01 مرداد 1396 ساعت 01:49
سوال:  برای آبسه پستان چه باید کرد؟

دچار آبسه پستان شده ام، چه باید کرد؟ آیا شیر دادن ممنوع است؟

جواب:

درمان آبسه نیز شبیه ماستیت است اما ممکن است برای تخلیه چرک نیاز به شکافتن آبسه هم باشد. به طور کلی تغذیه شیرخوار با شیر مادر از پستان مبتلا منعی ندارد مگر این که آبسه به مجاری شیر سر باز کرده باشد. البته معمولاً آبسه به بیرون از بافت پستان باز می شود. به طور کلی اگر آبسه پستان شکافته شود و شکاف نزدیک به نوک پستان نباشد ادامه تغذیه از پستان مبتلا بدون اشکال است اما اگر محل شکاف به نوک پستان و هاله نزدیک باشد می توانید مدت 48 تا 72ساعت شیر آن پستان را بدوشید و دور بریزید ولی تغذیه کودک را از پستان دیگر ادامه دهید.
به تغذیه شیرخوار از پستان سالم ادامه دهید و پستان آبسه دار را بدوشید. در مواردی که آبسه شکافته شده و از نوک آن چرک همراه شیر جاری است شیردهی از این پستان تا زمانی که درمان آنتی بیوتیکی شروع شود و دیگر چرک همراه شیر از آن ترشح نشود به طور موقت (معمولاً 3-2روز) مجاز نیست.
شیر این پستان باید هر 4 ساعت (6بار در روز) دوشیده و دور ریخته شود تا تولید شیر برقرار بماند. هم چنین دوشیدن شیر از بسته شدن مجاری شیر که یک عارضه غیر قابل اجتناب در آبسه های عمیق است پیشگیری می کند. در این زمان باید شیرخوار را از پستان دیگر که سالم است شیر داد.مقالات مرتبط


سوالات مرتبط
  25 مرداد 1396 ساعت 23:08
سوال: معده درد بعد از سزارین چه درمانی دارد؟

بیست روز میشه عمل سزارین انجام دادم...و معده درد شدیدی دارم..روزی دوبار قرص رانیتیدین میخورم یکم بهتر میشم... دلیل این درد معده از چیه... وتا کی من باید قرص بخورم...کی بهتر میشم...

جواب:

 درد معده اگر همراه با افزایش فشارخون باشد مساله ای جدی است. حتما باید فشارخون را کنترل کنید. اگر سابقه افزایش فشارخون در اواخر بارداری دارید باید اطلاع دهید. استرس نداشته باشید. رژیم غذایی خود را تغییر دهید. حجم غذای خود را کم کنید. اگر مشکل ادامه دار بود به متخصص گوارش مراجعه کنید.
  09 مرداد 1396 ساعت 03:28
سوال: مزایای شیردهی برای مادر چیست؟
جواب:

در مادرانی که به‌طور انحصاری و مکرر در شب و روز شیرخوارشان را با شیر خود تغذیه می‌کنند، تخمک‌گذاری و قاعدگی دیرتر اتفاق می‌افتد و امکان حاملگی مجدد کمتر است.

در مادرانی که با شیر مادر نوزادشان را تغذیه می‌کنند رحم زودتر جمع می‌شود و به‌اندازه طبیعی برمی‌گردد و چون قاعدگی نیز با تأخیر انجام می‌گیرد خطر ابتلای مادر به کم‌خونی کاهش می‌یابد.

شیر دادن باعث سوخت‌وساز چربی ذخیره‌شده در دوران بارداری می‌شود و اندام مادر زودتر به حالت قبل از بارداری برمی‌گردد.

مادرانی که به شیرخوارشان شیر می‌دهند کمتر دچار مشکلات روحی و عاطفی می‌شوند.

در مادران سزارین شده تماس‌های مکرر با شیرخوار سبب کاهش درد می‌شود.

ابتلای به سرطان پستان و تخمدان در زنانی که شیرخوارشان را با شیر مادر تغذیه می‌کنند کمتر اتفاق می‌افتد.

شیردهی خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن را در مادر کاهش می‌دهد.
  08 مرداد 1396 ساعت 04:17
سوال: شیوه نگهداری کانگورویی چگونه است و چه کاربردی دارد؟
جواب:

یک شیوه از مراقبت‌های ویژه نوزادان نارس مراقبت به شیوه کانگورویی است. این شیوه خاص نوزادان نارس است که به هر دلیلی زودتر از زمان طبیعی به دنیا آمده‌اند. بهترین جای ممکن برای مراقبت از نوزاد نارس آغوش مادر است و این‌طور به نظر می‌آید که طبیعت هم به بقای نوزاد کمک می‌کند.

حفظ دمای بدن نوزاد در این شیوه به‌خوبی انجام می‌گیرد و وقتی نوزاد را به‌صورت عمودی در آغوش مادر قرار می‌دهند، مشکلات تنفسی نوزاد کمتر می‌شود و چون در آغوش مادر قرار دارد، هر زمان که نیاز به تغذیه داشته باشد و قادر به مکیدن شیر باشد، می‌تواند از شیر مادر استفاده کند. محققان با بررسی‌هایی که در خصوص این شیوه نگهداری نوزادان نارس انجام داده‌اند، متوجه شدند این روش جان بسیاری از نوزادان را نجات داده است. در کشور ما نیز در بعضی از شهرها این روش نگهداری انجام می‌شود و با تشخیص پزشک اگر نوزاد مشکل تنفسی نداشته باشد و قادر به تغذیه از شیر مادر باشد، مادر و نوزاد را در وضع کانگورویی قرار می‌دهند.

گاهی ممکن است مادر و نوزاد زودتر ترخیص شوند. در این شرایط به مادر آموزش می‌دهند نوزاد را در آغوشی مخصوص روی سینه‌اش قرار دهد، در این شیوه مادر باید نوزاد را همیشه همراه خود داشته باشد و به حالت نشسته بخوابد.

در مواردی که مادر باید از نوزاد جدا شود، او را به آغوش فرد دیگری می‌سپارد تا دمای بدن نوزاد کاهش پیدا نکند.
  06 مرداد 1396 ساعت 02:24
سوال: آیا می‌توانم با استفاده از مواد غذایی شیر افزا، شیرم را افزایش دهم؟
جواب:

در بسیاری از مناطق از دم کرده‌ها و چای‌های مختلف گیاهی به منظور افزایش شیرمادر استفاده می‌کنند و معتقدند که برخی مواد غذایی مثل بادام خام، رازیانه، شبدر و بسیاری مواد گیاهی دیگر سبب افزایش شیر می‌شوند ولی هنوز هیچکدام به طور علمی کاملاً ثابت نشده است. اگر احساس می‌کنید که با خوردن بعضی مواد غذایی، شیر بیشتری تولید می‌کنید در صورت اطمینان از این که این ماده غذایی برای شما و شیرخوار خطری ندارد، مصرف آن بلامانع است چون این باور می‌تواند رفلکس بازتاب جریان شیر  (اکسی توسین) را تحریک کند. اما در هر حال ضرورت مکیدن مکرر شیرخوار را فراموش نکنید.
  04 مرداد 1396 ساعت 04:40
سوال: نگران ناکافی بودن شیرم هستم، چه کنم؟
جواب:

گاهی در حالی که مادر شیر کافی تولید می‌کند و حتی می‌تواند هم زمان دو شیرخوار را سیر نماید،به دلیل عدم اعتماد بنفس، رفتارهای شیرخوار (مثل گریه زیاد یا مکرر شیرخوردن...)، بیماری یا مصرف داروها... فکر می‌کند شیر کافی ندارد. پس اگر فقط این احساس را دارید اما شیرخوار وزن گیری خوبی بر اساس منحنی رشدش دارد و شاداب و سرحال است، جای نگرانی نیست و این کم شدن کاذب یا ذهنی شیرمادر است. باید دقت کنید که حالات مختلف شیرخوار را قبل از بررسی و پیدا کردن علت به حساب ناکافی بودن شیر خود نگذارید. به پاسخ چند سؤال زیر که معمولاً موجب نگرانی مادران و ایجاد تصور کم شیری است، دقت کنید.
پرسش و پاسخ...
اگر جواب سوالت رو پیدا در بالا پیدا نکردی، بپرس تا اولین فرصت کارشناسان مادری به شما پاسخ بدهند.
لطفا قبل از ارسال پرسش در مجموعه مورد نظر خود بگردید تا اگر پاسخ خود را یافتید دیگر منتظر پاسخ جدید نمانید . و موضوع دیگر اینکه پرسش هایی که قبلا شده اند و شما همان و یا مشابه آن را ارسال کنید نمایش داده نمیشود. با تشکر ( گروه اینترنتی مادری )
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش