08 تیر 1396 ساعت 20:34
سوال:  استفاده از حشره کش ها در بارداری مجاز است؟
جواب:

بانوان باردار باید تا جایی که امکان دارد از تماس با حشره‌کش‌ها در امان باشند.خانم های باردار مراقب باشند هرجا حشره کش استفاده شده بود یا بوی آن به مشامشان خورد از آن محل دوری کنند تا جنین شان را از خطرات احتمالی ناهنجاری در امان نگه دارند. اگر منزلتان پُر از حشرات شده است، حتماً از فرد دیگری برای انجام سم‌پاشی استفاده کنید. همچنین بعد از پایان سم‌پاشی، تا زمانی که در فضا بوی حشره کش وجود دارد وارد آن فضا نشوید. تمامی بشقاب‌ها، لوازم آشپزی و دیگر ظروف آشپزخانه و به‌ویژه تمامی سطوح آن را به‌دقت بشویید.

 حشره‎کش‎ها اصولا یک ماده شیمیایی و ترکیباتی ارگانوفسفره هستند، اثبات شده این ترکیبات سرطانزا بوده و بر روی سیستم تنفسی کاملا تاثیر دارند و باعث ایجاد آلرژی در انسان می‎شوند.

مصرف و تماس این ترکیبات توسط زنان باردار سبب ایجاد ناهنجاری‎های جنینی می‎شود و باید استفاده از این ترکیبات، حتی نوع بدون بو به شدت پرهیز شود.

اگر استفاده از این ترکیبات بسیار ضرورت داشت، نوع استفاده از آن‎ها تابع شرایطی است. باید در اتاقی که از این ترکیبات در آن استفاده می‎شود چهار تا پنج ساعت بسته باشد و فرد در هوای آن تنفس نکند. پس از طی این مدت در و پنجره‎های اتاق، باز و تهویه هوا در آن صورت گیرد.

متخصصین بیماری‎های عفونی و آلرژی با تاکید بر اینکه هرگز این مواد را بدون استفاده از ماسک در فضا اسپری نکنید، تاکید دارند: گرچه مقادیر سم این ترکیبات بنابر اظهارات تولیدکنندگان آن‎ها کم است، اما همین مقدار کم ممکن است باعث ایجاد ناهنجاری و بیماری‎های تنفسی در انسان شود.

بهتر است برای جایگزین این ترکیبات، از لامپ‎های نورانی حشره‎کش(حشره‎کش‎های برقی) استفاده شود.

مقالات مرتبط


سوالات مرتبط
  21 تیر 1396 ساعت 00:06
سوال: طاق باز خوابیدن در بارداری خطر مرده زایی را افزایش می دهد؟
جواب:

نتایج تحقیقات نشان می دهد که اختلال رشد جنین، اصلی ترین عامل خطرساز برای مرده زایی است.

به نظر امکان دارد زمانی که زن باردار به پشت می خوابد، مقدار خونی که به سمت جنین در جریان است، کاهش پیدا کند. بدون در دست داشتن هیچ گونه شواهد علمی مانند اندازه گیری جریان خون فعلی که به سمت جفت و جنین در جریان است، پذیرفتن این نتایج بدون داشتن کمی بدبینی، دشوار به نظر می رسد.

اما آیا زنان باردار برای امنیت و سلامت بیشتر بارداری باید به پهلو بخوابند؟ لزوما خیر. این وضعیت خواب به صورت دائمی می تواند به صورت بالقوه منجر به افزایش احتمال ایجاد لخته خون در پاها شود. زن باردار باید در وضعیت بخوابد که برایش راحت تر است. به هر حال اگر زن باردار هر گونه نگرانی درباره وضعیت خوابش دارد، بنا به توصیه متخصصین، بهتر است آن را با پزشک در میان بگذارد.
  20 تیر 1396 ساعت 23:36
سوال: آیا خطرناک است در دوران بارداری از مواد موبر جهت از بین بردن موهای زائد استفاده کنم؟
جواب:

رشد موها در بارداری افزایش می‌یابد و معمولاً شایع‌ترین محل رشد موهای ناخواسته زیر بغل، پایین شکم، ساق پا، روی شکم و صورت است.

مواد موبر (که ممکن است به‌صورت ژل، لوسیون یا اسپری باشند) با اثر بر لایه کراتینین و سست کردن آن موجب سست شدن تار مو و ریزش آن می‌شوند. در مورد بی خطر بودن این کرم‌ها در حاملگی مطالعات کمی انجام شده و هنوز توافق قطعی بر سر آن وجود ندارد. اما رعایت چند نکته می‌تواند کمک‌کننده باشد:

– همیشه پیش از مصرف، دستورالعمل بروشور این محصولات را بخوانید.

-سعی کنید هیچ‌گاه آن‌ها را بر روی پوست آسیب‌دیده (خراشیده یا بریده‌شده) استفاده نکنید.

– اگر برای اولین بار محصولی را مصرف می کنید بهتر است ابتدا آن را بر منطقه کوچکی از بدن تست کنید تا از بروز واکنش‌های حساسیت جلوگیری کرده باشید.
  20 تیر 1396 ساعت 23:27
سوال: آیا استفاده از سونا و جکوزی در بارداری خطرناک است؟
جواب:

اکثر پزشکان این کار را توصیه نمی‌کنند و اعتقاددارند که به دلیل بالا رفتن درجه حرارت بدن مادر، ممکن است گردش خون جفت و جنین مختل شود.

بیشترین خطر این مسئله در دوازده هفته اول حاملگی است. ضمناً هرگونه افزایش دمای بدن در حاملگی موجب سرگیجه و خستگی در مادرمی شود که به دنبال آن جنین هم در معرض خطر قرار می‌گیرد. به‌جای این کار بهتر است در استخر شنا کنید که علاوه بر بی‌خطر بودن، مفید هم هست.
  20 تیر 1396 ساعت 23:21
سوال: آیا استفاده از گوشی تلفن همراه در بارداری خطرناک است؟
جواب:

مطالعات نشان داده‌اند که به‌خصوص در کوتاه‌مدت این کار خطری ندارد. بااین‌حال توجه داشته باشید که استفاده از تلفن همراه مدت‌زمان کوتاهی است که رایج شده و فعلاً نمی‌توان در مورد اثرات درازمدت آن نظر داد.

موبایل هم تقریباً به‌اندازه تلویزیون، ماکروویو و کامپیوتر، امواج الکترومغناطیسی از خود ساطع می‌کند و این امواج از نوع غیر یونیزه هستند نه یونیزان. (امواج غیر یونیزه تشعشعات کمتری ایجاد می‌کنند.) متخصصان معتقدند با توجه به اینکه امواج غیر یونیزان در انتهای طیف امواج قرارمی گیرند برای سلامت جنین خطرناک نیستند. بااین‌حال بهتر است این توصیه‌ها را به کار ببرید:

– تا حد امکان دفعات کمتری از گوشی استفاده کنید.

– سعی کنید به‌جای مکالمه، پیام خود را با پیامک بفرستید

– تا جائیکه ممکن است زمان مکالماتتان را کوتاه کنید.

– اگر در منطقه‌ای که هستید آنتن دهی خوب نیست مکان خود را تغییر دهید تا امواج به‌خوبی منتقل شوند.

– سعی کنید از هندزفری بیشتر استفاده کنید چون در این صورت می‌توانید بیشتر از گوشی فاصله بگیرید.

– هنگام رانندگی از تلفن همراه استفاده نکنید چون با این کار احتمال تصادف را بیشتر می‌کنید
  18 تیر 1396 ساعت 03:31
سوال: جابجایی مبلمان در دوران بارداری بی‌خطر است؟
جواب:

محدوده امن و بی‌خطری که به‌عنوان راهنما برای جابجایی و یا بلند کردن اجسام سنگین در دوران بارداری از آ ن استفاده نمود، وجود ندارد.

اگر شما قصد جابجایی مبلمان خود را دارید، از اینکه به کمر شما آسیبی نمی‌رسد اطمینان حاصل کنید بنابراین دچار کمردرد نخواهید شد. زمان بلند کردن شیء از روی زمین از زانو خم شده و کمر خود را صاف نگهدارید. اگر عضلات کمر شما ضعیف و شکم شما بسیار بزرگ است، استفاده از کمربند بارداری کمک زیادی به شما می‌کند.

بهترین راه این است که برای جابجایی مبلمان در دوران بارداری از همسرتان کمک بگیرید.

شما در سه ماهه اول بارداری قادر به جابجایی مبلمان هستید، ولی بعد از آن پیشنهاد من به شما این است که این کار را انجام ندهید. به دلیل وجود جنین فشار زیادی به کمر شما وارد می‌شود. شما باید با تغییرات بدن خود سازگار شوید و مرکز ثقل بدن شما تغییر خواهد کرد. اگر شما جسمی سنگین بلند کرده و یا مبلمان خانه را جابجا کنید، فشار بسیار زیادی به کمر شما وارد شده و ریسک آسیب کمر افزایش می‌یابد.
پرسش و پاسخ...
اگر جواب سوالت رو پیدا در بالا پیدا نکردی، بپرس تا اولین فرصت کارشناسان مادری به شما پاسخ بدهند.
لطفا قبل از ارسال پرسش در مجموعه مورد نظر خود بگردید تا اگر پاسخ خود را یافتید دیگر منتظر پاسخ جدید نمانید . و موضوع دیگر اینکه پرسش هایی که قبلا شده اند و شما همان و یا مشابه آن را ارسال کنید نمایش داده نمیشود. با تشکر ( گروه اینترنتی مادری )
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش