h 1158
i 0
S 0

ماه ششم نوپا

 •  رشد و تکامل نی نی کوچولو
  •  رشد اجتماعی نی نی کوچولو
  •  رشد گفتاری نی نی کوچولو
   •  شکل گیری دایره لغات
  •  رشد ذهنی نی نی کوچولو
  •  رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو
  •  کنترل ادرار نی نی کوچولو
 •  توصیه های مادرانه
  •  محافظت در برابر آفتاب
  •  تختخواب حفاظ دار
  •  بهانه گیری و کج خلقی
  •  مصرف کلسیم
  •  ایمنی در برابر آب
 •  مسائل شایع نی نی کوچولو
  •  آموزش دستشویی رفتن به کودک
 •  توصیه های غذایی
 •  توصیه های مذهبی و تربیتی
  •  آموزش ادب به کودک

رشد و تکامل نی نی کوچولو

رشد اجتماعی نی نی کوچولو

تعجب نکنید اگر امروز شما بهترین دوست کودک هستید اما فردا پدرش را به عنوان نزدیک ترین دوست انتخاب می کند و به شما نزدیک نمی شود. این رفتار کودک ممکن است کمی آزار دهنده باشد اما سعی کنید که مسئله را شخصی نکنید. این ترجیح کودک هیچ دلیل خاصی ندارد. خواهید دید کودک بعضی اوقات ترجیح میدهد پدرش موهایش را شانه کند یا بعضی مواقع دوست دارد مادر او را به رختخواب ببرد و او را بخواباند.
بعضی اوقات یک سفر کاری یا دلایل دیگری که منجر به جدایی کوتاه مدت از کودک می شوند علت اصلی این نوع رفتارهای او هستند. کودک با این شیوه اعتراضش را نسبت به این جدایی به شما نشان می دهد. در این مواقع بهتر است در برابر رفتارهای کودک خونسرد باشید و سعی نکنید با دادن هدیه های خاص  یا انجام کارهایی که کودک دوست دارد، توجه او را به خود جلب کنید. کمی صبر داشته باشید و مطمئن باشید پیش از آنکه متوجه شوید، این مرحله را پشت سر خواهید گذاشت.

رشد گفتاری نی نی کوچولو

در هجده ماهگی کودک احتمالا می تواند چیزهای زیادی را در کتاب ها و زندگی روزمره وقتی نام شان را بگویند نشان دهد. از کتاب های مصور لذت می برد. آواز می خواند و سعی می کند در شعرهای کودکانه همراهی کند و غالبا اشیاء رنگین را در آنها می شناسد و به آنها اشاره می کند. صفحات را دو تا یکی ورق می زند. او قاعدتا باید بتواند در حدود ده کلمه بامعنی را به کار ببرد و با خودش زمزمه کند، در واقع از شش تا بیست کلمه استفاده می کند و کلمات بسیاری را می فهمد.


 

شکل گیری دایره لغات

دامنه لغات کودک نوپای شما طی چند ماه آینده رشد چشمگیری خواهد داشت. در حالی که اولین کلمات کودک را اسامی تشکیل می دادند اما  به زودی خواهید دید که از جملات ساده که از اسم و فعل ساخته شده اند، استفاده خواهد کرد. کودک شما باید حداقل 15 کلمه را بیان کند، در غیر اینصورت بهتر است که از پزشک مشاوره بگیرید تا در صورت لزوم شما را به یک گفتار درمانگر معرفی کند.

رشد ذهنی نی نی کوچولو

کودک نوپا چند شکل روی یک صفحه را تشخیص می دهد و اگر والدین نام آنها را ببرند به آنها اشاره می کند. ممکن است تلاش کند برخی از کارهای کوچک را انجام دهد و سعی می کند کارهای پدر و مادر را تقلید کند.
او می تواند درخواست هایی را که نیازمند ارزیابی و حافظه است انجام دهد، مثلا «برو خرس عروسکی ات را برایم بیاور.»
در این مرحله:
رشد زبانی بستگی به حافظه و ادراک دارد. می توان یادگیری او را از طریق تکرار تشویق کرد و در وضعیت های مختلف از ابتدا تا انتها با او صحبت کرد «حالا او کجا است؟ در حمام. بله اینجا است بَرِش دار.»
بهتر است او را با ضمایر ملکی آشنا کرد. «دستمو بگیر، دستتو بده.»
می توان کودک خود را با استفاده از یک تابلو، با شکل های ساده آشنا کرد.
پیشنهاد می شود والدین وقتی کاری انجام می دهند برخی عبارات کلیدی را بارها برای کودک تکرار کنند. «سارا یک سیب دارد. بله، سارا یک سیب دارد.»
رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو:
کودک درحالی که هردو پا را روی هر پله می گذارد، بدون کمک دیگران از پله ها بالا می رود، هرچند باید دست خود را به جایی بگیرد. او با ثبات بیشتر و قدم های کوتاه تر راه می رود، می دود و رو به عقب حرکت می کند و به ندرت می افتد.
در این مرحله:
می توان به کودک نوپای خود کمک کرد خم کردن باسن و زانو را که برای حرکات متعددی مثل «درست افتادن» ضروری است، به خوبی بیاموزد.
می توان با بازی هایی که لازمه آنها قدم برداشتن به طرف عقب است، او را وادار کنند عقب عقب رفتن را تمرین کند.
می توان برای تشویق او به انجام دامنه وسیعی از حرکات، اسباب بازی های کشیدنی و هل دادنی در اختیار او قرار داد.
برای اینکه از زمین برداشتن اشیاء برای کودک آسان تر شود، می توان وقتی از حالت ایستاده خم می شود به او کمک کرد.
می توان با توپ بازی آرام، او را تشویق کرد لگد زدن را تمرین کند.

رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو

علاوه بر انواع حرکات ظریف دیگر، کودک می تواند صفحات کتاب را ورق بزند، هرچند هر دو یا سه صفحه را با هم ورق می زند. او علاقه شدیدی به زیپ و دکمه و مانند آنها دارد.
می تواند به طور کاملا مستقل غذا بخورد، از جمله می تواند مایعی را از فنجان بنوشد، بدون اینکه چیزی از آن را بریزد.
او همچنین از نقاشی با انگشت و خط خطی کردن لذت می برد.
دراین مرحله:
تسلط بر حرکاتی مثل چرخاندن، پیچاندن، شماره گرفتن و لغزاندن، برای مغز و عضلات مشکل است؛ و همگی نیازمند تمرین زیادی با مجموعه اسباب بازی های کارگاهی یا اسباب بازی های مشابه هستند. بنابراین پیشنهاد می شود والدین با کودک خود با استفاده از وسایلی که به حرکات ظریف انگشتان احتیاج دارند تمرین بسیاری کنند.
بهتر است پدر و مادر وسایل بازی که شامل وسایل مختلفی همچون دستگیره، اهرم و شماره گیر، یا دکمه، زیپ، بندهای چسبی و دکمه های فشاری باشد در اختیار کودک بگذارند.
پیشنهاد می شود والدین مقدار زیادی کاغذ و مداد رنگی یا مداد شمعی در اختیار او بگذارند.

کنترل ادرار نی نی کوچولو

اکنون مثانه و اعصاب کودک به حدی تکامل یافته است که کودک می تواند اخطار بیشتری به والدین بدهد، ولی سیستم هنوز به تنظیم نیاز دارد.
در این مرحله پدر و مادر:
تمام موارد موفقیت کودک را تحسین و از شکست ها به طور کامل چشم پوشی کنند. هربار که کودک با موفقیت از لگن استفاده می کند والدین کاری کنند تا کودک بفهمد چقدر از این موضوع راضی و خشنود هستند.
انتظار نداشته باشند کودک شب ها خود را خیس نکند زیرا هنوز ظرفیت مثانه به اندازه کافی زیاد نشده است.

 

توصیه های مادرانه

محافظت در برابر آفتاب

آفتاب سوختگی در کودکی به پوست آسیب می رساند و باعث پیری زودرس پوست و یکی از دلایل ابتلا به سرطان پوست در بزرگسالی است. بنابراین بهتر است از پوست کودک در برابر اشعه آفتاب محافظت کنید. همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و از لباسهای رنگ روشن برای کودک استفاده کنید. می توانید از کلاه و عینک آفتابی هم کمک بگیرید و تا آنجا که امکان دارد در سایه باشید.
از کرم ضدآفتاب با spf 30  یا بیشتر استفاده کنید . بعضی از متخصصین استفاده از کرم های ضد آفتاب غیر شیمیایی را که با اکسید زینک یا دی اکسید تیتانیم ساخته شده اند را توصیه می کنند چون از پوست در برابر طیف گسترده ای از اشعه ها محافظت می کند، جذب پوست نمی شود و بلافاصله بعد از استفاده از پوست محافظت می کند. اگر از کرم های ضد آفتاب شیمیایی استفاده می کنید، 30 دقیقه زمان لازم است تا جذب پوست شود و از پوستتان در برابر آفتاب محافظت کند.
خارج از خانه و خصوصا هربار که کودک از آب بیرون می آید  باید کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار تجدید کنید.

تختخواب حفاظ دار

برای خواباندن کودک روی تختخواب معمولی و بدون حفاظ، هیچ زمان ایده آلی وجود ندارد، بنابراین عجله نکنید. به خاطر داشته باشید زمانی که او را در تختخواب بدون حفاظ می خوابانید، به او این فرصت را می دهید که از جایش بلند شود و به هرجا که دوست دارد، برود. به همین علت توصیه     می شود تا زمانی که می توانید کودک را روی تخت های حفاظ دار بخوابانید تا از خطراتی مانند افتادن کودک جلوگیری کنید.

بهانه گیری و کج خلقی

شما با وضع تعدادی قوانین ساده می توانید بهانه گیری کودک را وقتی بیرون خانه هستید به حداقل برسانید اما به هیچ وجه سعی نکنید برای یک خروج ساده از خانه، قوانین زیادی در نظر بگیرید، خصوصا اگر زمان خواب و استراحت و یا غذای کودک است.
اگر جایی هستید که عوامل محرک و وسوسه کننده زیادی برای کودک وجود دارد که می تواند موجب بهانه گیری او شود، مثل فروشگاه، مدت زمان زیادی در آن محل نمانید و خریدتان را سریع تر انجام دهید و کودک را از محل خارج کنید.

مصرف کلسیم

اگر کودک به طور ناگهانی از خوردن شیر امتناع می کند، نگران نباشید. این هم یکی از راه هایی است که کودک با آن استقلال و خودکفایی خود را نشان می دهد. کودک را به نوشیدن شیر مجبور نکنید اما هم چنان شیر را در برنامه غذایی کودک قرار دهید. همزمان دقت کنید که کودک کلسیم مورد نیاز بدنش را از منابع دیگر مانند پنیر و ماست تامین می کند. برای آنکه طعم شیر را تغییر دهید می توانید آن را با میوه های خوشمزه مخلوط کنید و میلک شیک درست کنید یا شیرکاکائو یا شیرسویا به کودک بدهید. 

ایمنی در برابر آب

آب یکی از بزرگ ترین خطراتی است که کودکان نوپا را تهدید می کند. اکثر غرق شدن ها در استخر های خانگی رخ می دهد. استخر همان اندازه که جالب است می تواند خطرناک باشد. زمانی که فرزندتان را به استخر می برید حتی یک لحظه هم از او غافل نشوید. اگر در خانه استخر شخصی دارید مراقب باشید که کودک به آن نزدیک نشود. به خاطر داشته باشید که اکثر حوادث ناگواری که برای کودکان رخ می دهد به دلیل سهل انگاری و غفلت بزرگسالان است. هر گونه آب راکد نظیر استخر بادی و وان و حتی یک سطل می تواند برای کودک خطر محسوب شود. سر کودکان نوپا نسبت به جثه کوچک آن ها سنگین تر است و اگر با سر داخل سطل آب بیافتند نمی توانند خود را نجات دهند. لوازم شنا برای کودکان نظیر بازوبند و شناورهای بادی برای ایمنی در برابر آب طراحی نشده اند حتی در برخی از استخرهای عمومی استفاده از این وسایل ممنوع اعلام شده است زیرا گفته می شود با وجود این وسایل والدین بیش از حد به کودکان اعتماد می کنند.

مسائل شایع نی نی کوچولو

آموزش دستشویی رفتن به کودک

آموزش دستشویی رفتن می تواند به راحتی انجام شود ولی در بعضی کودکان گویی هیچ گاه به نتیجه نمی رسد.
واقعیت آن است که این موضوع بیشتر برای والدین مایه نگرانی است نه کودک.
بالاخره هر کودکی که از نظر تکامل طبیعی باشد دستشویی رفتن را می آموزد هرچند گاهی ممکن است والدین نگران، رضایت نداشته باشند.

کودک چه زمانی آماده آموزش دستشویی رفتن است؟
شایع ترین سن برای شروع آموزش 18 تا 24 ماه است.
ولی اینکه بعضی کودکان تا 3 سالگی هم آماده نباشند، غیرطبیعی نیست. اگر کودک می تواند علامت دهد که پوشکش نیاز به عوض کردن دارد، می توانید ببینید که به دستشویی رفتن نیز علاقه نشان می دهد یا نه.
دختران اغلب سریع تر از پسران و در سنین پایین تر دستشویی رفتن را می آموزند.

برای "آموزش توالت رفتن" با اقدامات زیر شروع نمایید:

 •  اگر کودک خواهر یا برادر بزرگتر دارد، او را به دنبال استفاده از توالت در جلوی کودک تشویق کنید.
 •  اگر کودک همکاری نمی کند، صبر کنید تا کودک مجددأ تمایل به امتحان کردن آن داشته باشد.
 •  نگران به تعويق افتادن فراگيري اين رفتار نباشيد. كودك اين مهارت را نيز مانند ديگر رفتارها مي‌آموزد.
 •  اگرچه در حال آموزش به كودك هستيد، اما شب‌ها از پوشك استفاده كنيد تا كودك بدون احساس ترس، استرس و ناامني بخوابد. 
 •  او را با همسالانش مقايسه نكنيد. كودكان اين سن هم مقايسه را مي‌فهمند و براي مبارزه با اين مسأله به‌طور ناخودآگاه لجبازي مي‌كنند.

توصیه های غذایی

 •  خانواده‌های زیادی با شیر خوردن کودک‌ شان مشکل داشته و دائم از این موضوع شکایت دارند که کودک ‌شان با خوردن شیر دچار اسهال می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلا به اسهال درکودکانی که نوشیدنی‌های سرد به ویژه شیر می‌خورند کاهش انرژی معده و اختلال در عملکرد این عضو است. وقتی شما شیر را از یخچال درمی‌آورید و آن را به کودک ‌تان می‌دهید و او بی ‌وقفه آن را می‌نوشد حجم زیادی شیر سرد را وارد معده می‌کند و معده پیش از آنکه مشغول هضم و جذب آن شود بخش زیادی از انرژی‌اش را به دلیل سردی شیر از دست می‌دهد. پس انرژی کمتری برای هضم و جذب آن ذخیره می‌کند.
 •  با توجه به احساس استقلال طلبی کودک، در هنگام غذا دادن به او یک قاشق به دست او داده شود تا در غذا خوردن مشارکت کند، اما مادر باید به او در غذا خوردن کمک کند تا مطمئن شود به اندازه کافی غذا خورده است.
 •  قبل از این که فلفل، ادویه و یا چاشنی های تند را به غذای خانواده اضافه کنید. غذای کودک را جدا کنید.
 •  به غذای کودک کمی روغن مایع یا کره اضافه کنید تا مقوی تر شود.
 •  وقتی می خواهید گوشت، مرغ یا ماهی به کودک بدهید، آن را تکه تکه کرده و استخوان ها و تیغ های آن را جدا کنید.
 •  مایعات را همیشه با لیوان یا فنجان به او بدهید.

 

توصیه های مذهبی و تربیتی

آموزش ادب به کودک

ادب از نظر اسلام بسیار مهم است و همچنین در روایات آمده است که بهترین میراث والدین برای فرزندانشان همانا تربیت صحیح و اسلامی و ادب است. ادب هم نشانه ای است از شخصیت فردی و هم مهارتی است اجتماعی که از طریق والدین و تقلید از افراد مؤدب به دست می آید. مثلا در حضور جمع لازم نیست به کودک گفته شود که در قبال اعطای کار و یا چیزی بگوید: متشکرم. 
گاهی والدین قبل از این که خودشان خداحافظی کنند به طفل می گویند: خداحافظی کن و یا سلام کن. برخورد والدین بهترین راه تربیت است. مثلا اگر احیانا کودک با گرفتن کادو تشکر نکرد و یا خداحافظی ننمود والدین می توانند در خانه به کودک بگویند: بابابزرگ و یا مامان بزرگ.... برایت کادو خریده. چطور است برای این که زحمت کشیده و هدیه تهیه کرده اند و به فکر ما بوده اند کارت تشکری برایشان فرستاده شود، یا این که با تلفن از آنان تشکر کنیم. این امر اگرچه سخت تر است، ولی از توبیخ مستقیم طفل آن هم در حضور همگان به مراتب مؤثرتر خواهد بود. 
ظرافت و نکته های هنر زندگی را نمی توان با کوبیدن پتک بر سر طفل به او منتقل نمود. اگر کودک وسط حرف دیگران با سخنانی مکالمه ی آنان را قطع کند نباید با خشمناکی عکس العملی نشان دهیم و بگوییم: آن قدر بی ادب نباش! وسط سخنان دیگران پریدن بی ادبی است! باید دانست و همیشه مد نظر داشت که اطفال دوست ندارند در حضور همگان توبیخ و حتی تذکر داده شوند.
رفت و آمد به خانه ی خویشاوندان و آشنایان به منظور دید و بازدید، فرصت بسیار مفیدی است تا به اطفال تربیت و ادب آموخته شود، زیرا دید و بازدید برای والدین و فرزندانشان خاطره انگیز و لذت بخش است. در این مواقع، والدین باید با میزبان توافق کنند و این بهترین زمانی است که می توان بار مسئولیت رفتار کودکان را بر عهده ی خود کودکان و میزبان واگذار کرد. کمک والدین محدود به این خواهد شد که با خواسته ها و احساسات اطفال ابراز تفاهم نمایند. بهترین روش برای مقابله با این مشکل این است که به میزبان اجازه داده شود تا مقررات و قوانین خود را درباره ی اطفال به کار ببرد. هنگامی که طفل روی مبل و صندلی می پرد، اجازه دهید میزبان – عمه یا خاله و یا.... هر کس باشد – تصمیم گیری کند و به کودکان اعلام دارد که این مبل و صندلی برای نشستن است نه بالا و پایین پریدن و محدودیت ها را تعیین و گوشزد نماید که به احتمال زیاد کودکان توجه خواهند کرد. مادران نیز می توانند با خیال راحت و فارغ از هر گونه تعهدات مادری به کودکان خود گوشزد کنند که: «قوانین اینجا چنین است». همین رفتار ساده باعث شکل گیری ادب و فرهنگ میهمانی در کودک می شود و او را برای آینده آماده خواهد ساخت.


 

کودک > ۳۶۵روز سال دوم > هجده ماهگی
1396/01/31
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی