h 1983
i 0
S 0

ماه دوازدهم نوپا

 •  رشد و تکامل نی نی کوچولو
  •  رشد اجتماعی نی نی کوچولو
  •  رشد گفتاری نی نی کوچولو
  •  رشد ذهنی نی نی کوچولو
  •  رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو
  •  رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو
  •  کنترل ادرار نی نی کوچولو
 •  توصیه های مادرانه
  •  تقویت رشد زبانی و ذهنی
  •  کاهش چربی
  •  مهارت زبانی
  •  تقویت ذهن
 •  مسائل شایع نی نی کوچولو
  •  آبریزش چشم
 •  توصیه های غذایی
  •  کاهش وزن در کودک
 •  توصیه های مذهبی و تربیتی
  •  آموزش حیا و عفت به فرزندان

رشد و تکامل نی نی کوچولو

رشد اجتماعی نی نی کوچولو

کودک شما هم اکنون دو ساله است. در این مرحله از زندگی متوجه خواهید شد که کودک شما به سرعت رشد کرده است و خیلی یاد گرفته است، او دیگر آن نی نی کوچولویی که روزی از بیمارستان به خانه آوردید نیست.
کودک شما می تواند حرف بزند و ابراز نگرانی کند و سئوال بپرسد.
زمان آن فرا رسیده است که کودک تان با کودکان دیگر دوست شود. این مرحله از زندگی کودک تان بهترین زمان برای بازی های گروهی است.
همچنین در این زمان شرکت در گروه های اجتماعی باعث یادگیری و برقراری ارتباط کودک با دیگران می شود.

رشد گفتاری نی نی کوچولو

در این زمان کسانی که با کودک در ارتباط هستند و او را می شناسند به راحتی آنچه را کودک شما می گوید می فهمند.
کودک در این زمان می تواند درباره خود و خانواده اش صحبت کند.
به طور منظم می تواند جمله های سه کلمه ای یا بیشتر را استفاده کند.
نام اکثر اعضای بدن را می داند.

رشد ذهنی نی نی کوچولو

 گنجینه لغات نام ها و اشیاء در ذهن کودک به سرعت در حال افزایش است. او می تواند خصوصیات اشیای آشنا را شرح دهد و آنها را شناسایی کند. او می تواند فرمان های پیچیده را اجرا کند و می تواند چیزی را که قبلا با آن بازی کرده است، پیدا کند. او بدون وقفه صحبت و گاهی پرسش می کند.
در این مرحله پدر و مادر:
به او یاد بدهند چگونه از ابزار ساده ای مثل بیل چه یا چکش استفاده کند.
کودک خود را به سایر بچه ها معرفی کنند ولی مجبورش نکنند با آنها بازی کند.
مداد و لوازم نقاشی به او بدهند و او را تشویق کنند نقاشی بکشد.
داستان های طولانی تر و پیچیده تر و قصه های خیالی برایش بخوانند.
هوش سه بعدی او را تحریک کنند. برای او اسباب بازی ها یا جعبه هایی که برای قرار دادن شکل های مختلف در شکاف های مخصوص طراحی می شود تهیه کنند و به او کمک کنند تا مکعب ها، مستطیل ها و مربع ها را در محل درست خود قرار دهد.

رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو

کودک شروع به کسب هماهنگی عضلانی کرده است و از حرکات چرخشی لذت می برد. او می تواند بدود ولی قادر نیست سرعت خود را کاهش دهد یا گوشه ها را دور بزند و می تواند به راحتی چمباتمه بزند.
در این مرحله:
پدر و مادر انتظار نداشته باشند به راحتی دور کنج ها بدود یا توقف کند. عضلات کنترل کننده دویدن و دور زدن هنوز به اندازه کافی نیرومند نشده اند.
با او بدوند و شعر بخوانند. حرکت کردن همراه با شعر خواندن از فعالیت هایی است که کودک از انجام دادن آن لذت می برد. این کار برای کودک، تمرینی برای انجام محدوده وسیعی از حرکات نیز هست.

رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو

در این سن کودک می تواند صفحات کتاب را یکی یکی ورق بزند و می تواند جوراب ها، کفش ها و دستکش هایش را بپوشد. او می تواند با چرخاندن دستگیره، در را باز کند، در بطری های شل را باز کند، زیپ را باز و بسته کند، و مداد را به صورت هدف دارتری روی کاغذ بکشد.
او می تواند برجی با چهار مکعب بسازد.
در این مرحله:
پوشیدن لباس به طور مستقل مستلزم مجموعه ای از حرکات ظریف است، به خصوص اگر لباس ها دارای دکمه، دکمه فشاری، یا زیپ باشند. بهتر است والدین اجازه دهند کودک خودش لباسش را انتخاب کند و پوشیدن و درآوردن آن را تمرین کند. با این حال هنوز شلوارهای زیپ دار به کودک خود نپوشانند.
امکان تمرین بیشتر برای عضلات کوچک را می توان با استفاده از اسباب بازی هایی که قطعات شان با هم جفت می شوند، مثل اسباب بازی های ساختمان سازی، فراهم آورد.
می توان از اسباب بازی هایی که برای تمام سنین بسیار باارزش است، مانند مکعب های ساختمان سازی برای ارزیابی رشد کودک خود استفاده کرد.
کودک تا قبل از هجده ماهگی نمی تواند سه یا چهار مکعب را روی هم بگذارد. فقط در حدود دو تا دو و نیم سالگی می تواند بُرجی با چهار تا هشت مکعب بسازد.
در حدود دو و نیم سالگی کودک می تواند چند مکعب را مانند قطار کنار هم بچیند.

کنترل ادرار نی نی کوچولو

کودک از اینکه می تواند به تنهایی سر لگن برود بسیار به خود می بالد. ممکن است از والدینش بخواهد که وقتی روی لگن است او را تنها بگذارند.
در این مرحله به پدر و مادر پیشنهاد می شود:
اگر دوست دارند کودک از توالت استفاده کند، کاری کنند که به راحتی به آن دسترسی داشته باشد، محل نشستن برای او خیلی بزرگ نباشد و نور کافی در فضا موجود باشد. والدین در همان نزدیکی باشند زیرا ممکن است کودک به کمک آنها نیاز پیدا کند.
به اندازه نیاز کودک به او آزادی بدهند و او را حمایت کنند. از اشتباهات او خشمگین نشوند؛ این امر حس استقلال و غرور او را تقویت و کنترل ادرار او را تسریع می کند.

توصیه های مادرانه

تقویت رشد زبانی و ذهنی

کودک 2 ساله شما ارتباط بین مکان اجسام مختلف را تشخیص می‌دهد. جایی که اشخاص و اشیا قرار دارند مثل «آنجا»، «کجا»، «درون»، «بیرون»، «دور»، «نزدیک»، «بالا» و ... او فهم بهتری از اندازه، کمیت و ارتباطات فضایی دارد. شما باید این توانایی‌های او را تقویت کنید. برای مثال به او بگویید: «آن توپ را که بالای تخت است برای من بیاور.»
با او درباره مکان آدم‌ها صحبت کنید: «پدر تو سر کار است.»، «مادر بزرگت دور از ما زندگی می‌کند.»
به او کارهای ساده را در جهات مختلف بگویید: «اول اسباب بازی را روی میز سپس آن را زیر صندلی بگذار و بعد برای من بیاور.»
از او سوال‌هایی بپرسید که او را به فکر کردن وا می‌دارد: «گنجشک‌‌ها کجا زندگی می‌کنند؟»، «هواپیما کجا پرواز می‌کند؟» از او انتظار نداشته باشید همیشه جواب درست را به شما بدهد. سوال‌هایی را که به زندگی روزمره او ارتباط دارد مطرح کنید.

کاهش چربی

زمانی که کودک شما 2 ساله شد، باید مقدار مصرف چربی او را به 30% از کالری روزانه کاهش دهید. لازم نیست سخت بگیرید، کافی است چربی شیر را 2% کاهش دهید و از پنیر، ماست و بستنی کم چرب استفاده کنید. مصرف حبوبات، میوه و سبزیجات او را افزایش دهید. چربی را به طور کامل از رژیم غذایی کودکتان حذف نکنید. بدن و ذهن کودک شما برای رشد مناسب به آن‌ها احتیاج دارد. از یاد نبرید بسیاری از لبنیات منبع مهمی از کلسیم هستند.

مهارت زبانی

کودک 24 ماهه معمولا حدود 50 تا 75 کلمه می‌داند و قادر است آن‌ها را کنار هم بگذارد و عبارات و جمله بسازد. جمله‌‌های دو کلمه‌ای شامل اسم و فعل معمولا رایج است: «کودک خوابید»، «شیر می‌خواهم» اگر کودک شما کمتر از 20 کلمه استفاه می‌کند، باید او را برای تست شنوایی پیش پزشک ببرید. برای کمک به او:
مشکلات گرامری او را اصلاح نکنید. می‌توانید جمله درست را دوباره تکرار کنید اما برای اشاره به اشتباهات او هنوز زود است.
او را وادار نکنید جمله‌هایی کامل و درست بسازد.
زمانی که برای او کتاب می‌خوانید، او را نیز در این کار شرکت دهید. از او درباره آن چه می‌بیند یا آن چه حدس می زند سوال کنید.

تقویت ذهن

ذهن کودک شما مانند یک کندوی عسل است که ارتباطات جدید بی‌‌شماری را شکل می‌دهد که به او در فهم چیزها، چراها و چگونگی‌ها کمک می‌کند. برای تشویق کودکتان:
سرگرمی‌های مختلف را به او معرفی کنید: از پازل‌ها گرفته تا اسباب‌بازی‌های بزرگ و آن‌‌هایی که قابل حرکت هستند.
مانع کنجکاوی او در خانه نشوید.
تمام حواس پنجگانه او را درگیر کنید. برای مثال اسباب‌بازی‌های موزیکال و یا آن‌هایی که از مواد‌ دیگر چون خاک رس یا شن درست شده‌اند تهیه کنید.
او را در موقعیت‌های جدید قرار دهید تا تجربه‌های جدیدی کسب کند: استخر، باغ‌ وحش، فرودگاه

مسائل شایع نی نی کوچولو

آبریزش چشم

بسیاری از والدین از آبریزش چشم فرزندشان نگران می شوند. شایع ترین علت آبریزش در کودکانی که مشکل چشمی دیگری ندارند بسته بودن مجرای اشکی است. این مجرا اشک را از چشم به بینی تخلیه می کند.
این ترشح گاهی می تواند غلیظ تر و رنگی شود. این ترشح غلیظ تر می تواند علامت عفونت باشد.
گاهی مواد آزارنده مثل دود یا مواد شیمیایی در کرم ها یا پودرها می تواند باعث قرمز شدن چشم ها شود.
از دیگر علل قرمزی چشم ها آلرژی است که درکودکان زیر یکسال بسیار بعید است.
گاهی نیز کودکان دست شان را به چشم شان میزنند که ممکن است باعث خراش چشم شود و در نتیجه چشم قرمز شود و آبریزش پیدا کند.
معمولا عفونت های خفیف باعث درد نمی شود. اگر چشم کودک درد گرفته باشد پزشک باید کودک را ببیند.       
توجه: عفونت چشم درکودکان زیر سه ماه، جدی تر از عفونت چشم در کودکان بزرگتر است. و پزشک باید شیرخوار را ببیند. عفونت چشم بسیار مسری است و مراقبان کودک باید دقت داشته باشند پیش و پس از انجام مراقبت های لازم از چشم کودک دست های خود را بشویند.

توصیه های خانگی:
الف) درصورتی که مجرای اشکی بسته باشد:

 •  ماساژ دادن مجرای اشکی به باز شدن مجاری کمک می کند و اجازه می دهد چشم به خوبی تخلیه شود. می توان با هر نوبت عوض کردن پوشک بچه (حدود هر دو تا سه ساعت) ماساژ را انجام داد. مجرای اشکی زیر پلک پایینی کنار بینی کودک قرار دارد. با فشار ملایم ورو به بالا مجرا را به سمت پل استخوانی زیر چشم ماساژ دهید. ممکن است ترشح کمی را در منفذ کوچک مجرا کنار پلک پایین ببینید.
 •  چشم هارا در صورت لزوم با پارچه نرم و مرطوب تمیز کنید.
 •  چشم هارا در معرض دود قرار ندهید
 •  قبل از انجام ماساژ بهتر است دست ها با آب و صابون شسته شود.

ب) در صورتی که چشم ها چسبناک باشد:

 •  این چسبندگی ها معمولا در کودکان بزرگتر از سه ماه در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود. در صورتی که تشخیص پزشک بر عفونت بود حتما داروهای تجویز شده را استفاده کنید و دوره درمان را کامل کنید. اگر بعد از دو روز هیچ بهبودی رخ نداد مجددا به پزشک مراجعه کنید.
 •  اگر در داروهای تجویز شده توسط پزشک قطره هم باشد، چکاندن قطره در چشم به این ترتیب است که پلک پایین را بکشید و یک قطره روی سفیدی چشم بچکانید. قطره را مستقیم روی ناحیه رنگی چشم (عنبیه) نچکانید. اگر کودک چشم خود را می بندد، سر بچه را بالا بگیرید و در گوشه داخلی چشم، یک قطره بچکانید. قطره ای که اینجا می چکانید به تدریج و با باز و بسته شدن چشم کودک به چشم راه می یابد.
 •  در صورت نیاز چشم را با پارچه ای گرم و مرطوب تمیز کنید. از مواد محرک و آزارنده مانند دود یا پودرها و کرم ها که ناراحتی چشم را بدتر می کند، اجتناب کنید.

در موارد زیر حتمابه بیمارستان مراجعه کنید:

 • در صورتی که مردمک یک چشم (سیاهی مرکز چشم) اندازه یا شکلی متفاوت با چشم دیگر دارد.
 • تب بالای 37/5 درجه داشته باشد.
 • درد داشته باشد. ( گریه میکند، یا چشم هایش را می مالد)
 • نواحی اطراف پلک و چشم ها قرمز و متورم باشد.
   

توصیه های غذایی

کاهش وزن در کودک

برای کودکانی که مقدار غذای کمی می خورند یا دچار ایست وزنی و کاهش وزن هستند، مقوی و مغذی سازی غذا بسیار اهمیت دارد.

روش های زیر برای مقوی و مغذی سازی غذای کودک و افزایش اشتهای کودکان توصیه می گردد:

 •  به هر وعده غذای کودک صبحانه، نهار، شام کمی روغن مایع گیاهی (زیتون، کنجد) یا کره آب شده حدود یک تا ۲ قاشق مربا خوری اضافه نمایید. غذای کودک را خوش طعم و نرم می کند.
 •  انرژی غذای کمکی کودک را با اضافه کردن آرد یا روغن مایع یا جوانه غلات بیشتر کنید و حداقل هر روز علاوه بر شیر مادر، ۵ وعده غذای کمکی به او بدهید.
 •  از جوانه ماش یا جوانه گندم یا پودر این جوانه ها در سوپ کودک بریزید زیرا علاوه بر اینکه سرشار از ویتامین های B و C هستند به هضم غذا هم کمک می کنند.
 •  کمی آرد، شیر و کره را مخلوط کرده و به هم بزنید و گرم کنید (مثل سس سفید) و به سوپ کودک بیفزایید هم طعم و رنگ جدید به سوپ می دهد و هم انرژی آن را افزایش می دهد.
 •  پودر جوانه گندم، جو، بلغور گندم را له کنید و با شکر،‌ شیر و کمی روغن یا کره بپزید و در حجم کم و در دفعات بیشتر به کودک بدهید.
 •  در حدود ۱۱ ماهگی می توانید کمی خامه پاستوریزه به سوپ کودک اضافه کنید.
 •  اگر کودک صبح ها زرده تخم مرغ پخته شده را نمی خورد آنرا با کمی کره و آب مرغ مخلوط و نرم کنید و به او بدهید و یا به سوپ او اضافه کنید. زرده تخم مرغ را می توانید رنده کرده و یا با پشت قاشق له کنید و داخل سوپ و یا پوره (هر نوع پوره ای که درست می کنید) بریزید.
 •  از حدود نه ماهگی تکه های سیب زمینی را آب پز کنید در کره کمی تفت دهید و اجازه دهید کودک خودش با دست بردارد و بخورد.
 •  سعی کنید برای تهیه سوپ یا کته از گوشت با استخوان استفاده کنید. مثل ران مرغ و یا ماهیچه گوسفند تا املاح و چربی بیشتری به بدن کودک برسد.
 •  در غذاهای کودک از عصاره قلم استفاده کنید.
 •  اگر وزن کودک کم است اضافه کردن حبوبات را به غذای او به تعویق بیاندازید (بعد از ۱۰ ماهگی) چون حبوبات حجم زیادی دارند بنابراین بعد از ۱۰ ماهگی، حبوبات را ۲۴ ساعت خیس کنید، پوست بکنید و از انواع آن آرد درست کنید و هر بار یک قاشق چایخوری آرد حبوبات را با کره به سوپ کودک اضافه کنید.
 •  اضافه کردن آب غلیظ شده ران مرغ یا تکه هایی از ران مرغ پخته شده که له شده است، همچنین جوانه گندم، آرد یا پودر بادام خام، کنجد، مغز تخمه آفتابگردان به غذای کودک سبب رشد بهتر او می شود.
 •  برای بهتر کردن طعم غذای کودک از آب لیموترش تازه، آب نارنج تازه، آب هویج، سبزیهای خوشبوی ساییده شده استفاده کنید.
 •  کته ای که برای کودک درست می کنید به جای پختن برنج در آب، آنرا در آب مرغ یا آب گوشت بپزید.

 

توصیه های مذهبی و تربیتی

آموزش حیا و عفت به فرزندان

«حیا» عبارت است از شرمی که موجب می شود انسان از عمل ملامت آور دوری کند و «عفت» عبارت است از پاکدامنی و پارسایی که موجب نزدیکی بیشتر انسان به خدا و خدا به انسان می شود.
سرمنشأ حیاپذیری و عفت، خوبی والدین است. پدر و مادر باید خود حریم عفاف و حیا را نگه دارند و لازم است راه حیا و عفت را به فرزندان نیز بیاموزند و آن دو را به آنها معرفی کنند و مصادیق آنها را بشناسانند که در چه مواردی حیا داشته باشند و عفت را رعایت کنند و دامن خویش را از آلوده شدن به محرمات و پلیدی ها حفظ کنند.
امام علی(ع) فرموده اند:
هرکسی که لباس حیا او را بپوشاند، مردم عیب او را نخواهند دید. (میزان الحکمه، ج 1، ص 716 )  
(الکافی، ج 6، ص 47) حیا انسان را از اعمال زشت باز می دارد.
امام صادق (ع)  نیز فرموده اند:
آن کسی که حیا ندارد، ایمان ندارد. (مستدرک الوسائل، ج 1)
ضمانت بقای نسل بشر و ضمانت سالم ماندن جامعه، توجه نمودن به فرامین آسمانی از جمله حیا و عفت است.
انسان با حیا و عفتش تفسیر می شود و انسانیت منهای این دو معنی ندارد. پس یکی از وظایف مهم پدر و مادر تفهیم حجب و حیا و عفت به فرزندان است و انسان آن گاه از جامعه ی حیوانی متمایز می شود که جامعه ی او، جامه ی عفاف و حیا بر تن داشته باشد.

 

 

کودک > ۳۶۵روز سال دوم > بیست و چهار ماهگی
1396/01/31
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی