08 مرداد 1396 ساعت 04:22
سوال:  دلیل تولد نوزاد نارس چیست؟
جواب:

تولد نوزاد نارس چند عاملی بوده و شامل واکنش‌های متقابل پیچیده‌ای بین عوامل جنینی، رحمی و مادری است. مشکلات جفتی، بارداری دوقلو یا بیشتر، عفونت در مادر، مشکلات رحم یا گردن رحم، مصرف الکل، سیگار، مواد مخدر، داروهای غیرمجاز حین بارداری و سبک زندگی مادر جزو این عوامل هستند.

این عوامل از طریق مکانیسم‌های مختلف نظیر کاهش خون‌رسانی رحمی ـ جفتی، ناتوانی رحم در نگهداری جنین مانند اختلالات دهانه رحم، مشکلات ساختاری رحم، پارگی پیش از موعد پرده‌های جنینی (که می‌تواند به دلایلی مانند عفونت‌های دوران بارداری و ضربه‌های فیزیکی باشد)، شغل مادر (به‌دلیل بلندکردن اجسام سنگین، تماس با مواد شیمیایی و...) نبود مراقبت کافی در دوران بارداری و... ایجاد می‌شود.دلایل زیادی برای تولد نوزاد نارس بیان شده است که می‌توان به افزایش سن بارداری (بخصوص اولین بارداری)، شیوه زندگی مدرن، اشتغال، استرس، بیماری و عفونت مادر اشاره کرد.

نارسی نوزادان یکی از سه تا چهار علت مرگ و میر هنگام تولد است. امروزه در زمینه مراقبت‌های مادران باردار به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته‌ایم. مواردی که در گذشته باعث سقط جنین می‌شد، امروز به بارداری منتهی می‌شود، اما به تولد نوزاد نارس می‌انجامد. یعنی شرایط مراقبت از مادران بهبود یافته و نوزاد به حدی می‌رسد که از بین نمی‌رود، اما نارس متولد می‌شود.

بنابراین با پیشرفت در زمینه پزشکی، تولد نوزاد نارس بیشتر دیده می‌شود و مرده‌زایی کمتر شده است، همچنین می‌توان به روش‌های القای بارداری و شیوه‌های آزمایشگاهی بارداری اشاره کرد. در این موارد چندقلوزایی بیشتر دیده می‌شود و چندقلوها معمولاً زودتر و نارس به دنیا می‌آیند. میزان خطر بیماری در نوزادان نارس با توجه به زمان تولد و بیماری‌های زمینه‌ای که دارند، متفاوت است.

این نوزادان در معرض خطر بیشتری هستند و به مراقبت‌های ویژه نیاز دارند، لطمه‌پذیری آنان نسبت به نوزادان طبیعی بیشتر است و بعضی از آنان باید در بخش مراقبت‌های ویژه، تحت مراقبت‌های فوق‌تخصصی قرار گیرند. این نوزادان یا بیمارند یا بسیار نارس به دنیا آمده‌اند. به عنوان مثال، در کمتر از ۳۲ هفتگی به دنیا آمده‌اند یا بسیار کم وزن (زیر ۱۵۰۰ گرم) هستند که باید در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری شوند.

مقالات مرتبط


سوالات مرتبط
  08 مرداد 1396 ساعت 04:22
سوال: دلیل تولد نوزاد نارس چیست؟
جواب:

تولد نوزاد نارس چند عاملی بوده و شامل واکنش‌های متقابل پیچیده‌ای بین عوامل جنینی، رحمی و مادری است. مشکلات جفتی، بارداری دوقلو یا بیشتر، عفونت در مادر، مشکلات رحم یا گردن رحم، مصرف الکل، سیگار، مواد مخدر، داروهای غیرمجاز حین بارداری و سبک زندگی مادر جزو این عوامل هستند.

این عوامل از طریق مکانیسم‌های مختلف نظیر کاهش خون‌رسانی رحمی ـ جفتی، ناتوانی رحم در نگهداری جنین مانند اختلالات دهانه رحم، مشکلات ساختاری رحم، پارگی پیش از موعد پرده‌های جنینی (که می‌تواند به دلایلی مانند عفونت‌های دوران بارداری و ضربه‌های فیزیکی باشد)، شغل مادر (به‌دلیل بلندکردن اجسام سنگین، تماس با مواد شیمیایی و...) نبود مراقبت کافی در دوران بارداری و... ایجاد می‌شود.
  08 مرداد 1396 ساعت 04:17
سوال: شیوه نگهداری کانگورویی چگونه است و چه کاربردی دارد؟
جواب:

یک شیوه از مراقبت‌های ویژه نوزادان نارس مراقبت به شیوه کانگورویی است. این شیوه خاص نوزادان نارس است که به هر دلیلی زودتر از زمان طبیعی به دنیا آمده‌اند. بهترین جای ممکن برای مراقبت از نوزاد نارس آغوش مادر است و این‌طور به نظر می‌آید که طبیعت هم به بقای نوزاد کمک می‌کند.

حفظ دمای بدن نوزاد در این شیوه به‌خوبی انجام می‌گیرد و وقتی نوزاد را به‌صورت عمودی در آغوش مادر قرار می‌دهند، مشکلات تنفسی نوزاد کمتر می‌شود و چون در آغوش مادر قرار دارد، هر زمان که نیاز به تغذیه داشته باشد و قادر به مکیدن شیر باشد، می‌تواند از شیر مادر استفاده کند. محققان با بررسی‌هایی که در خصوص این شیوه نگهداری نوزادان نارس انجام داده‌اند، متوجه شدند این روش جان بسیاری از نوزادان را نجات داده است. در کشور ما نیز در بعضی از شهرها این روش نگهداری انجام می‌شود و با تشخیص پزشک اگر نوزاد مشکل تنفسی نداشته باشد و قادر به تغذیه از شیر مادر باشد، مادر و نوزاد را در وضع کانگورویی قرار می‌دهند.

گاهی ممکن است مادر و نوزاد زودتر ترخیص شوند. در این شرایط به مادر آموزش می‌دهند نوزاد را در آغوشی مخصوص روی سینه‌اش قرار دهد، در این شیوه مادر باید نوزاد را همیشه همراه خود داشته باشد و به حالت نشسته بخوابد.

در مواردی که مادر باید از نوزاد جدا شود، او را به آغوش فرد دیگری می‌سپارد تا دمای بدن نوزاد کاهش پیدا نکند.
  24 تیر 1396 ساعت 22:00
سوال: شیرخوارم دچار اسهال شده است آیا می‌توانم او را با شیر خودم تغذیه کنم؟
جواب:

شیرمادر خواران به مراتب کمتر از بچه‌هایی که با شیرمصنوعی یا شیرگاو تغذیه می‌شوند دچار اسهال می‌شوند. از علل اسهال در شیرخواران حساسیت‌های غذایی و در رأس آن‌ها حساسیت به شیرگاو است. پس تغذیه انحصاری شیرخوار با شیرمادر را در 6 ماه اول رعایت کنید که او را در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند شیرخوار مبتلا به اسهال باید مکرراً با شیرمادر تغذیه شود. تغذیه مکرر با شیرمادر مایعات، مواد مغذی و عوامل ایمنی بخش و حفاظتی مورد نیاز شیرخوار را تأمین می‌کند. بعلاوه فاکتورهای رشد موجود در شیرمادر به جبران رشد ناشی از آسیب روده کمک می‌کنند. شیرخوار بالاتر از 6 ماه علاوه بر شیرمادر و محلول ORS به ادامه غذاهای کمکی مناسب سن خود نیاز دارد حتی پس از بهبودی نسبی اسهال، دادن غذا و شیرمادر باید افزایش یابد.

 
  24 تیر 1396 ساعت 21:56
سوال: شیرخوارم دچار زردی شده است آیا می‌توانم او را با شیر خودم تغذیه کنم؟
جواب:

زرد شدن نوزاد که معمولاً در روز دوم یا سوم تولد ظاهر شده و روز دهم برطرف می‌گردد زردی فیزیولوژیک نامیده می‌شود و بسیار شایع است و حاکی از بیماری نمی‌باشد. در بیشتر نوزادان مبتلا به زردی و افزایش بیلی روبین، تغذیه با شیر مادر می‌تواند و باید بدون وقفه ادامه یابد. آغوز به دفع مدفوع اولیه نوزاد و در نتیجه دفع بیلی روبین اضافی از بدن نوزاد و کاهش زردی او کمک می‌کند. در شرایط خاص و نادر که زردی بسیار شدید می‌باشد ممکن است نیاز به قطع موقت شیردهی باشد. برای حفظ تداوم تولید شیر و تغذیه طفل، در زمان جدایی از شیرخوار باید شیرتان را مرتب با دست یا شیردوش بدوشید. در صورتی که نوزاد در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بستری شود، باید کارکنان بخش آموزش دراین زمینه را در اختیار شما قرار دهند و در سایر موارد این آموزش باید قبل از ترخیص مادر از بیمارستان انجام شده و در اولین ویزیت نیز در کنار سایر مهارت‌های شیردهی تقویت شود. پساز کارکنان بهداشتی کمک بخواهید.

 
پرسش و پاسخ...
اگر جواب سوالت رو پیدا در بالا پیدا نکردی، بپرس تا اولین فرصت کارشناسان مادری به شما پاسخ بدهند.
لطفا قبل از ارسال پرسش در مجموعه مورد نظر خود بگردید تا اگر پاسخ خود را یافتید دیگر منتظر پاسخ جدید نمانید . و موضوع دیگر اینکه پرسش هایی که قبلا شده اند و شما همان و یا مشابه آن را ارسال کنید نمایش داده نمیشود. با تشکر ( گروه اینترنتی مادری )
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش