h 1736
i 0
S 0

ماه هشتم نوپا

 •  رشد و تکامل نی نی کوچولو
  •  رشد اجتماعی نی نی کوچولو
  •  رشد گفتاری نی نی کوچولو
  •  رشد ذهنی نی نی کوچولو
  •  رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو
  •  رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو
 •  توصیه های مادرانه
  •  مسواک زدن کودک
  •  ترک عادت های قدیمی
  •  غر زدن های نی نی کوچولو
  •  انجام بازی های مناسب
 •  مسائل شایع نی نی کوچولو
  •  سرماخوردگی کودکان
 •  توصیه های غذایی
  •  رژیم بلندی قد کودکان
 •  توصیه های مذهبی و تربیتی
  •  محیط سالم، لازمه ی تربیت

رشد و تکامل نی نی کوچولو

رشد اجتماعی نی نی کوچولو

کودک شما عاشق کمک کردن به شما و دیگران است. "من می کنم" و "خودم می کنم"، دو جمله مورد علاقه کودک هستند. کودک را در فعالیت های ساده مربوط به خانه شرکت دهید. او می تواند تکالیف ساده را انجام دهد، کارهایی از قبیل قرار دادن قاشق های کثیف در ماشین ظرفشویی، تمیز کردن خرده غذاهای خودش، آب دادن به گیاهان و یا گذاشتن دستمال کاغذی روی میز. شرکت دادن کودک 20 ماهه در فعالیت های خانه  به او کمک می کند تا خود را عضوی موثر در خانواده بداند.
کودک نوپا میان کار و بازی تفاوتی قائل نمی شود، او فقط دوست دارد کاری انجام دهد. این خصوصیت و رفتار را در کودک تقویت کنید تا در آینده هم بتوانید روی کمک او حساب کنید.
برای کاری که کودک انجام می دهد و حتی تلاش او پاداش در نظر بگیرید و از او تشکر کنید.
در این زمان کودک ممکن است همه کارهایش را خودش انجام دهد، یا برعکس، بخواهد دیگران تمام کارها را برایش انجام دهند. او ممکن است بی احتیاط یا محتاط، خیال پرداز یا واقع بین باشد، به سادگی انتقاد را بپذیرد و یا اشکش جاری شود. او ممکن است یک رهبر یا یک تابع بالفطره باشد.
در این مرحله توصیه می شود والدین:
به کودک نوپای خود نشان دهند چگونه با مشکلات دست و پنجه نرم کند؛ تصمیم های او را به سادگی و بدون نگرانی و تعارض بپذیرند. به تدریج مسئولیت های او را افزایش دهند. به کودک خود فرصت کافی برای تمرکز روی مسائل مهم را بدهند تا بتواند وظیفه ای را به انجام برساند، ولی هروقت درخواست کمک کرد کمکش کنند. ناکامی ها را با منحرف کردن توجه او کم رنگ و بی اثر کنند.
وقت هایی را به بازی اختصاص دهند. اوقات خاصی را با هم سپری کنند و همیشه نسبت به مشکلات و ناراحتی های او همدردی کنند.
کودک خود را تشویق کنند، سخاوتمند باشد. او دوست دارد رضایت پدر و مادر را جلب کند، بنابراین والدین از این موضوع برای آموزش کارهای سخاوتمندانه مثل دادن مقداری از بستنی اش به آنها، بهره برداری کنند و سپس او را به انجام بیشتر همان کار نسبت به دیگر اعضای خانواده تشویق کنند.
اگر کودک تنها فرزند خانواده است، پدر و مادر مانع از این شوند که کودک انتظار داشته باشد هرچه را که می خواهد به او بدهند و تمام توجه شان را معطوف او کنند.
کودک باید یاد بگیرد که نمی تواند دائما کانون توجه والدین باشد.

رشد گفتاری نی نی کوچولو

در این دوران مهارتهای زبان با سرعت زیادی در حال پیشرفت و بهتر شدن هستند و کودک لغات جدید را با سرعتی منظم یاد می گیرد. او با نگاه کردن و گوش دادن به شما  یاد می گیرد که در موقعیت های گوناگون  چه پاسخی دهد. در این زمان او کلمات زیادی را روزانه یاد می گیرد.

رشد ذهنی نی نی کوچولو

ذهن کودکان نوپا به صورت طبیعی در مورد همه چیز پیرامون خود از جمله اندام های تناسلی خود کنجکاو است. بنابراین اگر او را در حال کنجکاوی و کشف اندام تناسلی خود دیدید تعجب نکنید. کودک همانطور که اعضای دیگر بدن خود مانند انگشتان دست و پا مورد کنجکاوی قرار می دهد در خصوص اندام تناسلی اش نیز همان رفتار را انجام می دهد. این رفتارهای کودک به هیچ وجه جنبه جنسی ندارند و فقط موجب پدید آمدن احساس خوب در آنها می شود. لازم نیست در این باره با کودک حرف بزنید چون هنوز قادر به درک مفاهیم انتزاعی از قبیل حریم خصوصی نیستند.

رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو

در 20 ماهگی کودک شما می تواند بدود یا حتی به تنهایی از پله ها بالا برود اما برای پایین آمدن از پله به کمک شما نیاز دارد. او هنوز برای پرتاب کردن توپ بالای دست هایش، شوت کردن توپ با پا و پریدن نیاز به تمرین دارد. این مهارت ها معمولا در 2 سالگی کامل می شوند.
در این سن کودک معمولا رفتارهای ناخوشایندی از قبیل هل دادن، ضربه زدن، گاز گرفتن و کشیدن را انجام می دهد تا علاوه بر کسب تجربه، احساس اهمیت کند.
نسبت به این رفتارهای کودک واکنش شدید نشان ندهید و با آرامش و روشنی به کودک بفهمانید که این اعمال از جانب شما پذیرفته نیست.

 

رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو

در این زمان کودک می تواند لباس هایش را در بیاورد و دوباره بپوشد البته ممکن است در پوشیدن لباس به درستی به کمک شما نیاز داشته باشد.

توصیه های مادرانه

مسواک زدن کودک

حتما این روزها زیاد می شنوید که مسواک زدن دندان های کودک نوپا از اهمیت زیادی برخوردار است اما شاید عملی کردن آن کمی مشکل باشد. برای آسان تر کردن روند آموزش مسواک زدن به کودک   می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:
1- در حضور کودک مسواک بزنید و از او بخواهید که حرکات شما را تقلید کند.
2- دهانتان را پر از آب کنید و آب را در دهانتان بچرخانید و بعد آن را تف کنید و از کودک هم بخواهید همین کار را انجام دهد.
3- کودک را روی چهارپایه قرار دهید تا بتواند صورتش را در آینه ببیند و در حالی که مسواک       می زنید، باهم دندانهایتان را بشمرید.
4- از مسواک موزیکال استفاده کنید.
5- مسواک نرم و کوچک برای کودک بهتر است.
استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید تا پیش از 2 سالگی توصیه نمی شوند. کودکان بیشتر خمیر دندان را قورت می دهند و  خوردن مقدار زیادی فلوراید در سنین پایین می تواند موجب بی رنگ شدن دندان های دائمی شود. بنابراین سعی کنید از خمیردندان های بدون فلوراید برای کودک استفاده کنید و به اندازه یک لوبیا  روی مسواک کودک خمیردندان قرار دهید.

 

ترک عادت های قدیمی

استفاه از پستانک و شیشه شیر اغلب تا سال دوم هم ادامه پیدا می کند. استفاده متعادل از پستانک یا شیشه شیر به کودک آسیبی نمی رساند اما اگر کودک همیشه یکی از آنها را در دهانش می گذارد، بهتر است این عادت را از بین ببرید. برای این کار می توانید به توصیه های زیر عمل کنید :
پستانک: سعی کنید خوردن پستانک را به زمان خواب شبانه و خواب نیمروزی محدود کنید و اگر در این زمان ها کودک از پستانک استفاده نکرد به او پاداش دهید.
شیشه شیر: با محدود کردن محتویات شیشه به آب شروع کنید و شیر و آب میوه را در فنجان به کودک بدهید. استفاده از شیشه شیر را به  پشت میز یا روی صندلی بچه محدود کنید تا کودک نتواند در تمام طول روز آن را با خودش حمل کند یا برای به خواب رفتن از آن استفاده کنید. بسیار مهم است که کودک نوشیدن شیر از شیشه را قبل از خواب شبانه ترک کند زیرا شیری که در تمام شب روی دندان های کودک می نشیند باعث آسیب جدی به دندان ها می شود. اگر نمی خواهید عادت نوشیدن از شیشه شیر را پیش از خواب شبانه حذف کنید، داخل آن آب یا شیر رقیق شده با آب بریزید و به مرور حجم آب داخل شیر را افزایش دهید.

غر زدن های نی نی کوچولو

گاهی حتی شادترین و اجتماعی ترین کودکان، آن هایی که همیشه با والدین خود همکاری می کنند نیز غر می زنند، گریه می کنند و بهانه می گیرند. این کج خلقی ها در واقع یک راه برای ابراز خستگی و ناامیدی می باشد. کودکان به سرعت مهارت های جدید را می آموزند و استعدادهای شان رشد می کند، در این بین احساس ناامیدی اجتناب ناپذیر است و در ابعاد مختلفی پدیدار می شود. این بد رفتاری ها علایم یک سری از نیازها در کودک می باشند، مثلا گریه کردن نیاز به محبت و توجه را در خود ابراز می کند. در صورت امکان به این نیازها پاسخ دهید و به کودک بفهمانید که منظورش را درک کرده اید و می دانید که چه چیزی او را ناراحت کرده است. به این احساسات زودگذر و ناگهانی در او توجه کنید ولی زیاد آن ها را جدی نگیرید. هنگامی که بهانه می گیرد و گریه می کند او را در آغوش بگیرید ولی سریع بحث را عوض کنید و حواسش را پرت کنید. هنگامی که غر می زند به او بگویید: «وقتی غر می زنی نمی تونم منظورت را بفهمم، می شه بهم نشون بدی چی می خوای؟»
شی یا عروسک محبوب قدیمی می تواند اضطراب را از او دور کند. همه کودکان شیفته یک اسباب بازی خاص نمی شوند، اما اگر فرزند شما وسیله بازی مورد علاقه ای دارد می توانید از آن کمک بگیرید و کودک را به بازی با آن تشویق کنید. بعد از یک روز شلوغ در مهد کودک، محیط آرامی را برای او فراهم کنید و بازی های کم جنب و جوش را در برنامه روزانه او قرار دهید. به تدریج و با بزرگ تر شدن کودک بیشتر قادر به کنترل کردن احساسات خود خواهد بود و درک بالاتری نسبت به جایگاه خود در دنیای اطراف پیدا می کند و بدین ترتیب به ندرت شاهد چنین رفتارهایی از او خواهید بود.

انجام بازی های مناسب

جهت شکوفاتر شدن قوه تخیل در حال رشد فرزندتان می توانید بازی های زیر را انجام دهید:
• عروسک خیمه شب بازی: می توانید یک عروسک خیمه شب بازی تهیه کنید و یا خودتان روی یک جوراب رنگ روشن چشم، بینی و دهان بکشید. از طرف عروسک با فرزندتان صحبت کنید. از جملات ساده و کوتاه استفاده نمایید. با عروسک می توانید کودک را در آغوش بگیرید، ببوسید، آواز بخوانید، کتاب مطالعه کنید و هزاران راه برای سرگرم کردن کودک به دست آورید.
• بسکتبال: یک سطل یا هر سبد بزرگ دیگری مانند سبد لباس های کثیف را بردارید و نزدیک خود قرار دهید و روی زمین بنشینید. چند توپ کوچک هم به کودک بدهید و توپ را داخل سبد بیندازید. بعد از چند بار که این بازی را تکرار کردید سبد را کمی دورتر بگذارید و به کودک یاد بدهید که چگونه توپ را داخل سبد بیندازد. وقتی توپ را پرت می کند با صدای بلند تشویقش کنید. مهم نیست که اصلا کارش را درست انجام داده باشد یا توپ به داخل سبد نیافتاده باشد. همچنین کودک را تشویق کنید توپ را بردارد و دوباره امتحان کند.

مسائل شایع نی نی کوچولو

سرماخوردگی کودکان

اول از همه مهم است بدانید به طور متوسط هر کودک در طول سال 6 تا 10 بار سرما می خورد.
بسیاری از این سرما خوردگی ها خفیف است و گاهی حتی والدین متوجه آن نمی شوند.
علت سرما خوردگی ویروس ها هستند. آنتی بیوتیک ها هیچ تأثیری بر ویروس های عامل سرما خوردگی ندارند. علایم سرما خوردگی را به آسانی می توانید در خانه کنترل کنید. هر چند بیماری کودک در خانه می تواند ناراحت کننده باشد، اکثر کودکان دچار سرما خوردگی نیاز ندارند به پزشک مراجعه کنند.
استفراغ گهگاه، پس از حملات سرفه شایع است و علامت مهم و نگران کننده ای نیست.
سرما خوردگی می تواند سرفه خشک ایجاد کند که 2 تا 3 هفته پس از بهبود دیگر علایم، همچنان باقی بماند. گلودرد و گوش درد نیز به طور شایع همراه با سرما خوردگی بروز می کنند.
علایم محتمل عبارتند از:

 •  آبریزش بینی
 •  احتقان بینی
 •  تورم غدد لنفاوی گردن
 •  گلودرد
 •  گوش درد
 •  آبریزش چشم
 •  سرفه
 •  تب
 •  تحریک پذیری
 •  کاهش اشتها
 •  خواب ناآرام

توصیه های خانگی:
توجه: به یاد داشته باشید سرما خوردگی نیاز به درمان آنتی بیوتیکی ندارد. آنتی بیوتیک ها دوره سرماخوردگی را کوتاه و آن را درمان نمی کنند.
با رعایت توصیه های زیر می توانید به فرزندتان کمک کنید حس بهتری داشته باشد:

 •  اگر کودک تب دارد، برای رفع تب و ناراحتی، استامینوفن یا بروفن به کودک بدهید.
 •  به هیچ بیمار زیر 20 سالی که بیماری ویروسی دارد نباید آسپرین داد.
 •  برای آبریزش بینی، اگر کودک تان می تواند تشویقش کنید که فین کند. به او نگویید دماغش را بالا نکشد. این کار در واقع راه خوبی برای تمیز کردن مجرای بینی است و باعث می شود عفونت به گوش یا سینوس ها گسترش نیابد. در کودکان کوچکی که نمی توانند فین کنند و بینی شان را تمیز کنند، افشانه آب نمک (سالین) بینی که از داروخانه قابل خرید است، می تواند به تمیز کردن بینی کمک کند.
 •  از  افشانه های ضد احتقان بینی برای کودکان استفاده نکنید.
 •  برای رفع انسداد بینی، در حالی که کودک به پشت خوابیده، 3 قطره آب گرم در هر یک از سوراخ های بینی بریزید. پس از 1 دقیقه، از کودک بخواهید فین کند. هر اندازه که لازم می دانید می توانید این کار را تکرار کنید.
 •  داروهای ضداحتقان خوراکی یا ترکیبی، مثل دیفن هیدرامین کامپاند، می توانند به خشک شدن آبریزش بینی و بهبود خواب کمک کنند. البته به یاد داشته باشید اگر بیماری قلبی، پرفشاری خون بالای کنترل نشده یا آسم شدید وجود دارد، نباید از داروهای ضداحتقان استفاده کرد.
 •  داروهای آنتی هیستامین برای کودکان زیر 2 سال توصیه نمی شوند.
 •  اگر به خواب رفتن یا تمرکز کودک در مدرسه با مشکل مواجه است می توان از شربت های ضدسرفه حاوی دکسترومتورفان کمک گرفت. نباید سرفه خلط دار یا مرطوب را سرکوب کرد زیرا این نوع سرفه اخلاط سینه را پاک می کند. اگر کودک مشکلات تنفسی دارد (مثل آسم) نباید دکسترومتورفان به وی داد. به کودکان کمتر از یک سال به هیچ وجه دکسترومتورفان ندهید.
 •  خوردن چند جرعه مایعات گرم به آرام شدن سرفه کمک می کند. آب گرم با شکر یا آبمیوه گرم مثل شربت لیمو یا سوپ جوجه گزینه های خوبی هستند.

در موارد زیر به مراکز بهداشتی مراجعه کنید:

 • کودک زیر 3 ماه دارد.
 •  کودک تبی بیش از 5/38 درجه سانتی گراد دهانی یا 39 درجه سانتی گراد مقعدی دارد.
 •  کودک به شدت ناخوش است.
 •  کودک در تنفس مشکل دارد.
 •  کودک در بلع مشکل شدید دارد.
 •  تب بیش از 3 روز طول کشیده است.
 •  کودک به خوبی مایعات نمی نوشد.
 •  به طور پیوسته ترشح بینی سبزرنگ دارد.
 •  کودک خلط سبزرنگ دارد.

توصیه های غذایی

رژیم بلندی قد کودکان

بیشتر افراد خواهان قد بلند هستند اما به گفته‌ متخصصان امکان افزایش قد بعد از مرحله بلوغ بسیار کم است، در نتیجه نقش والدین در افزایش قد فرزند بسیار مهم است. 
اگر خواهان افزایش صد در صدی قد کودکانتان هستید، حتما این مواد غذایی را در رژیم غذایی او بگنجانید.

تخم مرغ
پروتئین‌ها یکی از مهمترین منابع غذایی برای افزایش قد کودکان هستند و تخم مرغ، اصلی ترین منبع پروتئین محسوب می‌شود. و ماده ای است که حتی اگر به صورت روزانه مصرف شود، هیچ ضرری به بدن و سلامتی افراد نمی‌رساند.
با گنجاندن روزانه تخم مرغ به شکل‌های مختلف در رژیم غذایی کودکانتان می‌توانید تاثیر به سزایی در افزایش قدشان داشته باشید.

متخصصان تغذیه همچنین معتقدند که گاهی مشکلات کوتاه قدی میتواند ناشی از کمبود روی در کودکان باشد. که این ماده ضروری باز هم در تخم مرغ وجو دارد . طبق سفارش سازمان بهداشت جهانی باید تخم مرغ که غنی از ماده معدنی روی است در برنامه غذایی مهد کودک ها و مدارس گنجانده شود.

شیر
مصرف روزانه دو لیوان شیر قد کودکتان را به طرز چشمگیری افزایش خواهد داد. این ماده ی غذایی، حاوی مقدار فراوانی کلسیم، پروتئین، ویتامین D و ویتامین B12 می باشد که برای ساختن استخوان های سالم و بیشتر سلول های بدن، بسیار ضروری می باشد.
والدین باید توجه داشته باشند که نکته ی بسیار مهم برای افزایش قد این است که آنها باید بر روی افزایش رشد استخوان ها تمرکز کنند تا کودکان به طور طبیعی قد بکشند!
حال با این نتیجه گیری، برای رشد و استحکام استخوانی لازم است که محصولات لبنی مانند شیر، پنیر، ماست و تخم مرغ، گیاهان برگ سبز تیره مانند اسفناج، ماهی ساردین، مغزجات که کلسیم در آنها یافت می شود، مصرف شوند .

نکته بعدی در مصرف کلسیم که باید رعایت شود این است که برای جذب کلسیم نیاز به وجود ویتامین D است.

و در انتها باید گفت، بعضی غذاها مهار کننده جذب کلسیم اند و بر روی رشد اثر منفی دارند. این غذاها شامل نوشیدنی های حاوی کربوهیدراتها، نمک، چربی، شکر و قهوه می باشند. داروهای غیر مجاز و سیگار جذب کلسیم را متوقف می کند.

سویا
سویا به تقویت رشد عضلات و استخوان ها در بدن کمک می کند و منبعی سرشار از پروتئین است.  پروتئین موجود در سویا در حفظ عملکرد آنتی بادی در بدن، آنزیم ها، تنظیم هورمون، رشد و ترمیم بافت های بدن ضروری است. می توانید با ایجاد تنوع در غذاهای مختلف با سویا تاثیر به سزایی در افزایش قد کودکانتان داشته باشید.

بلغور جو دوسر
یکی دیگر از منابع شگفت انگیز بلغور جودوسر است، به طوریکه مصرف روزانه ی آن باعث افزایش توده ی عضلانی بدن، ازبین بردن چربی و چاقی، سالم نگه داشتن قلب و افزایش رشد قد می شود. می توانید آن را هرروز همراه با صبحانه میل کنید و افزایش قد کودک خود را تماشا کنید!

مرغ
برای افزایش قد کودکانتان حتما مرغ را در رژیم غذایی کودکتان بگنجانید، گوشت مرغ پروتئین زیادی دارد، غذاهای حاوی پروتئین در سلامتی و افزایش قد موثرند. پروتئین ها منبع خوبی برای آمینواسیدها هستند که برای تولید هورمون رشد لازم است. بسیاری از مردم آمینواسیدها را برای افزایش قد استفاده می کنند. غذاهای حاوی پروتئین بالا شامل گوشت کم چربی، مرغ و... می باشد.

اسفناج
اسفناج،غذای طلایی برای کودکان و نوجوانان به شمار می رود، این ماده غذایی میزان ایمنی بدن را بالا می برد، و باعث افزایش قد نیز می شود و سرشار از آهن و کلسیم است. این ماده غذایی با کمک به بهبود عملکرد بدن، رشد مغز، ساخت سلول های عضلانی و رشد استخوان ها، باعث قوی شدن بدن و افزایش رشد قد می شود. شما می توانید از آب اسفناج در غذاها استفاده کنید و یا آن را به عنوان کوکو سبزی و یا همراه با سالاد استفاده کنید.

هویج
از مصرف هویج غافل نشوید، ویتامین A برای رشد ضروری است و برای عملکرد مناسب چشم، اندام های تناسلی و سیستم ایمنی بدن مورد نیاز است کمبود این ویتامین ممکن است باعث بیماری های شب کوری، نارسایی رشد استخوان، ترشحات چشم و غشاء مخاطی، پوسیدگی دندان ها و پوست خشن شود.

میوه ها
می رسیم به بخشی که علاوه بر خوش قد و قامت کردن فرزندتان به زیبایی پوستشان نیز کمک زیادی می کند. میوه ها یا آب میوه ها برای رشد و بلند قد شدن  بسیار مفید هستند. این مواد غذایی سرشار از ویتامین  C و مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند  بسیاری از میوه ها مانند انبه و هلو سرشار از ویتامین A هستند و افزایش مصرف این میوه ها رشد قد کودک یا نوجوان را تضمین می کند، این میوه ها همچنین ایمنی بدن را تقویت و استخوان ها را محکم می کند.

ماست
ماست یک منبع فوق العاده از ویتامین D و کلسیم است که هر دو به رشد قدی در کودکان کمک می‌کند، اگر کودکتان تمایلی به مصرف ماست ندارد می‌توانید از پنیر استفاده کنید.

توصیه های مذهبی و تربیتی

محیط سالم، لازمه ی تربیت

قطعا یکی از نکاتی که در تربیت تاثیر به سزایی دارد، محیط است. ما وقتی که دستورالعمل های دینی خود را می بینیم که از نبی مکرم اسلام و بقیه معصومین به ما رسیده است، متوجه می شویم که باید محیط تربیتی، عاری از آلودگی ها و ناخالصی ها باشد.
اگر ما بخواهیم امروزه بچه های خوبی تربیت کنیم، خصوصا در سال های اول حیات فرزندانمان، باید بدانیم که بچه ها باید در یک محیط سالم و پاک قرار بگیرند و این محیط باید شاخصه هایی داشته باشد. حالا ببینیم که  شاخصه ها و ویژگی های یک محیط سالم چه چیزی می تواند باشد؟


ویژگی های محیط پاک و سالم
اوّلین نکته ای که باید در محیط اتفاق بیافتد، این است که عاری از رفتارهای آلوده باشد. می دانید که بچه ها از حدود یک سالگی حس تقلیدگری در آنها ایجاد می شود؛ یعنی بچه ها شروع می کنند به تقلید کردن از رفتارهای دیگران. خیلی از پدر و مادرها هم این مسئله را تجربه کرده اند. مثلا همین که پدر و مادر جلوی بچه سرشان را تکان می دهند، بچه هم شروع به تکان دادن سر خود می کند. در این جا معلوم می شود که این بچه کم کم از محیط دریافت هایی را می گیرد و تقلید می کند.
تقلید گری، منشاء آموزش در کودکان
خیلی از کارشناسان تربیتی، آغاز تقلیدگری را حدود یک سالگی بیان می کنند و می گویند که بچه ها از این زمان تقلید را شروع می کنند. اتفاقا این رفتار خیلی هم خوب است؛ چرا که اگر ما بخواهیم که تقلید را از زندگی بچه ها حذف کنیم، خیلی از چیزها را نمی توانند یاد بگیرند و آموزش ببینند؛ پس تقلید یک لطف الهی در حق فرزندان ما است که به فرزند کمک می کند تا بتواند از محیط دریافت هایی داشته باشد، حرف زدن را یاد بگیرد، راه رفتن را یاد بگیرد و خیلی چیزها را از طریق تقلید بیاموزد.


تقلید، تیغ دو لبه
اما تقلید در بچه ها مثل یک چاقوی دو لبه است که جنبه ی مثبت و منفی دارد، مثبتش چیست؟ به این صورت است که اگر فرزند ما در معرض رفتارهای خوب قرار بگیرد و رفتارهای خوب را از والدین و از اطرافیان ببیند، تدریجا این رفتارها در او هم تجلی پیدا می کند و او هم شروع می کند به انجام دادن همان رفتارها؛ مثلا بعضی از بچه ها قبل از دو سالگی از نماز خواندن پدر و مادرشان تقلید می کنند؛ یعنی در حالی که هنوز شروع به کلام نکرده است و خوب هم نمی تواند حرف بزند، ولی این حرکت را انجام می دهد و همان حرکات و سکناتی را که والدین انجام می دهد، او هم تقلید می کند.
ببینید که همین رفتار، چقدر می تواند در او تاثیر بگذارد؟! برای همین ما به والدین می گوییم که از این به بعد، یعنی از زمانی که بچه های ما در این حدود سنّی قرار می گیرند، تلاش آن ها بر این باشد که چیزهایی که بچّه ها از طریق بصر و دیدن دریافت می کنند، امور مثبتی باشد. می دانیم که اگر این بچه امور منفی را از ما ببیند، مثلا یک تندی و یا پرت کردن شی ای را از ما ببیند، او این دریافت را در گوشه ای از ذهنش نگه می دارد و در یک زمان، همین رفتار را به ما تحویل می دهد؛ پس اولین رکنی را که باید در محیط رعایت کرد، این است که آلودگی های بصری در آن نباشد.

 

 

کودک > ۳۶۵روز سال دوم > بیست ماهگی
1396/01/31
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی