h 1368
i 0
S 0

ماه دوازدهم نوزادی

 •  رشد و تکامل نی نی کوچولو
  •  رشد ذهنی نی نی کوچولو
  •  رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو
  •  رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو
 •  توصیه های مادرانه
 •  مسائل شایع نی نی کوچولو
  •  اجابت مزاج
 •  توصیه های غذایی
 •  توصیه های مذهبی و تربیتی
  •  نوزاد و زبان آموزی

رشد و تکامل نی نی کوچولو

رشد ذهنی نی نی کوچولو

کودک علاقه شدیدی به کتاب‌ها و چیزهایی که در صفحات آن‌هاست دارد و دوست دارد به شکل‌های موجود در آن‌ها اشاره شود. او نام خودرا تکرار می کند. عاشق شوخی است و به خاطر خنده حاضر است هر کاری، مثل تکرار حقه‌هایی که پدر و مادر را می خنداند، انجام دهد.
او بلد است با تکان دادن سر خود، نه بگوید.
در این مرحله پدر و مادر باید روی نام اشیا و قسمت‌های بدن تمرکز کنند. آن هارا بارها تکرار کنند. کارهایی انجام دهند که کودک بتواند تقلید کند.
تمامی حرکات و واکنش‌های او را بستایند و پاداش دهند.
داستان‌هایی برای ایجاد صحنه‌های مختلف تعریف کنند؛ کارهای روزمره را بیان کنند تا کودک با دنیای خودش ارتباط برقرار کند.
کمک کنند کودک از آن‌ها تقلید کند. به بینی خود اشاره کنند و مثلاً بگویند: «این دماغ مامانه» انگشت اورا بگیرند و با آن به بینی او اشاره کنند و بگویند «این دماغ توست»

رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو

کودک می تواند با گرفتن دستش به اثاثیه، به پهلو حرکت کند. اگر والدین هردو دست اورا بگیرند به جلو حرکت می کند. کودک دوازده ماهه در حالت نشسته می تواند به عقب برگردد و بدون تلو تلو خوردن چیزی را بردارد.
در این مرحله بهتر است پدرو مادر:
اثاثیه منزل را طوری دور اتاق بچینند که فقط یک قدم از یکدیگر فاصله داشته باشند، تا کودک بتواند به پهلو حرکت کند و دور تا دور اتاق گشت بزند.
کمکش کنند در حالی که فقط یک دست او را گرفته‌اند با آن‌ها به تمرین قدم زدن بپردازد.
والدین اگر فقط یک دست کودک خود را بگیرند، او می تواند راه برود. وقتی می خواهد چهار دست و پا حرکت کند، این کار را روی کف دست‌ها و پاهایش، بسیار شبیه به نحوه حرکت خرس، انجام می دهد.

رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو

در این سن کودک می تواند اشیا را از روی قصد پرتاب کند. او دیگر همه چیز را در دهان خود نمی گذارد. همچنین او سعی می کند دو مکعب را با یک دست بگیرد.
در این مرحله:
برای این که کودک گرفتن بیش از یک مکعب در یک دست را تمرین کند، می توان دو مکعب در یک دستش قرار داد. هر چند هنوز هم یکی یا هر دو را خواهد انداخت.
می توان او را تشویق کرد مقدار بیشتری از غذایش را با قاشق بخورد.

توصیه های مادرانه

تقریباً همه پدر و مادرها در برخی مواقع احساس می کنند که تصمیماتشان صحیح نیست. سعی کنید به غریزه خود اعتماد کنید، اما به یاد داشته باشید که بخش عمده‌ای از مهارت و اطمینان شما در زمینه تربیت و بزرگ کردن کودک از آموزش و تجربه حاصل می شود. هر کسی ممکن است اشتباه کند؛ ما روش صحیح را به همین طریق یاد می گیریم. هنگامی که در یک مورد مطمئن نیستید از دیگران سؤال کنید یا در آن مورد جستجو کنید. با گذشت زمان شما اعتماد به نفس بیشتری درباره شناخت نیازهای کودک و توان پاسخگویی به آنها پیدا خواهید کرد. البته احساس نگرانی ممکن است هیچ گاه به طور کامل از بین نرود، اما این احساس هم بخشی از احساسات شما به عنوان پدر یا مادر است!
در عرض یک سال قد فرزندتان دو برابر و وزنش سه برابر شده و استقلال و قدرت حرکت پیدا کرده است، همچنین یاد گرفته با دیگران ارتباط برقرار کند. البته همه کودکان مانند هم به این پیشرفت‌ها نائل نمی شوند. برخی از این موارد، مانند توانایی حرکت کردن، از جمله مواردی هستند که از کودکی به کودک دیگر متفاوت است.
در پایان این ماه نی نی کوچولو باید واکسن MMR را دریافت کند.

مسائل شایع نی نی کوچولو

اجابت مزاج

همه نوزادان باید در هفته اول، روزانه اجابت مزاج داشته باشند. نوع تغذیه (شیشه یا شیر مادر) برمیزان تواتر اجابت مزاج در هفته اول تأثیر نمی گذارد. اولین مدفوع که مکونیوم نام دارد به رنگ قیر است و حاکی از تمیز شدن روده و به کار افتادن آن است. شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می کنند پس از سه روز مدفوع زرد دانه داری خواهند داشت. شیرخواران تا 7 تا 10 روزگی دست کم روزی یک بار اجابت مزاج خواهند داشت. پس از آن بعضی از شیرخواران شیر مادر خوار پس از هر نوبت شیر خوردن اجابت مزاج خواهند داشت در حالی که برخی نوزادان هر پنج روز یک بار اجابت مزاج دارند. تا زمانی که قوام مدفوع نرم است، کودک یبوست ندارد.
شیرخوارانی که با شیر خشک تغذیه می شوند اغلب مدفوع خمیری سبز رنگ یا قهواه ای رنگ دارند. این شیر خواران هم باید در 7 تا 10 روز اول تولد دست کم یک بار اجابت مزاج خواهند داشت. احتمال این که کودکی که شیر خشک می خورد بیش از 1 تا 2 روز اجابت مزاج نداشته باشد، کم است. پس از شروع غذاهای جامد، مدفوع بیشتر شکل می گیرد و با توجه به رژیم غذایی می تواند هر رنگی مثل سبز، قهوه‌ای، زرد و نارنجی داشته باشد. درواقع رنگ مدفوع از نظر تشخیصی اهمیتی ندارد. اما پس از 10 روزگی رنگ مدفوع سیاه رنگ نیازمند مراجعه به پزشک است.
بعضی از کودکان هنگام اجابت مزاج کمی هم خون دفع می کنند. ترک‌های کوچک اطراف مقعد که شقاق نامیده می شود نیز می تواند علت مدفوع خونی باشد. اگر خون در مدفوع وجود داشته باشد باید پزشک کودک را معاینه کند. البته این وضعیت فوریت نداردو ملاقات پزشک ظرف 3 روز در صورتی که همه چیز خوب باشد اشکالی ندارد. اکر کودک خونریزی واضح از ناحیه مقعدی داشته باشد، باید به بخش فوریت‌های بیمارستان مراجعه کرد.

توصیه های غذایی

بعد از سن شش ماهگی نیاز غذایی کودک تنها با خوردن شیر مادر تأمین نمی شود و باید علاوه بر شیر مادر به کودک غذا کمکی داده شود. در غیر این صورت رشد کودک کند یا حتی متوقف می شود و در نتیجه باعث سو تغذیه او می گردد. البته این بدین معنا نیست که باید دفعات شیر دهی را کم کرد، بلکه لازم است که مادر در هر زمان که کودک تمایل داشت شیر خود را به او بدهد. علاوه بر آن، چند نوبت غذای کمکی نیز بر اساس سن کودک به او بدهد.
اگر غذای کمکی دیر شروع شود، کودک تمایل خود را به خوردن غذاهای دیگر و امتحان کردن مزه و طعم‌های جدید ازدست می دهد.
همچنین تکامل عمل جویدن به تعویق می افتد و درنتیجه کودک غذای دیگری جز شیر مادر و مایعات نمی خورد. این امر نیز خود منجر به کم غذایی، اختلال رشد و سو تغذیه می شود.

توصیه های مذهبی و تربیتی

نوزاد و زبان آموزی

اگر نوزاد در یک محیط چند زبانه قرار گیرد، نه تنها می تواند به طور مطلوب به همه آنها سخن بگوید، بلکه برخورد با چند زبان، هیچ مشکلی در ذهن او ایجاد نمی کند. او بدون هیچگونه تداخل و ابهام، ویژگی های هر یک از زبان های پیرامون خود را می شناسد. زیرا نوزاد انسان تا حدود یک سالگی این توانایی را دارد که واج های (کوچکترین واحد زبان) همه زبان های دنیا را تشخیص بدهد. به عنوان مثال یک بزرگسال ژاپنی به دشواری می تواند تفاوت بین بعضی از آواهای زبان فرانسه را تشخیص دهد؛ و این در حالی است که برای یک نوزاد ژاپنی نیز صداهایی وجود دارد که برای غربی ها قابل تشخیص نیست.
زبان آموزی نوزاد انسان بدین گونه صورت می گیرد که آنچه بیشتر شنیده می شود در ذهن او نقش می بندد و آنچه شنیده نمی شود از بین می رود. به این ترتیب یک نوزاد فارس، توانایی تشخیص صداهای موجود در زبان انگلیسی را از دست می دهد، یا یک نوزاد آفریقایی صداهای زبان فارسی را نمی شناسد.
این به آن معنا نیست که انسان دیگر نمی تواند زبان دیگری بیاموزد؛ بلکه فقط فراگیری آن در سنین بالاتر مشکل تر می شود.
بسیاری از کودکان دوزبانه، در بزرگسالی یکی از زبان های کودکی را فراموش می کنند؛ نه به این علت که توانایی صحبت کردن به دو زبان را از دست می دهند؛ بلکه فقط به این دلیل که از آن زبان استفاده نکرده اند.
در حدود یک سالگی، کودک انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و در برابر زبان های خارجی مقاوم می شود. در واقع نوزاد قدم به مرحله ای می گذارد که با دنیای گوناگونی ها و تفاوت های فرهنگی آشنا می شود.

کودک > ۳۶۵روز سال اول > دوازده ماهگی
1396/02/06
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی