودن کره یا روغن مایع به غذای شیرخوارانی که رشد کافی ندارند سبب افزایش رشد آن ها می شود.

توصیه های مذهبی و تربیتی

لوس شدن نی نی کوچولو

یکی از نگرانی های عمده والدین برای تربیت فرزندان لوس شدن آن هاست
اما مقصود از لوس شدن کودک چیست و از چه زمانی لوس می‏شود؟ 
کودک با بغل کردن، بوسیدن، توجه، پاسخ به گریه و حتی نازکشی، لوس نمی‏ شود و این گونه اعمال، سبب رضای خاطر، شادابی و سلامت روحی و خود باوری او خواهد شد. 
علت لوس شدن کودک، زیاده روی در محبت، بازی، و توجه دائم است. توصیه می شود در 2 ماه اول زندگی کودک به جهت ناراحتی جسمی، کولیک (دل پیچه)، نفخ و... به طور کامل و بی‏ درنگ به او توجه کنید؛ اما از 3 ماهگی به بعد تأمل کنید؛ چرا که مشکلات جسمی کودک تا حدودی از بین می‏ رود وممکن است گریه‏ های او برای تجدید خاطره‏ های خوش 2 ماه اول زندگی باشد که مادر او را بغل می‏ کرد و راه می ‏برد. 
در صورت گریه‏ ی کودک، پس از اطمینان از عدم مشکل جسمی او، تسلیم گریه‏ هایش برای بغل کردن و راه بردن نشوید. می‏ توانید کنارش دراز بکشید و با نوازش و لالایی او را بخوابانید. 
آثار لوس شدن کودک، بدخلقی و ناله برای هر چیزی، درخواست‏ های غیر منطقی و افراطی، بی ‏احترامی به حقوق دیگران و همسالان، انحصار طلبی (به جهت کامیابی مطلق)، عدم اتکا به نفس و استقلال، عدم سازش با محیط اجتماعی، ضعف مقابله با پیشامدها و... است. 
رسول خدا (ص) فرمود:
الولد سید سبع سنین و عبد سبع سنین و وزیر سبع سنین. [1] 
کودک تا 7 سال سرور، تا 7 سال بنده، و تا 7 سال وزیر است.
هفت سال اول زندگی کودک، سال های شکل گیری شخصیت او است؛ بدین سبب باید سروری کند؛ اما معنای سروری و سیادت، این نیست که برای انجام هر کاری آزادی مطلق داشته باشد. با توجه به نارسایی درک و ناتوانی جسم کودک در 7 سال اول، در زمینه های گوناگون باید توجه بیشتری به او شود:
1. توجه بیشتر به خواسته ها و نیازها: به نیازهای کودک در 2 ماه اول زندگی به طور مطلق توجه کنید. از ماه سوم به بعد (با توجه به از بین رفتن کولیک [2]  و کاسته شدن از ناراحتی های جسمی) در برابر گریه هایش با تأمل برخورد کنید؛ زیرا با توجه به تجربه ی خوشایند 2 ماه اول زندگی، ممکن است گریه هایش برای جلب توجه باشد (در 2 ماه اول زندگی، هرگاه گریه می کرد، او را بغل می کردید. اکنون نیز به امید همان توجه، گریه می کند که اگر به طور مطلق به گریه هایش توجه کنید، ممکن است لوس شود و مشکلاتی را برایتان فراهم آورد).
تا پایان یک سالگی که دوران دلبستگی کودک است، توجه فراوانی به او داشته باشید؛ اما از آن پس متوجه وابستگی او باشید. در مقابل خواسته های منطقی کودک پاسخ مثبت دهید؛ اما در برابر خواسته های غیر منطقی او از اصل خاموشی استفاده کنید.
2. توجه بیشتر به آزادی: فرزند شما در دوران سیادت، بسیار کنجکاو است؛ بنابراین، لازم است برای ارضای کنجکاوی اش، آزادی بیشتری به او بدهید؛ اما متوجه خطرها باشید.
چینش درست وسایل زندگی و در دسترس نبودن وسایل خطر ساز، از میزان خطرها می کاهد.
3. توجه بیشتر به محبت و عطوفت: کودک در 7 سال اول زندگی به محبت و عطوفت فراوان تری نیاز دارد؛ ولی باید از زیاده روی در محبت بپرهیزید تا از لوس شدن او جلو گیری کنید.
4. توجه بسیار به بازی: بازی والدین و همسالان با کودک و در اختیار قرار دادن اسباب بازی های مناسب، در رشد عاطفی او بسیار مؤثر است.
امام صادق علیه السلام فرمود:
الغلام یلعب سبع سنین. [3] 
کودک تا 7 سال بازی می کند.
از رسول خدا (ص) نیز نقل شده است که فرمود:
دع ابنک یلعب سبع سنین. [4] 
فرزندت را رها کن تا 7 سال بازی کند.
هشدار!
هفت سال اول زندگی کودک باید با شادابی کامل بگذرد؛ بنابراین، او را تحت فشار آموزش های رسمی قرار ندهید. آموزش های غیر رسمی به ویژه در قالب بازی، شعر، سرود، معما، جدول سازی و... اشکالی ندارد.
امام علی (ع) می فرماید:
ولدک ریحانتک سبعأ. [5] 
فرزند تو تا 7 سال گل لطیف است.
آثار سیادت کودک
سیادت کودک در 7 سال اول زندگی، آثار مثبتی را بر او خواهد داشت:

1. شکوفایی استعداد های نهفته؛ 2. اعتماد کودک به والدین؛ 3. اعتبار والدین برای دوره های بعد؛ 4. آرامش روحی - روانی کودک در دوران بعد؛ 5. ایجاد اعتماد به نفس.

الگوی تربیتی مبتنی بر سختگیری
این الگوی تربیتی که بیشتر در میان نسل گذشته جریان داشت، کودکانی تربیت می کرد که چون محبت نمی دیدند، از نظر عاطفی و روانی، دچار اضطراب، تنش، افسردگی و گاهی خودکشی می شدند؛ امّا به جهت سختگیری، پُرتلاش و مسئولیت پذیر بودند. والدین به این جهت به فرزندان خود، محبت نمی کردند که آنها به اصطلاح، لوس نشوند و معتقد بودند که تعریف و تمجید، موجب لوس شدن آن ها می شود. 

کودک > ۳۶۵روز سال اول > نه ماهگی
1396/02/03
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 3
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی