01 مرداد 1396 ساعت 01:28
سوال:  برجستگی کوچک و دردناکی در پستانم احساس میکنم، مشکل چیست و چگونه باید آن را درمان کرد؟
جواب:

برجستگی کوچک و اغلب دردناک در پستان به علت بسته شدن یکی از مجاری شیر است. این انسداد ممکن است در اثر فشار از خارج نظیر لباس یا سینه بند تنگ یا خوابیدن روی پستان بوده و یا ناشی از عادت شیرخوار به شیرخوردن فقط در یک حالت خاص باشد. گاهی هم فشار ناشی از گذاشتن دست روی پستان در زمان شیر دادن ممکن است سبب بسته شدن مجرای شیر شود. در صورت بسته شدن یک یا چند مجرای شیر، شیرخوار باید مکرراً با شیر مادر تغذیه شود.

در این صورت بهتر است:
- تغذیه را از پستان مبتلا شروع کنید. هم زمان با مکیدن شیرخوار، پستان خود را از بالای محل انسداد به طرف نوک آن ماساژ دهید. در پایان تغذیه هم اگر به نظر می رسد شیری در پستان باقی مانده است باید دوشیده شود.
- اصلاح وضعیت شیر خوردن شیرخوار در صورت نیاز جهت خالی شدن همه مجاری لازم است. می توانید شیرخوار را در وضعیت های مختلف شیر بدهید. خم شدن به جلو در پستان های سنگین کمک می کند.
- در صورت امکان، تغذیه مکرر شیرخوار از پستان لازم است، یعنی از فاصله دادن طولانی میان وعده های شیردهی به ویژه در مرحله حاد و مشکل اجتناب کنید. (در صورت عدم تمایل شیرخوار به مکیدن شیر را مرتب بدوشید).
- حمام کردن و دوش گرفتن و قرار دادن حوله یا پارچه پشمی (کمپرس گرم روی پستان) قبل از شیردهی به جریان یافتن شیر کمک می کند.
- بخش درگیر پستان را پیش از دوشیدن شیر به آرامی با نوک انگشتان ماساژ دهید و تا زمان ایجاد احساس راحتی در پستان، ماساژ و دوشیدن را به طور متناوب ادامه دهید. مقالات مرتبط


سوالات مرتبط
  25 مرداد 1396 ساعت 23:08
سوال: معده درد بعد از سزارین چه درمانی دارد؟

بیست روز میشه عمل سزارین انجام دادم...و معده درد شدیدی دارم..روزی دوبار قرص رانیتیدین میخورم یکم بهتر میشم... دلیل این درد معده از چیه... وتا کی من باید قرص بخورم...کی بهتر میشم...

جواب:

 درد معده اگر همراه با افزایش فشارخون باشد مساله ای جدی است. حتما باید فشارخون را کنترل کنید. اگر سابقه افزایش فشارخون در اواخر بارداری دارید باید اطلاع دهید. استرس نداشته باشید. رژیم غذایی خود را تغییر دهید. حجم غذای خود را کم کنید. اگر مشکل ادامه دار بود به متخصص گوارش مراجعه کنید.
  09 مرداد 1396 ساعت 03:28
سوال: مزایای شیردهی برای مادر چیست؟
جواب:

در مادرانی که به‌طور انحصاری و مکرر در شب و روز شیرخوارشان را با شیر خود تغذیه می‌کنند، تخمک‌گذاری و قاعدگی دیرتر اتفاق می‌افتد و امکان حاملگی مجدد کمتر است.

در مادرانی که با شیر مادر نوزادشان را تغذیه می‌کنند رحم زودتر جمع می‌شود و به‌اندازه طبیعی برمی‌گردد و چون قاعدگی نیز با تأخیر انجام می‌گیرد خطر ابتلای مادر به کم‌خونی کاهش می‌یابد.

شیر دادن باعث سوخت‌وساز چربی ذخیره‌شده در دوران بارداری می‌شود و اندام مادر زودتر به حالت قبل از بارداری برمی‌گردد.

مادرانی که به شیرخوارشان شیر می‌دهند کمتر دچار مشکلات روحی و عاطفی می‌شوند.

در مادران سزارین شده تماس‌های مکرر با شیرخوار سبب کاهش درد می‌شود.

ابتلای به سرطان پستان و تخمدان در زنانی که شیرخوارشان را با شیر مادر تغذیه می‌کنند کمتر اتفاق می‌افتد.

شیردهی خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن را در مادر کاهش می‌دهد.
  08 مرداد 1396 ساعت 04:17
سوال: شیوه نگهداری کانگورویی چگونه است و چه کاربردی دارد؟
جواب:

یک شیوه از مراقبت‌های ویژه نوزادان نارس مراقبت به شیوه کانگورویی است. این شیوه خاص نوزادان نارس است که به هر دلیلی زودتر از زمان طبیعی به دنیا آمده‌اند. بهترین جای ممکن برای مراقبت از نوزاد نارس آغوش مادر است و این‌طور به نظر می‌آید که طبیعت هم به بقای نوزاد کمک می‌کند.

حفظ دمای بدن نوزاد در این شیوه به‌خوبی انجام می‌گیرد و وقتی نوزاد را به‌صورت عمودی در آغوش مادر قرار می‌دهند، مشکلات تنفسی نوزاد کمتر می‌شود و چون در آغوش مادر قرار دارد، هر زمان که نیاز به تغذیه داشته باشد و قادر به مکیدن شیر باشد، می‌تواند از شیر مادر استفاده کند. محققان با بررسی‌هایی که در خصوص این شیوه نگهداری نوزادان نارس انجام داده‌اند، متوجه شدند این روش جان بسیاری از نوزادان را نجات داده است. در کشور ما نیز در بعضی از شهرها این روش نگهداری انجام می‌شود و با تشخیص پزشک اگر نوزاد مشکل تنفسی نداشته باشد و قادر به تغذیه از شیر مادر باشد، مادر و نوزاد را در وضع کانگورویی قرار می‌دهند.

گاهی ممکن است مادر و نوزاد زودتر ترخیص شوند. در این شرایط به مادر آموزش می‌دهند نوزاد را در آغوشی مخصوص روی سینه‌اش قرار دهد، در این شیوه مادر باید نوزاد را همیشه همراه خود داشته باشد و به حالت نشسته بخوابد.

در مواردی که مادر باید از نوزاد جدا شود، او را به آغوش فرد دیگری می‌سپارد تا دمای بدن نوزاد کاهش پیدا نکند.
  06 مرداد 1396 ساعت 02:24
سوال: آیا می‌توانم با استفاده از مواد غذایی شیر افزا، شیرم را افزایش دهم؟
جواب:

در بسیاری از مناطق از دم کرده‌ها و چای‌های مختلف گیاهی به منظور افزایش شیرمادر استفاده می‌کنند و معتقدند که برخی مواد غذایی مثل بادام خام، رازیانه، شبدر و بسیاری مواد گیاهی دیگر سبب افزایش شیر می‌شوند ولی هنوز هیچکدام به طور علمی کاملاً ثابت نشده است. اگر احساس می‌کنید که با خوردن بعضی مواد غذایی، شیر بیشتری تولید می‌کنید در صورت اطمینان از این که این ماده غذایی برای شما و شیرخوار خطری ندارد، مصرف آن بلامانع است چون این باور می‌تواند رفلکس بازتاب جریان شیر  (اکسی توسین) را تحریک کند. اما در هر حال ضرورت مکیدن مکرر شیرخوار را فراموش نکنید.
  04 مرداد 1396 ساعت 04:40
سوال: نگران ناکافی بودن شیرم هستم، چه کنم؟
جواب:

گاهی در حالی که مادر شیر کافی تولید می‌کند و حتی می‌تواند هم زمان دو شیرخوار را سیر نماید،به دلیل عدم اعتماد بنفس، رفتارهای شیرخوار (مثل گریه زیاد یا مکرر شیرخوردن...)، بیماری یا مصرف داروها... فکر می‌کند شیر کافی ندارد. پس اگر فقط این احساس را دارید اما شیرخوار وزن گیری خوبی بر اساس منحنی رشدش دارد و شاداب و سرحال است، جای نگرانی نیست و این کم شدن کاذب یا ذهنی شیرمادر است. باید دقت کنید که حالات مختلف شیرخوار را قبل از بررسی و پیدا کردن علت به حساب ناکافی بودن شیر خود نگذارید. به پاسخ چند سؤال زیر که معمولاً موجب نگرانی مادران و ایجاد تصور کم شیری است، دقت کنید.
پرسش و پاسخ...
اگر جواب سوالت رو پیدا در بالا پیدا نکردی، بپرس تا اولین فرصت کارشناسان مادری به شما پاسخ بدهند.
لطفا قبل از ارسال پرسش در مجموعه مورد نظر خود بگردید تا اگر پاسخ خود را یافتید دیگر منتظر پاسخ جدید نمانید . و موضوع دیگر اینکه پرسش هایی که قبلا شده اند و شما همان و یا مشابه آن را ارسال کنید نمایش داده نمیشود. با تشکر ( گروه اینترنتی مادری )
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش