h 2342
i 0
S 0

ماه هفتم نوپا

 •  رشد و تکامل نی نی کوچولو
  •  رشد اجتماعی نی نی کوچولو
  •  رشد گفتاری نی نی کوچولو
  •  رشد ذهنی نی نی کوچولو
  •  رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو
  •  رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو
 •  توصیه های مادرانه
  •  سحر خیزی نی نی کوچولو
  •  ویزیت پزشک
  •  رفتن به رختخواب
  •  هیجان راه رفتن
  •  انتقال کودک از گهواره به تخت
  •  بیرون بردن کودک به همراه خود
 •  مسائل شایع نی نی کوچولو
  •  تهوع و استفراغ
 •  توصیه های غذایی
 •  توصیه های مذهبی و تربیتی
  •  لقمه حرام و قساوت قلب

رشد و تکامل نی نی کوچولو

رشد اجتماعی نی نی کوچولو

کودک ممکن است به صورت افراطی برای جلب توجه به کارهای ناپسندی همچون چنگ زدن به دست پدر و مادر، زدن آنها، و... متوسل شود و غالبا از اطاعت سرباز زند. با این حال با سایر بچه ها کمتر دعوا و بیشتر همکاری می کند. او ممکن است برای انطباق با هم بازی خود، رفتار خود خواهانه اش را تعدیل کند.
در این مرحله پدر و مادر باید:
وسایل ارتباط و تعامل او با دیگران را فراهم آورند. تا آنجا که می توانند او را با کودکان دیگر درگیر کنند، او را وادارند با آنها بازی کند و انواع وسایل بازی برای تسهیل اجتماعی شدن او در اختیارش بگذارند.
با تقدیر از موفقیت های کودک خود، از بروز رقابت جلوگیری کنند. این کار به او احساس عزت نفس می دهد. هرگونه مشارکت از سوی او را تحسین کنند.
همیشه به روش های جلب توجه او پاسخ دهند، ولی سعی کنند با منحرف کردن حواس او به طرق مختلف، از منفی کاری او جلوگیری کنند.

رشد گفتاری نی نی کوچولو

در این سن گفتار کودک پیچیدگی بیشتری پیدا می کند. او احتمالا واژگانی مرکب از سی کلمه دارد و شروع به پرسیدن سوال های ساده مثل «کجا رفت؟» می کند و پاسخ های یک یا دو کلمه ای می دهد مثل «اونجا».
در حقیقت او از ترکیبات دو کلمه ای زیادی استفاده می کند. در این سن عبارات منفی مثل «نمی تونم» و برخی ضمایر به واژگان او اضافه می شود.
کودک دراین سن کم کم آهنگ صحبت کردن را یاد می گیرد و منتظر می شود تا در جاهایی که نوبت صحبت کردن او است حرف بزند. او در برقراری ارتباط همکاری می کند. از زبان در موقعیت های مختلف استفاده می کند؛ برای به دست آوردن چیزی، برای حرف زدن در مورد چیزی، یا برقراری ارتباط با دیگران. اما ممکن است گفتار او به علت هماهنگی ضعیف عضلات نامشخص باشد، مثلا ممکن است به جای «هواپیما» بگوید «هماما».
در این مرحله:
والدین هروقت می توانند از صفت ها استفاده کنند. معمولا اولین صفت ها عبارت اند از: «خوب»، «بد»، «قشنگ»، «اخ»، «داغ» و «سرد». سعی کنند به خصوص هنگامی که از غذاها، آدم ها و اسباب بازی ها، که موضوعات مورد علاقه کودک هستند صحبت می کنند، صفات را با اسم ها همراه کنند، مانند «شیر سرد»، «دختر خوب»، «عروسک قشنگ».
بهتر است والدین از قیدهایی مثل «اینجا» و «کجا» نیز استفاده کنند روی همه فعل ها تأکید کنند و برای تسهیل یادگیری، آنها را با حرکات نشان دهند.
کودک خیلی قبل از اینکه از حروف اضافه استفاده کند آنها را می فهمد، بنابراین پدر و مادر همیشه روی آنها تأکید کنند و نشان دهند که منظورشان چیست. همیشه نشان دهند که «زیر»، «رو» و «پشت» کجا هستند.
فراگیری زبان یکنواخت نیست. این روند گاهی متوقف و بعد دوباره از سر گرفته می شود. بنابراین والدین سرنخ را از کودک خود بگیرند و به او فشار نیاورند. کودک خود را با شخص دیگری مقایسه نکنند، هر کودکی زبان را با سرعت مخصوص به خود فرا می گیرد.

رشد ذهنی نی نی کوچولو

حتی آرام ترین و سازگارترین کودکان هم گاهی اوقات بهانه می گیرند یا شکایت و گریه می کنند. این رفتارها وسیله ای هستند تا به کمک آنها کودک شما را متوجه آشفتگی خود کند.
کودک 19 ماهه شما با سرعت گیج کننده ای در حال یادگیری چیزهای جدید و مهارت های تازه است.
آشفتگی در کودکان امری اجتناب ناپذیر است و به اشکال مختلفی خود را نشان می دهد که کاملا به کودک بستگی دارد.
معنا و مفهوم این نشانه ها را درک کنید: گریه معمولا برای جلب توجه و عشق و علاقه بی قید شرط ازجانب شماست بنابراین اگر امکان دارد به این نیاز کودک پاسخ دهید و به او نشان دهید که ناراحتی او را می فهمید. احساسش را درک کنید و به او برای داشتن چنین احساسی حق بدهید اما مواظب باشید که بیش از اندازه هم این احساسات مقطعی و زودگذر را بزرگ نکنید. بغلش کنید و به او توجه نشان دهید و اگر با گریه طوری حرف می زند که قابل فهم نیست از او بخواهید چیزی را که می خواهد به شما نشان دهد. اگر نمی توانید چیزی را که می خواهد در اختیارش قرار دهید، سعی کنید از یک شی جایگزین استفاده کنید. اشیایی مانند عروسک مورد علاقه کودک یا بالش او به کاهش اضطرابش کمک می کنند.
این رفتارها با رشد توانایی کنترل هیجاناتش تا چند سال آینده از بین خواهد رفت.

رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو

در این دوره سنی رشد جسمانی فرزند شما سریع می باشد. قدم هایش را محکم تر بر می دارد، علاقه شدیدی به بالا رفتن از وسایل پیدا می کند اینکه او چطور این مهارت های حرکتی را به کارخواهد گرفت، کاملا به شخصیت او بستگی دارد. امکان دارد در کسب تجربیات حرکتی کاملا محافظه کار باشد و یا برعکس مانند یک کوهنورد از هر چیزی که می بیند، از صندلی گرفته تا کانتر آشپزخانه، بالا برود.
بالا رفتن برای کودک سرگرمی است اما در عین حال می تواند خطر آفرین هم باشد. قوانینی در این خصوص در نظر بگیرید و این قوانین را به صورت کاملا شفاف برای کودک شرح دهید. این قوانین مانع بالا رفتن کودک از وسایل نخواهد شد اما به شما کمک می کند تا در صورت لزوم مداخله کنید.
به غیر از خطر افتادن کودک، خطر دیگری که او را تهدید می کند احتمال سقوط مبلمان و لوازم منزل از قبیل جالباسی، قفسه کتاب ها یا تلویزیون است. اگر امکان دارد وسایلی که احتمال سقوط دارند را به دیوار  نصب کنید. یکی دیگر از راهکارهای بسیار کارآمد بردن کودک به پارک و زمین های بازی است تا بتواند در محیطی امن از همه چیز بالا برود.

رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو

در این مرحله کودک نوپای 19 ماهه شما از هماهنگی مناسب دست و چشم و نیز توانایی حفظ تعادل برخوردار است و شاید توانایی پرتاب کردن توپ به بالا را پیدا کند. و با رشد و قدرت گرفتن ماهیچه های بازوها و پاها می تواند مهارت های حرکتی اش را با تلاش برای بالا رفتن تقویت کند. 

توصیه های مادرانه

سحر خیزی نی نی کوچولو

در این سن کودک زودتر از شما بیدار می شود و این باعث می شود که نتوانید به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید. برای جلوگیری از این اتفاق، مطمئن شوید که پرده های اتاق خواب کودک به اندازه کافی جلوی نور را می گیرد و برای خواب صبحگاهی مناسب است. اگر باز هم کودک زودتر و زودتر بیدار می شود، سعی کنید کودک را کمی دیرتر بخوابانید یا خواب بعد از ظهر را حذف کنید. 

ویزیت پزشک

وقتی کودک بیمار می شود و لازم است او را نزد دکتر ببرید، ممکن است به خاطر ترس و نگرانی کودک، احساس گناه کنید. برای کاهش ترس و اضطراب کودک بعضی از اسباب بازی های کوچک مورد علاقه او را همراه داشته باشید تا در سالن انتظار او را سرگرم کنید، به همراه داشتن چند کتاب و خواندن آنها برای کودک هم میتواند موثر باشد. حتی می توانید از پزشک درخواست کنید تا اگر امکان دارد کودک در طول معاینه روی پای شما بنشیند.

رفتن به رختخواب

اگر کودک نخواهد به رختخواب برود، حتی خواب آورترین برنامه پیش از خواب هم بی فایده خواهد بود. اگر کودک 19 ماهه شما به طور ناگهانی در برابر خواب مقاومت می کند به این علت است که در این سن می تواند دنیای اطرافش را بدون حضور خود تجسم کند. مثلا زمانی که او در خواب است پدر و مادر، بدون حضور او در حال خوشگذرانی  هستند. خصوصا اگر صدای تلویزیون و یا حرف زدن دیگران را بشنود، این تصور در او شدت بیشتری خواهد داشت. به کودک بفهمانید که شب ها برای خواب و استراحت هستند تا خستگی فعالیت های روزانه از تنش بیرون برود. با او درباره مراحلی که باید پیش از خواب انچام دهد، صحبت کنید. "حالا وقت مسواک زدن است، بعد با هم کتاب می خوانیم و چراغ را خاموش می کنیم." از انجام برنامه های طولانی پیش از خواب خودداری کنید و سعی کنید به قوانین و برنامه هایی که از پیش برای کودک در نظر گرفته اید، پایبند باشید.

هیجان راه رفتن

هیجان یادگیری راه رفتن و دویدن در کودک باعث می شود که مدام در حال حرکت و جنب و جوش باشد، حتی گاهی این احساس مانع از انجام برخی کارها مانند خوابیدن که هیچ هیجانی در آن نیست می شود. اما گاهی حتی کودکانی که به خوبی راه می روند علاقه دارند بغل شوند. با توجه به شرایط  در مکان های عمومی، کودکان احساس کوچک بودن و آسیب پذیر بودن دارند و از گم شدن می ترسند، گاهی نیز خیلی خسته هستند و یا نیاز به محبت و توجه دارند. در این صورت اگر مایلید بغلش کنید، اما اگر از خانه یا ماشین دور هستید زیاد به کمرتان فشار نیاورید و کالسکه را همراه خود ببرید. می توانید با گرفتن دستش در هنگام راه رفتن به او احساس امنیت ببخشید، مثلا به او بگویید «بیا تا چراغ قرمز بعدی دست هم را بگیریم و قدم بزنیم.»

انتقال کودک از گهواره به تخت

هیچ زمان خاصی برای تغییر جای خواب کودکان از گهواره به تخت بزرگ تر وجود ندارد و این موضوع در هر خانواده ای متفاوت است. بعضی از خانواده ها با ورود فرزند جدید جای خواب فرزند بزرگ تر را تغییر می دهند و گهواره را برای عضو کوچک خانواده نگه می دارند. در این صورت بهتر است چند ماه قبل از تولد فرزند جدیدتان از کودک بخواهید در تخت بزرگ تر بخوابد تا در آینده احساس نکند که با ورود خواهر یا برادر کوچکش او را از گهواره بیرون انداخته اند. برخی از خانواده ها نیز ترجیح می دهند تا سه سالگی یا بیشتر کودک در گهواره بخوابد. کودکان چه در گهواره بخوابند و چه در تخت در طول شب شما را بیدار می کنند با این تفاوت که با خوابیدن در تخت آزادی بیشتری دارند و هر زمان که بخواهند می توانند بلند شوند. در این صورت باید اتاق کودک و تمام فضای خانه از امنیت کافی برخوردار باشد تا در زمانی که کودک از تخت پایین می آید خطری سلامتی او را تهدید نکند، برای مثال می توانید از حفاظ در استفاده کنید تا ترک کردن اتاق برایش امکان پذیر نباشد.
برای انتقال کودک از گهواره به تخت بزرگ تر راهکارهای متفاوتی وجود دارد. در ابتدا تشک گهواره اش را بر روی زمین قرار داده و خواب نیمروزی را بیرون از گهواره داشته باشد. اگر نگران افتادن کودک از تخت هستید می توانید برایش از تخت های مخصوص کودک که ارتفاع کمتری دارند تهیه کنید. اگر گهواره فعلی اش تاشو است می توانید ارتفاع تشک را پایین آورده و یکی از نرده های کناری گهواره را بردارید. اگر کودک در خواب زیاد تکان می خورد و یا قد کودک بلند است و در تخت کوچک راحت نیست می توانید برایش تخت معمولی تهیه کنید و کنار آن را نرده بزنید.

بیرون بردن کودک به همراه خود

هنگامی که به همراه فرزندتان بیرون می روید قبل از آنکه حسابی خسته شود که منجر به بدخلقی می گردد به خانه باز گردید، به خصوص اگر زمان خواب یا غذای او باشد. اگر همراه با کودک به خرید می روید بهتر است کل فروشگاه را نگردید و فوری کارهای تان را انجام دهید. اگر کودک کج خلقی را آغاز کرد و احساس کردید نمی توانید او را راضی نگه دارید بهترین کار برگشتن به خانه است.

مسائل شایع نی نی کوچولو

تهوع و استفراغ

استفراغ یا بالا آوردن، به خروج محتویات معده از دهان با فشار گفته می شود.
شیرخواران اغلب دچار این حالت می شوند ولی بدون فشار؛ این مساله متفاوت از استفراغ است.
شایع ترین دلیل استفراغ، بیماری ویروسی است که معمولا با تغییر رژیم کودک و صبر برای سپری شدن دوره بیماری، مشکل رفع می شود.
برای استفراغ، کودک به دارو نیاز ندارد. اگر کودک بتواند مقادیر اندک نوشیدنی را به دفعات زیاد بنوشد مراجعه به پزشک ضرورتی ندارد؛ به خصوص اگر کودک در فاصله استفراغ ها، حال عمومی خوبی داشته باشد.
علایم محتمل در کودکان:

 • استفراغ
 •  درد شکم
 •  تب
 •  دل پیچه
 •  اسهال

در موارد زیر کودک دچار کم آبی شده است:

 • کودک شما کمتر از 4 پوشک را خیس کرده باشد یا در 8 ساعت گذشته ادرار نکرده باشد.
 • هنگام گریه، اشک وجود نداشته باشد.
 • دهان کودک خشک باشد یا چشم ها فرورفته باشند.
 • کودک هنگام ایستادن سرگیجه بگیرد.
 • کودک بسیار خواب آلود و ضعیف شده باشد.


توصیه های خانگی:

 •  اگر کودک شما یکبار استفراغ کرد، 2 ساعت به وی آب و غذا ندهید تا معده استراحت کرده و کارکرد طبیعی خود را بازیابد. اگر دوباره استفراغ کرد باید برای پیشگیری از کم آبی اقدام کنید. به یاد داشته باشید کلید مراقبت از کودک دچار استفراغ، دادن مقادیر کمی مایع به طور مرتب و مکرر است.
 •  این کار معمولا استفراغ را مهار می کند. از یک قطره چکان، قاشق یا فنجان می توانید با توجه به راحتی کودک برای دادن مایعات، استفاده کنید. هر 20 تا 30 دقیقه حدود 30 سی سی مایعات بدهید.
 •  بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که همه غذاها و نوشیدنی ها را قطع کنید و تا قطع استفراغ از «مایع جبران کم آبی» (او آر اس) به کودک بدهید. درست است که این روش برای پیشگیری از کم آبی مطلوب است ولی بسیاری از والدین به دلیل مزه ناخوشایند این مایعات خوراندن آن به کودک را دشوار می یابند. بعضی والدین این محلول را منجمد کرده و در مواقع مورد نیاز به شکل بستنی یخی به کودک می دهند. اگر استفراغ یا اسهال خفیف باشد، به نظر می رسد مایعات برای شروع مناسب باشند؛ مایعاتی مانند آب، آب سیب، آب گلابی، بستنی یخی و عرق زنجبیل.
 •  اگر کودک اسهال دارد، آبمیوه را با حجم برابر با آب مخلوط کنید و سپس به کودک بدهید. اگر استفراغ ادامه یابد، توصیه این است که از مایعات جبران آب (او آر اس) استفاده کنید.
 •  استفاده از رژیم مایعات، تنها به مدت 24 ساعت قابل قبول است. پس از آن باید از مایع جبران کم آبی استفاده کرد.
 •  اگر شما نتوانید از این مایعات به کودک خود بدهید و تهوع و استفراغ کودک بیش از 4 ساعت استمرار یابد، باید به پزشک مراجعه کنید.
 •  کودکان مبتلا به استفراغ و اسهال باید از نظر علایم کم آبی، به دقت تحت نظر باشند.

در موارد زیر به بیمارستان مراجعه کنید:

 • کودک زیر 6 ماه است.
 • تب کودک بیش از 5/38 درجه سانتی گراد دهانی یا 39 درجه سانتی گراد مقعدی است.
 • به مسموم شدن کودک شک دارید.
 • کودک از درد شدید معده شکایت دارد.
 • کودک ما بین استفراغ ها، به شدت ناخوش است.
 • به ضربه به سر، شک دارید.
 • کودک دیابت دارد.
 • شواهدی از کم آبی وجود دارد.
 • کودک نمی تواند مایعات بنوشد و به مدت 4 ساعت، هر ساعت استفراغ می کند.
   

توصیه های غذایی

نکته مهم این است که اگر فرزند شما به راحتی غذایش را می‌خورد و به غذا خوردن علاقه نشان می‌دهد، یا در وزن و قد مشکلی ندارد، لازم نیست از روش‌های زیر استفاده کنید اما در صورتی که کودکی دارید که اگر او را رها کنید به اندازه کافی غذا نمی خورد یا نمی توانید او را تنها برای خوردن غذا یک جا بنشانید، این راه‌ها به کارتان خواهد آمد.

اگر فرزندتان ناگهان علاقه اش را به غذایی از دست می‌دهد و از خوردن آن امتناع دارد، به این موضوع توجهی نکنید.
اجازه دهید آنچه دوست دارد، بخورد و آنچه را نمی خواهد، نخورد و پس از اتمام زمان غذا خوردن، ظرف غذایش را بدون هیچ اشاره و اهمیتی بردارید. اگر مشخص کرد از کدام ماده غذایی بدش می‌آید، در حالی که قبلا آن را می‌خورده است، حساسیت نشان ندهید و چند روز بعد دوباره آن ماده را در غذا بریزید. احتمالا غذایش را می‌خورد چون می‌داند علاقه نداشتن او توجه کسی را جلب نکرده و باید به دنبال راهی دیگر برای جلب توجه باشد.

مورد دیگری که باید به آن دقت کنید این است که در حضور کودک با دیگران درباره بدغذایی او یا کودکان دیگر صحبت نکنید، با این کار او را در این مورد حساس خواهید کرد. بچه‌ها از این که مرکز توجه شما و صحبت هایتان باشند لذت نمی برند و ممکن است برای این منظور درباره غذا خوردن بازی دربیاورند.

همچنین سعی کنید هیچ وقت کار را به آنجا نرسانید که او حس کند شما برای غذا خوردن او باید دنبالش بدوید. در هنگام تهیه غذا، می‌توانید مشارکت فرزند خود را، هر چند کم، به کار گیرید تا احساس مثبتی نسبت به تهیه غذا در او ایجاد کنید. برای کودک بشقاب، کاسه و لیوان مخصوص به خودش بخرید. بهتر است او را هم همراه خود ببرید و اجازه دهید خودش ظرف هایش را انتخاب کند. همچنین می‌توانید برای خرید مواد غذایی، به خصوص آنهایی که کودک می‌خورد، از او کمک بگیرید و اجازه دهید او هم انتخاب کند. زمان غذا خوردن را مفرح کنید. برای ایجاد شادی و نشاط و ایجاد احساسات مثبت در کودک به هنگام غذا خوردن می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد.

توصیه های مذهبی و تربیتی

لقمه حرام و قساوت قلب

از نظر علم و دین مسلم است که علاوه بر این‌که غذا در جسم انسان اثر مى‌گذارد و موجب حفظ و تقویت آن مى‌گردد در روح انسان نیز اثر مى‌گذارد. همان‌گونه که غذاى سمى جسم انسان را مسموم مى‌کند، غذاى حرام روح انسان را آلوده مى‌نماید.
تأثیر غذای حرام در زندگی از جمله تربیت فرزندان بسیار مؤثر می‌باشد تا جایی که باعث قساوت قلب می‌شود و قلب وقتی قسی شد دیگر حرف درست و منطقی در او اثر نخواهد کرد.
امام حسین (ع) در روز عاشورا وقتی دید که کلام حقش در دل سخت‌تر از سنگ کوفیان اثر نمی‌کند علت این سخت‌دلی و عدم کرنش در برابر حق را لقمه‌های حرامی برشمرد که شکم‌های کوفیان از آن پر شده بود:
«شکم‌های‌تان از حرام پر شده و بر قلب‌های‌تان مُهر خورده است.» (بحارالانوار ج45، ص8)
مهم بودن غذای حلال چنان است که پیامبر گرامی آن را جزو حقوق فرزند بر شمرده‌اند و بر پدر واجب است در تهیه غذای حلال برای فرزندش تلاش کند.
«حق فرزند بر پدرش این است که... جز از راه حلال، روزى او را تأمین نکند.» (نهج الفصاحه ص 447)
اثر گذاری غذای حلال بر روی قلب است و باعث نورانیت آن می شود رسول اکرم صلى‏الله‏علیه‏ و‏آله فرمودند:
«هر کس چهل روز حلال بخورد، خدا قلب او را روشن کند.» (عدة الداعی و نجاح الساعی ص 153)
همچنین فرمودند خوردن غذای حلال باعث آمرزش گناهان می شود:
«هر کس حلال بخورد، بر سر او فرشته‏اى بایستد و تا زمانى که از خوردن فارغ شود، براى او طلب آمرزش کند.» (بحارالانوار ج63، ص314)
امام صادق علیه ‏السلام نیز در آموزش دادن فرزند به تفاوت بین غذای حلال و حرام و کسب حلال تأکید فرموده‌اند:
«فرزند... را در هفت سال سوم (از چهارده سالگى به بعد) حلال و حرام یاد دهید.» (الکافی ج11، ص 444)
اثر وضعی غذا بر روی فرزند چنان است که پیامبر گرامی شروع تربیت کردن فرزند و حساسیت نشان دادن نسبت به غذای او را از شکم مادر گوشزد نموده‌اند. ایشان می‌فرمایند:
«فرزندان‌تان را در رحم مادران‌شان تربیت کنید.»
سئوال شد: این چطور ممکن است، اى رسول خدا؟
فرمودند: «با خوراندن غذاى حلال (به مادران‌شان).» (جُنگ مهدوی ص132)

 

کودک > ۳۶۵روز سال دوم > نوزده ماهگی
1396/01/31
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی