h 1804
i 0
S 0

ماه یازدهم نوپا

 •  رشد و تکامل نی نی کوچولو
  •  رشد اجتماعی نی نی کوچولو
  •  رشد گفتاری نی نی کوچولو
  •  رشد ذهنی نی نی کوچولو
  •  رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو
  •  رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو
 •  توصیه های مادرانه
  •  یکی شدن والدین در تربیت کودک
  •  سه چرخه سوار کوچک
  •  راهکارهای شستشوی سر کودک
 •  مسائل شایع نی نی کوچولو
  •  یبوست در کودکان
 •  توصیه های غذایی
  •  کلم بروکلی و تاثیر آن بر کودک
 •  توصیه های مذهبی و تربیتی
  •  پرورش ایمان در کودک

رشد و تکامل نی نی کوچولو

رشد اجتماعی نی نی کوچولو

در این زمان کودک می تواند آواز بخواند.
اسباب بازی هایش را می تواند به بقیه بدهد.

رشد گفتاری نی نی کوچولو

احتمالا کودک شما در روز 10 کلمه جدید یاد می گیرد. مهارت های زبانی که می توانید از کودک 2 ساله خود انتظار داشته باشید به این شرح است :
جمله هایی با 2 تا 4 کلمه بسازد.
شعرهای ساده بخواند.
از دستورالعمل های ساده پیروی کند.
از ضمایر شخصی (درست و نادرست) استفاده می کند.
کلماتی که در مکالمات می شنود را تکرار می کند.
اسم افراد، اشیا و اعضای بدن را تشخیص می دهد.
با خواندن کتاب به شکوفایی هرچه بیشتر مهارت های کلامی کودک کمک کنید. خواندن کتاب به کودک کمک می کند با کلمات، افعال آشنا شود و در عین حال قدرت تخیل کودک را پرورش می دهد. کتاب های شعر هم به کودک کمک می کنند تا میان کلمات مشابه ارتباط برقرار کند.


 

رشد ذهنی نی نی کوچولو

در این سن کودک شما با سرعت بزرگ می شود و چیزهای جدیدی را یاد می گیرد و نمی توانید باور کنید که چقد یاد گرفته است و چقدر رشد کرده است. نه تنها کودک تان می تواند راه برود و حرف بزند بلکه او می تواند آنچه را انجام داده است تصور کند. بعد از گذراندن تقریبا دو سال با هر نوع فکر و اندیشه هم اکنون کودک تان به دنبال دوست شدن با کودکان دیگر است.

رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو

اگر به نظرتان روند رشد کودک  در مقایسه با سال اول کمی کند شده است، کاملا درست حدس زده اید. وزن کودک در سال اول سه برابر وزن هنگام تولد او می شود اما در سال دوم فقط 2 تا 3 پاوند وزن می گیرد. از حالا به بعد کودک نوپای شما از نظر ظاهری بیشتر شبیه کودکان خردسال می شود. او  می تواند به خوبی بایستد، حرکت کند، فعالیت داشته باشد و چربی های او در حال آب شدن هستند. شیوه کنترل بدن هنگام حرکت هم تغییر کرده است. گام برداشتن کودک به عقب و جلو هم تکامل یافته و  با گام های بلند و هماهنگ حرکت می کند و می تواند بدود. در 2 سالگی بیشتر کودکان می توانند اسباب بازی هایشان را پشت سر هم بچینند و وسایلشان را در حالی که راه می روند با خود حمل کنند.
تغییر اندازه لباس ها
لباس های فرزندتان تقریبا هر دو یا سه ماه برایش کوچک می شود بنابراین می توانید با یکی از اقوام یا دوستان لباس ها را عوض کنید. همچنین می توانید لباس های قدیمی را به امانت فروشی یا موسسات خیریه بدهید. البته اگر تصمیم دارید عضو دیگری را نیز به خانواده خود بیافزایید بهتر است برخی از آن ها را نگه دارید. جهت دسترسی آسان تر می توانید لباس ها را در جعبه هایی که بر حسب اندازه و فصل مشخص می شوند دسته بندی کنید.

 

رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو

در این سن کودک قادر است با ثبات كامل برای برداشتن اشیاء چمباتمه زده و بدون استفاده از دست ها دوباره روی پاها بلند شود.
با شش یا هفت مكعب یك برج  بسازد.
قادر است صفحات كتاب را یكی یكی ورق بزند.

توصیه های مادرانه

یکی شدن والدین در تربیت کودک

اختلاف در مورد شیوه های تربیتی کودک میان والدین کاملا طبیعی است. هر کدام از ما از خانواده های متفاوتی آمده ایم و شخصیت منحصر به فردی داریم. حتی وقتی با همسرتان در مورد شیوه برخورد با کودک  به توافق نمی رسید، بهتر است از این اختلاف نظر در حضور کودک صرف نظر کنید و هماهنگ عمل کنید. می توانید بعدا و دور از چشم کودک در مورد اختلاف نظرتان باهم حرف بزنید.
به جای اینکه به شیوه های تربیتی یکدیگر حمله کنید، روش خودتان را توضیح دهید و بگویید چرا فکر می کنید استفاده از آن نتیجه بخش خواهد بود.

سه چرخه سوار کوچک

اگر کودکی دارید که از نظر فیزیکی بسیار فعال است و می تواند بدود و مهارت های کافی را برای حفظ تعادل کسب کرده است، 2 سالگی زمان مناسبی برای خریدن یک سه چرخه کوچک برای کودک است. هنگام خرید سه چرخه قد کودک را در نظر بگیرید و سه چرخه ی مناسب را انتخاب کنید. کودکان مبتدی مدل هایی را ترجیح می دهند که زین آن به زمین نزدیکتر است و احتمال از دست دادن تعادل و افتادن کمتر است. چالش بعدی شما آموزش پدال زدن به کودک است. سعی کنید نزدیک کودک حرکت کنید تا در صورت لزوم از زمین خوردن کودک جلوگیری کنید. بعضی از سه چرخه های مبتدی یک اهرم بلند دارند که به شما اجازه می دهد بدون گرفتن سه چرخه، آن را کنترل کنید. حتما از روز اول از کلاه ایمنی مخصوص کودکان استفاده کنید تا عادت استفاده از آن را در کودک نهادینه کنید. به خاطر داشته باشید همه کودکان از آمادگی کافی  برای سه چرخه سواری برخوردار نیستند.

راهکارهای شستشوی سر کودک

اگر شستن موهای سر کودک تان همیشه به یک چالش بزرگ تبدیل می شود، بهتر است همیشه موهای کودک را کوتاه نگه دارید تا کمتر به هم گره بخورند. برای شستن سر کودک به جای آنکه روی سرش آب بریزید، با استفاده از یک حوله مرطوب موهای کودک را  مرطوب کنید و از مقدار کمی شامپوی مخصوص کودکان که چشم را نمی سوزاند استفاده کنید. چون کودکان دوست ندارند که حتی چند قطره آب هم داخل چشم شان برود، هنگام آبکشی موها یک حوله چند لایه را جلوی چشم کودک نگه دارید تا آب داخل چشم هایش نرود. اگر موهای کودک به اندازه کافی کوتاه است حتی می توانید با یک حوله مرطوب موهای کودک را آبکشی کنید. برای پرت کردن حواس کودک برایش آواز بخوانید یا به او یک آینه کوچک دستی بدهید تا خودش را تماشا کند.

مسائل شایع نی نی کوچولو

یبوست در کودکان

یبوست تعریف های متنوعی دارد، ولی اگر کودک نتواند اجابت مزاج کند یا اگر هنگام اجابت مزاج درد محسوسی داشته باشد، باید اقدامی برای رفع مشکل انجام شود.
اغلب کودکان برای اجابت مزاج، زور می زنند. اگر این تلاش دردناک نباشد جای نگرانی وجود ندارد.
کودکان همانند بزرگسالان، می توانند عادت های اجابت مزاج متفاوتی داشته باشند. لازم نیست کودک روزانه اجابت مزاج داشته باشد.
سفتی مدفوع به میزان دریافت آب و فیبر و نیز سلامت کلی کودک بستگی دارد. کودکان شیر مادرخوار، ممکن است دفعات کمتری اجابت مزاج داشته باشند البته در هفته اول، باید انتظار داشت اجابت مزاج روزانه داشته باشند.
هر تغییر در رژیم غذایی به خصوص از شیر مادر به شیر مصنوعی یا شروع شیر گاو یا غذای جامد، می تواند به سخت شدن موقت اجابت مزاج منجر شود.
این تغییرات معمولا به خودی خود اصلاح می شوند.
یبوست باعث تب نمی شود.
علایم محتمل در کودکان:

 •  اجابت مزاج با فواصل زیاد
 •  درد در هنگام اجابت مزاج
 •  مدفوع سخت و پشکل مانند
 •  ناتوانی در اجابت مزاج
 •  بریدگی های کوچک در مقعد (شقاق)
 •  دردهای شکمی گذرا

توصیه های خانگی:
کودک را تشویق کنید آب بیشتری بنوشد و از آبمیوه هایی مثل آب آلو، هلو، گلابی و سیب بیشتر استفاده کند. آبمیوه ها را رقیق نکنید.
فیبر رژیم غذایی کودک را به کمک سبوس و غلات افزایش دهید. افزایش میزان میوه ها و سبزیجاتی که کودکان می خورند نیز می تواند مؤثر باشد.
اگر واداشتن کودک به خوردن غذاهای پرفیبر دشوار است، می توانید با مشورت پزشک از فیبر پسیلیوم به جان آن استفاده کنید. سعی کنید با مخلوط کردن فرآورده های پسیلیومی با آب پرتقال یا دیگر غذاها، مزه آن را تعدیل کنید.
زود به سمت مسهل ها و شیاف ها نروید. این محصولات فقط برای مدت کوتاه قابل استفاده هستند. یبوست راه حل طولانی مدت نیاز دارد.
تنها در کوتاه مدت از مسهل ها استفاده کنید. اگر منظم به مسهل نیاز پیدا می شود باید به پزشک مراجعه کرد.
اگر کودک در آغاز اجابت مزاج، مشکل دارد می توان از شیاف گلیسیرین کودکان استفاده کرد.
اگر قرار است از مسهل خوراکی استفاده کنید، شربت منیزی پیشنهاد می گردد. در این خصوص با پزشک مشورت کنید. از پزشک خود بخواهید در انتخاب محصول مناسب برای درمان خانگی به شما کمک کند.
اگر کودک شما آموزش رفتن به دستشویی را دیده است، سعی کنید یک رویه معمول برایش ایجاد کنید. یعنی کودک در وقت مقرر 5 تا 15 دقیقه به دستشویی برود. انتخاب زمانی که قبلا زمان اجابت مزاج کودک بوده است یا مقرر کردن این زمان با فاصله کوتاهی از وعده غذایی اصلی مناسب است. اگر این زمان در زمان های پرتنش و هیجان روز انتخاب شود، احتمال موفقیت ضعیف می شود. زمان آماده شدن برای مدرسه، پیش از بیرون رفتن از خانه یا درست پیش از خواب، در ردیف این زمان های پرتنش قرار دارد.

در موارد زیر به مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید:

 •  درد شدید و تب وجود دارد.
 •  کودک ناخوش به نظر می رسد.

توصیه های غذایی

کلم بروکلی و تاثیر آن بر کودک

کلم بروکلی منبع غنی از ویتامین C و فولات است، برای کودکان کم خون و بی اشتها بسیار مفید است.
کلم بروکلی سرشار از فیبر است و غذای مناسبی در زمان یبوست کودک است.
کلم بروکلی سرشار از کلسیم است و برای کودکانی که حساسیت به پروتئین گاوی دارند جایگزین مناسبی است.
کلسیم موجود در بروکلی، به همان میزان کلسیم موجود در شیر است، در نتیجه مصرف آن برای افرادی که دچار پوکی استخوان یا کمبود کلسیم هستند، بسیار مفید است. ولی چون شیر علاوه بر کلسیم، دارای ویتامین D نیز می باشد، به عنوان منبع بهتری برای پوکی استخوان مطرح می شود زیرا ویتامین D به جذب کلسیم در بدن کمک می کند.
بروکلی دارای مقادیر زیادی فیبر، کاروتنوئید، ویتامین A، ویتامین C و ویتامین K می باشد که از سرطان معده و روده پیشگیری می کند.
داخل گل کلم بروکلی حشراتی ممکن است وجود داشته باشد که با شست و شوی ساده از بین نمی رود.
کلم بروکلی یک غذای خارق العاده برای مغز کودک است. این ماده غذایی حاوی DHA است.

فواید DHA
افزایش هوش
قدرت حافظه
افزایش کارآیی مغزی
افزایش یادگیری
رشد سلول های عصبی
بهبود حالات روحی و خلقیات

شست و شوی کلم بروکلی
ابتدا کلم بروکلی را شسته و سپس پوست ساقه های آن را جدا کنید، برای جدا کردن حشرات ریز احتمالی موجود در این نوع کلم، باید آن را به مدت نیم ساعت در محلول حاوی ۵-۴ قاشق چای خوری نمک در یک لیتر آب قرار داده، سپس آن را شسته و به مدت سه دقیقه در آب جوش غوطه ور کنید. آنگاه با آب سرد خنک نموده، آبکشی کنید.

طریقه مصرف آن در برنامه غذایی کودک
می توانید به سوپ شیرخوار اضافه کنید.
بروکلی مزه ی تندی دارد گل های آن را بخار پز کنید و به همراه هویج یا سیب زمینی پخته به صورت غذای انگشتی به کودک بدهید.
گل کلم بروکلی را به مدت ۱۵ دقیقه پخته و همراه ماست به کودک بدهید.

توصیه های مذهبی و تربیتی

پرورش ایمان در کودک

یکی از وظایف پدر و مادر، پرورش عواطف ایمانی و اخلاقی در کودک است. بر حسب روایات اسلامی، پدران و مادران موظف اند از دوران طفولیت، کودک را با ایمان بار بیاورند و به وسیله عبادات تمرینی، کودک را به اطاعت از اوامر الهی وا دارند. فطرت توحیدی و عواطف اخلاقی، در ضمیر کودک وجود دارد و کودک برای پذیرش تربیت، آماده است. بر پدر و مادر لازم است که به این مسئله توجه داشته باشند و از بیداری فطرت ایمانی و احساسات کودک، حداکثر استفاده را بنمایند و از دوران کودکی، ایمان به خدا و مسائل اخلاقی را در او پرورش دهند تا قبل از آنکه در راه تحصیل علم و مسائل عقلانی قدم بردارد، باایمان، خوش اخلاق و مورد اعتماد، بار آمده باشد. برای رسیدن به این منظور راستگویی، درستکاری، محبّت، مهربانی، انصاف، کمک به دیگران و این گونه صفات نیک را می توان در کودک پرورش داد و باید دانست که در راه تربیتِ کودک، مذهب، بزرگترین یار و مددکار است.
پرورش ایمان و اخلاق پسندیده در روان کودک، یکی از حقوق فرزندان در آیین اسلام است. حضرت سجاد (ع) در ضمن بیان حقوق فرزند می فرماید:
پدر در ولایتی که به فرزند دارد، مسئول است که کودک را مؤدب و با اخلاق پسندیده، پرورش دهد و او را به خداوند بزرگ، راهنمایی کند.( تحف العقول، ص 263)
وظیفه پدر و مادر است که خدا را با همه نیکی هایش به فرزندان خود بشناسانند. کودکانی که از اول با ایمان به خدا تربیت می شوند، اراده ای قوی و روان نیرومند دارند. درباره پیامبر (ص) در روایت آمده است:
رسول اکرم (ص) به بعضی از کودکان نظر افکند و فرمود:
وای به فرزندان آخر الزمان از روش ناپسند پدرانشان». عرض شد: «ای رسول خدا! از پدران مشرک؟». فرمود: از پدران مسلمان که به فرزندان خود هیچ یک از فرائض دینی را نمی آموزند و به کمترین چیز از امور مادی درباره آنان قانع هستند. من از این مردم بیزارم و آنان نیز از من بیزارند.
(مستدرک الوسائل، ج 2، ص 625)

کودک > ۳۶۵روز سال دوم > بیست و سه ماهگی
1396/01/31
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی