04 مرداد 1396 ساعت 04:42
سوال:  شیرخوارم زیاد گریه می‌کند، آیا شیرم کافی نیست؟
جواب:

تصور نکنید که کج خلقی و بی قراری یا کولیک شیرخوار همیشه به علت گرسنگی است. دلایل زیادی برای گریه وجود دارد که باید بررسی شوند. از جمله: گرما، کثیفی، تنهایی، دود سیگار، لباس نامناسب،، نور کم یا زیاد محیط، بیماری و غیره. شیرخوار با گریه کردن برای رفع مشکل خود که ممکن است در درون او و یا در محیط اطرافش باشد، کمک می‌طلبد که باید بررسی و رفع شود. تعدادی از شیرخواران از هفته سوم تولد شروع به گریه‌های شامگاهی می‌کنند و نیاز بیشتری به آرامش، گرما و تماس بدنی دارند. بهترین وسیله آرام کردن این شیرخواران تغذیه مکرر با شیرمادر است.
برخی دیگر نیز (خواه با شیرمادر تغذیه شوند یا با بطری) در ساعات مشخصی معمولاً هنگام عصر و اوایل شب بویژه در طول 3 ماه اول کج خلق و ناآرام هستند. مثل اینکه شیرخوار درد شکم داشته باشد پاهایش را جمع می‌کند و آرام کردن او مشکل است. این حالت قولنج نامیده می‌شود. شیرخوار را دمر روی ساعد خود قرار دهید و یا او را روی دامن خود نشانده و دست‌ها را دور شکمش حلقه کنید (در این حالت لازم نیست فشار غیر معمولی به شکم شیر خوار وارد سازید و همین که او را در این حالت در آغوش داشته باشید، کفایت می‌کند) و یا پدر او را در مقابل سینه خود بغل نموده و با او زمزمه کند. گاهی اوقات مصرف برخی غذاها توسط مادر، شیرخوار را بی قرار می‌کند. اما نمی‌توان اجتناب از غذای خاصی را توصیه کرد مگر آنکه واقعاً مادر با خوردن آن غذا متوجه بی قراری شیرخوار شود. گاه با شروع عادت ماهیانه مادر، شیرخوار بیقرار می‌شود و غالباً در این ایام شیرخواران میل دارند در فواصل کوتاه‌تری شیر بخورند. گاه اضطراب مادر به شیرخوار منتقل می‌شود سعی کنید موقع شیردادن آرامش داشته باشید. گاهی شیرخوار پس از شیرخوردن در کمال رضایت به خواب می‌رود اما بعد از مدت کوتاهی با گریه بیدار می‌شود این حالت نشان می‌دهد که شیر کافی نخورده، به دفعات و مدت بیشتری شیرخوار را شیر داده و سعی کنید شیر چرب انتهایی را بخورد و سیر شود.مقالات مرتبط


سوالات مرتبط
  09 مرداد 1396 ساعت 03:29
سوال: شیرخوار از چه سنی نیاز به قطره آهن دارد؟
جواب:

میزان آهن شیر مادر کم است، بااین‌وجود به دلیل اینکه جذب آهن شیر مادر بسیار خوب است، شیرخوار تا حدود چهار یا شش‌ماهگی نیاز به تجویز آهن ندارد و به‌ندرت در قبل از شش‌ماهگی نیاز به تجویز آهن پیدا می‌شود، اما به دلیل اینکه به‌تدریج میزان هموگلوبین خون شیرخوار کم می‌شود لازم است بعد از چهار یا شش‌ماهگی از قطره آهن استفاده شود. مقدار آهن شیر گاو کم است. جذب آهن شیر گاو برخلاف شیر انسان بسیار ناچیز است، به‌طوری‌که جذب آهن شیر مادر حدود ۵۰% و جذب آهن شیر گاو حدود ۵% است. کمبود آهن منجر به کم‌خونی فقر آهن می‌شود. آهن در ساختمان هموگلوبین و گلبول قرمز نقش اساسی دارد. کم‌خونی فقر آهن باعث عصبانیت، کج‌خلقی، بی‌اشتهایی و رنگ‌پریدگی شیرخوار می‌شود.
  09 مرداد 1396 ساعت 03:19
سوال: آیا می توانم به شیر خوارم آب بدهم؟
جواب:

يكی از مسائل مورد سوال در مورد تغذيه شيرخواران و نوزادان، نوشيدن آب است. گاهی والدين به علت گرمی هوا، بيقراری و تمام شدن موقتی شيرخشک و.... به نوزاد و شيرخوار آب يا آب قند می دهند و آن را مفيد می دانند، اما واقعيت اين است كه جهت تغذيه و رشد مناسب كودک مصرف آب برای نوزاد و شيرخوار زير شش ماه اكيدا ممنوع است و از شش تا دوازده ماهگی نيز حداكثر ۵۰ تا ۶۰ سی سی آب در طی يک روز می توان به شيرخوار داد. عدم رعايت اين مساله می تواند به كمبود سديم در بدن كودک منجر شود، كه باعث تشنج، كاهش هوشياری و افت دمای بدن می گردد. اگر حس می كنيد هوا گرم است يا شيرخوار تشنه است حتما به جای آب از شير مادر استفاده كنيد تا سلامت و رشد كودک بدون اشكال و خدشه تداوم يابد.
  06 مرداد 1396 ساعت 00:54
سوال: آیا پس از قطع تغذیه با شیرمادر میتوان، شیردهی را مجدد برقرار كرد؟
جواب:

در كلیه مواردی كه شیرخوار به ناحق از تغذیه با شیرمادر محروم شود مثل هنگامی كه مادر به تصور ناكافی بودن شیرخودش و یا به دلیل بیماری و یا جدایی از شیرخوار، شیردهی خود را قطع کرده باشد و یا شیر كمكی را شروع كرده و شیرش كم شده، یا شیرخوار در هفته های اول تولد با لوله و فنجان تغذیه شده و تولید شیرمادر كاهش یافته و یا مادر از تغذیه مصنوعی منصرف شده و تصمیم به شیردهی دارد،مادر می تواند برای برقراری مجدد شیردهی تلاش كند.

سه عامل مهم و ضرورى براى موفقیت عبارتنداز: 1. وجود انگیزه و تمایل قوی مادر، 2.مكیدن مكرر و صحیح پستان توسط شیرخوار (كه نیاز عمده می باشد) و 3.حمایت برای ایجاد و تقویت اعتماد بنفس مادر (با این شرایط حتی مادرانی هم كه زایمان نكرده اند می توانند ایجاد شیردهی نموده و فرزند خوانده خود را با شیرمادر تغذیه نمایند.)
توصیه های عملی عبارتند از: داشتن اعتماد بنفس، خوردن و آشامیدن كافی، استراحت و آرامش(1-2هفته مرخصی برای مادر شاغل)، تماس پوست با پوست مادر و شیرخوار و كنار هم خوابیدن، مكیدن مكرر پستان حداقل 8-12بار در شبانه روز، مكیدن در هر وعده حداقل (10-15دقیقه از هر پستان) اگر شیرخوار مایل به مكیدن می باشد باید او را مرتب به پستان گذاشت و در فواصل او را با فنجان تغذیه نمود و اگر مایل به مكیدن پستان كم شیر نیست (اما قادر به مكیدن هست) باید وقتی به پستان گذاشته می شود شیر مورد نیاز او را (با لوله مكمل رسان ،قطره چكان و سرنگ) تأمین نمود، تا قبل از برقراری كامل شیردهی، دادن شیركمكی باید بدون بطری و پستانك باشد، همزمان با افزایش تولید شیرمادر برای كاهش شیر كمكی و كنترل وزن و دفعات ادرار شیرخوار به منظور پی بردن به كفایت تغذیه او و همچنین براى استفاده از وسایل كمكى فوق جهت تغذیه شیرخوار، با پزشك و كاركنان بهداشتی درمانی مشاوره نمایید.
  05 مرداد 1396 ساعت 04:18
سوال: شیرخوارم مایل به تغذیه با بطری است، آیا شیرم كافی نیست؟
جواب:

اگر قبلا بطری و شیر كمكی به شیرخوارتان داده اید و او مایل به خوردن شیر كمكی بوده است، آن را به حساب ناكافی بودن شیر خود نگذارید و هرگز سعی نكنید این مسئله را آزمایش كنید. زیرا بسیاری از بچه ها به طور طبیعی میل به مكیدن بیشتر دارند و بطری را نه به دلیل گرسنگی بلكه بعلت علاقه زیاد به مكیدن می پذیرند. به شیرخوار وقت بیشتری برای مكیدن پستان بدهید تا با آرامش بیشتری میل مكیدن خود را ارضاء نماید. چنانچه نیاز به شیر كمكی باشد، شیر دوشیده شده خودتان و یا مادران سالم دیگر مناسب ترین شیر جایگزین است كه بدون استفاده از شیشه باید به شیرخوار داده شود.

 
  05 مرداد 1396 ساعت 00:57
سوال: پستان‌هایم نرم و سبک هستند و نشت شیر ندارند، آیا شیرم کافی نیست؟
جواب:

حدود 6 هفته پس از زایمان یا حتی زودتر که میزان هورمون‌ها کاهش می‌یابد و بین عرضه شیرمادر و تقاضای شیرخوار برای شیرخوردن تناسب ایجاد می‌شود، پستان‌ها سبک‌تر می‌شوند که این حالت کاملاً طبیعی است. قسمت اعظم شیر در فاصله بین وعده‌های تغذیه شیرخوار در مجاری شیر ذخیره می‌شود اما جریان پیدا نمی‌کند تا وقتی که شیرخوار شروع به مکیدن نماید. همراه با مکیدن شیرخوار، ساخته شدن شیر ادامه یافته و شیر به جریان می افتد. نشت نکردن پستان‌ها نیز دلیل ناکافی بودن شیر نیست زیرا در بسیاری از زنان نشت شیر و خروج خود به خود شیر از پستان فقط در طول چند هفته اول زایمان دیده می‌شود.

 
پرسش و پاسخ...
اگر جواب سوالت رو پیدا در بالا پیدا نکردی، بپرس تا اولین فرصت کارشناسان مادری به شما پاسخ بدهند.
لطفا قبل از ارسال پرسش در مجموعه مورد نظر خود بگردید تا اگر پاسخ خود را یافتید دیگر منتظر پاسخ جدید نمانید . و موضوع دیگر اینکه پرسش هایی که قبلا شده اند و شما همان و یا مشابه آن را ارسال کنید نمایش داده نمیشود. با تشکر ( گروه اینترنتی مادری )
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش