h 19736
i 0
S 5

طب سنتی شیرخوار

همه نوزادان باید با سلامت زندگی را آغاز كنند و در محيطی پرمحبت پرورش يابند تا بتوانند از نظر جسمی تندرست، از نظر ذهنی هوشيار، از نظر عاطفی ايمن، از نظر اجتماعی توانا و از نظر فكری پويا باشند. با توجه به پیشرفت طب مکمل در درمان بیماری ها و تأکید سازمان بهداشت جهانی بر این که طب مکمل و سنتی می تواند در کنار طب نوین به حل بسیاری از مشکلات بپردازد، طب سنتی اسلامی مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است. از نظر این طب، راه بهره وری و رشد و تکامل کودک توجه به مزاج کودک است و ریشه بسیاری از بیماری ها و ناخوشی ها در غلبه طبایع در افراد است که با تعدیل آن می توان به این هدف مهم که پرورش کودکانی با حداکثر سلامت جسمانی و برخوردار از ذهنی سالم و هوشی سرشار است دست یافت. توصیه های زیر که با استفاده از نظرات پزشکان طب سنتی اسلامی جمع آوری گردیده است می تواند شما را در پرورش کودکی سالم و باهوش یاری دهد.

 •  داشتن کودکی سالم با رشدی عالی
  •  أ. بهترین مزاج کودک
  •  ب. راه حل های مؤثر بر افزایش قد کودک
 •  کودک بلبل و خوش صدا
 •  پوست سالم و شاداب کودک
 •  خواب آرام کودک
 •  تسکین عوارض ناشی از واکسن
 •  درمان مشکلات دهان و دندان کودکان
 •  درمان بیماری های عفونی ـ تنفسی در کودک
  •  الف. سرماخوردگی در کودک زیر یک سال
  •  ب. آبله مرغان در کودکان
 •  درمان مشکلات گوارشی در کودکان
  •  أ. رفع سکسه نوزاد
  •  ب. درمان کولیک نوزاد
  •  ج. یبوست کودک
  •  د. درمان اسهال
 •  مشکلات ناشایع در کودک
  •  أ. پای پرانتزی در کودکان
  •  ب. درمان آسیب چشم کودک ناشی از دریافت بیش از حد اکسیژن
  •  ج. نقص دیواره بین بطن ها در قلب کودک

داشتن کودکی سالم با رشدی عالی

یکی از مراحل تأثیرگذار در سلامت جسمانی افراد، سلامت آن ها در دوران کودکی است. با توجه به این که سلامت جسمی فرد تحت تأثیر وزن قرار می گیرد و به تأمین مواد مغذی مورد نیاز وابسته است، تأمین مواد مورد نیاز بدن کودک از همان ابتدا مورد توجه ویژه ی پزشکان طب سنتی اسلامی قرار گرفته است. آن ها برای پرورش کودکانی قوی و باهوش توصیه های مفیدی در این زمینه کرده اند که در ادامه، به ارائه این مطالب می پردازیم.

أ. بهترین مزاج کودک

پزشکان طب اسلامی معتقدند به منظور رشد کودک از ابتدای تولد تا سنین 25 سالگی مزاج کودک باید گرم وتر باشد. پس مادر بهتر است برای رشد کودک از خوراکی های گرم و تر استفاده کند و به هنگام شروع تغذیه تکمیلی توجه ویژه ای به آن داشته باشد. به همین منظور مادر می تواند به منظور افزایش کیفیت شیر خود و وزن گیری مناسب نوزاد از بادام استفاده کند. مصرف مغز خام بادام شیرین به میزان چهارده عدد روزانه علاوه بر افزایش میزان شیر، پروتئین آن را نیز زیاد می کند. برای آگاهی از اغذیه گرم و تر به جدول زیر توجه فرمایید.

مواد غذایی گرم و تر
لبنیات: کره، ماست چکیده، شیر محلی تازه گاو و شیر گوسفند

صیفی جات: خربزه، خیار چنبر، طالبی و گرمک

میوه ها: انجیر تازه و خشک، انگور، خرما، سیب شیرین، قیسی، گیلاس، گلابی، موز، مویز، بالنگو، اقسام توت و کشمش

ریشه ها: انوع ترب، زردک، سیب زمینی ترش، شلغم و هویج

سبزی ها: شبدر، تربچه و ترب

حبوبات: گندم و اقسام لوبیا

گوشت ها: جگر سیاه و سفید، پاچه، گوشت گوسفند (بره)، بوقلمون، مرغ محلی، میگو، زبان و چشم

مغزهای گیاهی: بادام درختی شیرین، بادام زمینی، تخم طالبی، تخم خربزه و کنجد

متفرقه: شیره انگور، روغن کنجد، روغن گاو، دنبه، روغن بادام تلخ، ارده، سمنو و خاکشیر

استفاده از گوشت، شیر، سویق و عسل در مقوی شدن شیر مادر نیز تأثیر ویژه ای دارد. به منظور آگاهی از سایر مواد مؤثر در افزایش کیفیت و ازدیاد شیر می توانید به قسمت راه هایی برای افزایش شیر مادران در طب سنتی بعد از بارداری مراجعه فرمایید.

ب. راه حل های مؤثر بر افزایش قد کودک

قد کودک در سال اول زندگی خویش به میزان 50 درصد قد زمان تولد او افزایش می یابد. درسال دوم 13 ـ12 سانتی متر به قد نوزاد اضافه می شود و از آن به بعد تا زمان بلوغ، رشد قدی نوزاد به میزان 6 ـ 5 سانتی متر در سال افزایش می یابد. پزشکان طب اسلامی در زمینه افزایش قد، توصیه های مفیدی ارائه داده اند که شامل موارد زیر می باشد:

1. استفاده از سویق

پزشکان طب اسلامی معتقدند استفاده از سویق ها در رشد کودک تأثیر ویژه ای دارد. ائمه معصومین (علیهم السلام) نیز سفارش ویژه ای به خوراندن سویق به نوزاد کرده اند (المحاسن، ج2، ص489). آن ها معتقدند خوراندن سویق به نوزاد، سبب رشد و تقویت بدن کودک، روییدن گوشت و تقویت استخوان ها و سیستم اسکلتی کودک می گردد. مادر می تواند از ابتدای تولد تا 5 ماهگی کودک خود سویق مصرف کند و سپس از 5 ماهگی به بعد به کودک سویق بخوراند. سویق یکی از منابع غنی کلسیم بوده و در پیشگیری از مشکلات استخوانی بسیار مؤثر است. سویق هایی که می توان برای رشد کودک استفاده کرد، شامل سویق گندم، سویق سنجد و سویق کودک است. برای آگاهی از نحوه ی درست کردن سویق به ادامه مطالب توجه کنید.

أ. سویق گندم

سویق گندم چاق کننده، از بین برنده تب، کمک کننده در افزایش قد، به عنوان جایگزین شیر خشک همراه با شیر گاو رقیق شده (البته شیر باید طبیعی باشد)، می باشد. سویق سنجد و سویق گندم تأثیر ویژه ای درسلامت جسمی و وزن گیری کودک دارد. سویق گندم خوراکی است که از سبوس گندم و آرد گندم و سبوس جو و آرد جو تهیه می شود. هرکدام را به صورت جدا و به مقدار مساوی آسیاب کرده و سپس به صورت جدا تفت می دهند (سبوس زودتر از آرد بو داده می شود و زود می سوزد) سپس با هم مخلوط می گردد.

ب. سویق سنجد

پودر هسته سنجد، در تأمین کلسیم بدن بسیار مفید است. سویق سنجد مقوی بوده و دارای خواصی هم چون: افزایش دهنده ی شیر مادر، تقویت استخوان، درمان قطره قطره آمدن ادرار و گرم کردن کلیه است. سنجد را آسیاب کرده و بدون روغن تفت می دهند. مصرف پودر هسته سنجد با شیر بیشترین تأثیر را در تقویت سیستم اسکلتی بدن داراست. سنجد را به طور کامل آسیاب کرده (محتوی پوست، گوشت و هسته سنجد است) و آن را تفت می دهند. هم چنین استفاده از سویق سنجد و دارویی به نام استخوان ساز یا غبیرا که عمده ی ترکیبات آن پودر سنجد است در پیشگیری و درمان پای پرانتزی در کودکان بسیار مفید است.

ج. سویق کودک

مقوی و انرژی زا بوده و سویقی است که شامل: گندم، جو، سنجد و... است و به دلیل ذرات بسیار ریز و قابلیت حل شدن در شیری که دارد، به آن سویق کودک می گویند.

روش مصرف سویق ها

سویق تا 5 ماهگی توسط مادر مصرف می گردد. برای استفاده آن را به صورت ناشتا و به میزان 2 قاشق غذا خوری به صورت خشک (همراه با چیزی مصرف نگردد) مصرف کنید. بعد از 5 ماهگی سویق می تواند توسط نوزاد مصرف گردد. سویق را با شیر مخلوط کرده و به کودک بخورانید.

2. مکمل های غذایی

بعضی خوراکی ها از خاصیت غذایی زیادی برخوردارند که شامل موارد زیر هستند:

 • در کودکان بالای 6 ماه استفاده از یک قاشق چای‌ خوری آب سیب رسیده شیرین، یک قاشق چای‌ خوری عسل رقیق شده، یک قاشق چای خوری از محلول خرمای رسیده در آبجوش ولرم، (روزانه یک بار) می تواند به عنوان مکمل های ویتامینی درنوزادان مورد استفاده قرار گیرد؛ به خصوص در مورد عسل که بسیار مورد توجه است.
 • پزشکان طب اسلامی معتقدند در کودکان بالای 6 ماه بهترين ماده مغذی برای کودک شيرخوار، استفاده از عسل است. عسل یک آنتی بیوتیک بسیار قوی است که در درمان بسیاری از بیماری ها مانند سرماخوردگی، اسهال و تب بسیار کاربرد دارد. برای استفاده می توان روزانه يک قاشق چای خوری عسل را در نصف استکان آب ولرم (فقط یک وعده استفاده گردد) رقیق کرده و به نوزاد خوراند.
 • با شروع تغذیه تکمیلی، برخی از خوراکی های سرشار از کلسیم می تواند در غذای کودک مورد استفاده قرار گیرد. به خصوص از سن 1 سالگی به بعد که کودک می تواند غذای سفره و خانواده را بخورد. تأمین کلسیم نقش ویژه ای در سلامت رشد کودک به خصوص رشد قدی وی دارد. برای آگاهی از مواد غذایی سرشار از کلسیم به قسمت طب سنتی دوران بارداری (بهترین مکمل های کلسیم و آهن در بارداری) مراجعه فرمایید. برای مثال خوردن برگ چغندر تأثیر ویژه ای در افزایش قد کودکان دارد. (المحاسن، ج 2، ص327)
 • به منظور رشد استخوانی و هم چنین آماده شدن دستگاه گوارش کودک شیرخوار از 4 تا 6 ماهگی، بارهنگ و بادام شیرین را مانند فرنی تهیه کرده و به کودک بدهید. از میزان کم شروع کنید، یعنی در 4 ماهگی تا 6 ماهگی از یک قاشق چای خوری، در 6 ماهگی تا 8 ماهگی یک قاشق غذاخوری، در 8 تا یک سالگی دو قاشق غذاخوری، در یک سالگی تا یک و نیم سالگی نصف استکان و در یک و نیم سالگی تا 2 سالگی یک استکان از این غذا را به کودک بدهید.
 • برای تأمین ویتامین D مورد نیاز کودک روزانه به مدت 30 دقیقه کودک را در معرض نور مسقیم آفتاب قرار دهید. کودک را پشت به آفتاب قرار دهید.
 • هویج و آب زردک یا هویج را به طور ویژه در غذای کودک قرار دهید.
 • در کودکان بالای 6 ماه که دچار کمبود اسید فولیک در بدن هستند به جای مصرف مکمل اسید فولیک، می توان روزانه از آب کاهو، یا آب خرفه، یا آب لبو که سرشار از اسید فولیک می باشند استفاده کرد. (به میزان 1 قاشق چای خوری، فقط یک وعده)
 • پزشکان طب سنتی اسلامی، استفاده از حسوم را در پیشگیری از کم خونی کودکان مؤثر می دانند. آنها می گویند حسوم را به صورت دائم در ظرف آبجوش (کتری یا سماور) و در ظرف غذای کودک (غذاهای خورشتی) داشته باشید.

3. قدی مناسب با حجامت

برای داشتن کودکانی بلند قد، حجامت کنید. پزشکان طب اسلامی یکی از راه های افزایش قد در سنین بزرگسالی را حجامت در دوران کودکی می دانند. حجامت درسنین کودکی سبب رشد قد و استحکام استخوان ها گردیده و ایمنی بدن را در مقابل بسیاری از بیماری ها افزایش می دهد. حجامت را می توان از چهار ماهگی به بعد انجام داد. هم چنین انجام حجامت در کودکان بیش فعال نیز در کاهش بیش فعالی آن ها مؤثر است. به منظور افزایش قد کودک، حجامت پشت گوش نوزاد بسیار مؤثر است. حجامت نوزاد امری کاملاً بی خطر بوده و تنها دو لایه از پوست را درگیر کرده و مختصری خون خارج می شود.

کودک بلبل و خوش صدا

یکی از موارد سلامت و رشد به موقع و مناسب کودکان، تکامل گفتاری کودک است. کودک شما می تواند در سن 6 ماهگی صداها را تقلید کرده ولی تا سن 10 الی 11 ماهگی هنوز مفهوم واژه ها برای او قابل درک نیست. برای این که کودک سخن گویی داشته باشید، توصیه های ویژه ای وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • دادن مداوم انار به کودک تأثیر زیادی در تکامل گفتاری کودک دارد.
 • برای داشتن نوزادی قوی و سالم و برخوردار از قدرت گفتاری خوب، روزی یک قاشق مرباخوری عسل و حریره بادام به کودک بدهید.
 • در طب اسلامی از دارویی به نام جامع امام رضا همراه با انار در درمان کودکانی که تکامل گفتاری آنها به تأخیر افتاده است، استفاده می شود.

پوست سالم و شاداب کودک

در مراقبت از پوست نوزاد و بهره مندی کودک از پوستی سالم رعایت موارد زیر بسیار مفید است.

الف. مراقبت از پوست

اگر پوست کودکتان دچار خشکی شده است، استفاده از روغن بنفشه در برطرف کردن خشکی پوست بسیار مفید است. روغن بنفشه پایه زیتون را به سر و ابروی کودک خود بمالید و 2 قطره از آن را نیز در ناف کودک خود ریخته و روی آن را با تکه پنبه ای بپوشانید.

استفاده از لباس های نخی، کنفی و کتانی در کودک در پیشگیری از ابتلا کودک به بیماری هایی مانند اگزما بسیار مفید است.

از شامپوهای کم اسید در شست و شوی کودک استفاده کنید.

مراقبت از پوست آسیب دیده

اگر کودک شما دچار سوختگی شده است، استفاده از (پودر عدس قرمز به همراه سرکه و گلاب) در برطرف کردن درد و اثر سوختگی بسیار مفید است.

مالیدن مداوم عسل، ژل آلوئه ورا به صورت مداوم، سفیده تخم مرغ و سیب زمینی رنده شده در درمان سوختگی های سطحی بسیار مفید است.

اگر جای سوختگی بر پوست کودک شما باقی مانده است، استفاده از روغن گل سرخ همراه با سرکه خیلی ترش، می تواند جای سوختگی و اسکار را از بین ببرد. محل اسکار را با این محلول ماساژ دهید.

اگر پوست کودک شما در تماس با پوشک، دچار حساسیت شده است، توصیه های زیر در رفع این مشکل بسیار مفید است.

بهترین پوشک نوزاد، پوشک بلند با روکش کتان می باشد؛ زیرا ادرار نوزاد به بیرون درز نکرده، حساسیت زا نبوده و امکان تبادل هوا با بیرون نیز وجود دارد.

بعد از هر بار عوض کردن پوشک نوزاد، او را برای مدتی باز بگذارید، تا پوست ناحیه ی آسیب دیده در مجاورت هوا التیام یابد و از میزان عوارض حساسیت کاسته شود.

استفاده از ترکیب محلول پودر عدس بی پوست که به آن دال عدس و عدس قرمز هم می‌گویند، سرکه طبیعی و گلاب بر محل حساسیت که معمولاً ناشی از ادرارسوختگی و عرق سوزشدن کودک است، در کاهش میزان حساسیت بسیار مؤثر است.

استفاده از پماد کالاندلا (که در عطاری ها موجود است) یا جوشانده آن، مالیدن روغن طبیعی زیتون بر محل حساسیت در رفع این مشکل بسیار مفید است.

خواب آرام کودک

مشخصات خواب درشیرخواران متفاوت بوده و شیرخواران فعال کمتر از کودکان ساکت می خوابند و به طور معمول اکثر شیرخواران درسن 3 الی 4 ماهگی مشخصه خواب شبانه را پیدا کرده که معمولاً 11 ـ 9 ساعت می باشد. کل ساعت خواب تقریباً 15 ساعت است. ممکن است خواب کودک شما تحت تأثیر عواملی مانند تغذیه مادر، بیماری و... قرار گیرد. توصیه های زیر به شما کمک می کند تا نوزاد خواب خوبی داشته باشد.

پزشکان طب اسلامی معتقدند برای خواب راحت نوزاد، دهان و دست های او را بشویید. شستن دست ها در جلوگیری از خواب پریدن کودک و بیدار شدن ناگهانی او بسیار مؤثر است.

اگر کودک شما مبتلا به کم خوابی است، از خوردن غذاهای با طبع سرد و خشک و یا گرم و خشک به مقدار زیاد خودداری نمایید. این اغذیه شامل: سوسیس، کالباس، کنسرو، نوشابه، پیتزا و سس، گوشت گاو، عدس، قارچ و ادویه می باشد.

در کودکان بالای 6 ماه می توانید از اغذیه تر و مرطوب در غذای کودک استفاده کنید. به همین منظور برای خواب راحت کودک هر روز کمی ماست طبیعی چرب یا دوغ به کودک بدهید. مادر نیز می تواند برای خواب راحت ماست و کاهو بیشتر میل کند.

هر روز بدن و سر کودک را با روغن بنفشه و بادام شیرین چرب کنید.

هر روز او را به مدت کوتاهی استحمام کنید. حمام کردن برای این کودک بیشتر باید به صورت آب بازی با آب ولرم باشد اما نباید آن قدر طول بکشد و محیط خیلی گرم باشد که کودک عرق کند.

چکاندن روغن بنفشه پایه کنجد داخل بینی قبل از خواب شب (1 قطره هر طرف بینی) بسیار مفید است.

مادر می تواند نیم ساعت قبل از خواب یک نوشیدنی آرامش بخش مانند: دم کرده گل گاوزبان یا سنبل الطیب را میل کند و یا در کودکان بالای 6 ماه در صورت امکان به کودک بخوراند تا کودک خواب راحتی داشته باشد.

استشمام گلاب یا قرار دادن حوله آغشته به گلاب در کنار محل خواب کودک نیز مفید است.

برای کمک به خواب نوزاد علاوه بر رعایت موارد گفته شده، ذکر درمانی نیز جایگاه ویژه ای در خواب آرام نوزاد دارد. برای این منظور، به اذکار زیر توجه ویژه ای داشته باشید.


الف. این ذکر را در کاغذی بنویسید و بر بازو یا گردن کودک آویزان کنید. (بسم الله العلي العظيم الحليم الكريم، القديم الذي لا يزول أعوذ بعزة الحي الذي لا يموت من شر كل حي يموت)(الدعوات راوندی، ص۲۰۱(

ب.این ذکر نیز در درمان گریه زیاد کودکان، از خواب پریدن کودک، خواب آرام بانوانی که به علت درد، مشکل بی خوابی دارند مفید است. این ذکر چنین است (فَضَرَبْنَا عَلَی آذَانِهِمْ فِي الْكَهْفِ سِنِينَ عَدَدًا ثُمَّ بَعَثْنَاهُمْ لِنَعْلَمَ أَيُّ الْحِزْبَيْنِ أَحْصَی لِمَا لَبِثُوا أَمَدًا)

تسکین عوارض ناشی از واکسن

با راه های زیر می توانید عوارض ناشی از واکسن را در کودک خود بهبود بخشید.

الف. درمان تورم

در درمان تورم ناشی از واکسن، محل واکسن را با استفاده از روغن سیاه دانه ماساژدهید. هم چنین استفاده مادر از چای آویشن به همراه عسل ورم ناشی از واکسن را کاهش می دهد.

درمان تب

آبی را که 7 بار جوشیده باشد را با مقداری سرکه به نسبت 5 به 1 مخلوط کنید. (سرکه 1 واحد، آب 5 واحد) و سپس آن را با گرداندن ظرفی در ظرف دیگر سرد کنید. سپس دستان کودک را در این محلول قرار دهید. می توانید پارچه ای را آغشته به این محلول کرده و بر کف پای کودک قرار دهید. بعد از خشک شدن پارچه دوباره آن را با این محلول خیس کنید. (بحار الأنوار، ج۶۶، ص۴۵۱)

پارچه خیسی را روی پیشانی بیمار قرار دهید تا فوری خنک شود.

لباس های کودک را کم کنید.

مقداری حنا را با سرکه ی طبیعی (انگورعسکری) مخلوط کرده بگونه ای که نه سفت باشد و نه شل و سپس در کف هر دو پا در قسمت گودی آن بگذارید. (به مدت 15 تا 20 دقیقه) بعد از این زمان کف ‌پاها را با آب‌ سرد بشویید. توجه: کف پا بعد از مدت تعیین شده باید شسته شود و الا دمای ‌بدن به شدت کاهش می یابد.

در کودکان بالای 6 ماه می توانید مقداری عسل رقیق شده در آب یا شیر کم چرب را صبح ناشتا به کودک بدهید.

استفاده از سیب (دعائم الاسلام، نعمان، ج2 ص 148) و سنجد در درمان تب مفید است. بهتر است از سیب کال به رنگ سبز استفاده شود. هم چنین می توانید از آب سیب در شب استفاده کنید. میزان مصرف آب سیب در کودکان 6 ماه به بالا، دادن سه ‌قاشق غذا خوری در سه‌ وعده، در کودکان بزرگتر از دو‌سال سه استکان در 24 ساعت و در بزرگسالان دو لیوان در 24 ساعت است.

پیاز را در غذای کودک خود بگنجانید. (الكافی، ج۶، ح۲)

در غذای کودک از گوشت کبک استفاده کنید. در درمان تب، حتماً باید گوشت را به صورت کبابی مصرف کنید. برای این منظور گوشت را روی زغال کباب کرده و به کودک بخورانید. (الكافی، ج۶، ح۴)

به کودک سویق سیب بدهید. سیب را ورق ورق کرده، خشک کرده و آسیاب کنید. پودر آن را تفت دهید. سویق سیب در درمان تب بسیار مفید است.

درمان مشکلات دهان و دندان کودکان

بعضی از مشکلات شایع دهان و دندان در دوران کودکی، مواردی مانند برفک، درد حاصل از درآمدن دندان ها و... می باشد. راه حل های زیر به شما کمک می کند تا این مشکلات را بهبود دهید.

 • درمان برفک دهان

برفک دهان به دلیل از بین رفتن باکتری های مفید موجود در دهان ایجاد می شود و با این وضع، قارچ های موجود در دهان رشد بیش از حد پیدا می کنند و به صورت برفک در دهان دیده می شوند. برفک دهان به شکل برجستگی های سفید خاکستری بر روی مخاط دهان و زبان بوجود می آید که با کندن این ضایعات مناطق خونریزی ‌دهنده ایجاد می شود. این ضایعه اغلب ترشحات سفید دارد. برای درمان برفک می توانید توصیه های زیر را به کار گیرید:

در درمان برفک، مادر باید از خوردن غذاهای سرد خودداری کرده و یا در صورت استفاده، آن را همراه با غذاهای با طبع گرم (مصلح آن) استفاده نماید. برای آگاهی از این اغذیه به قسمت درمان کولیک نوزاد مراجعه نمایید.

 • در درمان برفک زبان نوزاد می توان از حنا بهره گرفت. مالیدن حنا به تنهایی یا حنایی که با سرکه مخلوط شود بر روی زبان نوزاد، در برطرف کردن برفک بسیار مؤثر است.برای درمان برفک دهان کودک، حنا را به مدت 5 الی 10 دقیقه به دهان کودک در محل برفک بمالید و سپس دهان کودک را بشویید.
 • برای جلوگیری از برفک دهان از دادن مواد غذایی مانند: چربیهای با ترانس بالا شامل ( روغن جامد، غذاهای چرب، کیک خامه ای، خامه، سرشیر، کله پاچه، جگر سیاه، ته دیگ)، موز و سبزی گشنیز به کودک خودداری کنید.
 • تسکین دندان در آوردن کودکان

رویش دندان ها ممکن است سبب ناراحتی های مختصر مانند تورم، قرمزی و دردناک بودن لثه درمحل درآمدن دندان کودک شده و به همین خاطر کودک بهانه گیر و تحریک پذیر می گردد. توصیه های زیر به شما کمک می کند تا این ناراحتی را بهبود بخشید.

برای تسکین مشکلات لثه ناشی از دندان درآوردن کودکان، ماساژ لثه با روغن زیتون بسیار مفید است.

ماساژ لثه با عسل یا نمک و ماساژ ناحیه فک و گردن با روغن های گرم مانند روغن زیتون بسیار مفید است.

کودکان در حین دندان درآوردن دوست دارند یک جسم سخت را به دندان گیرند که موجب تقویت لثه ها و سرعت رشد دندان ها می شود لذا دادن کشک، هویج، برگه زردآلو، گاز گرفتن ریشه تازه و مرطوب شیرین بیان نیز توصیه می شود.

کودکان در حین درآوردن دندان، دوست دارند که یک جسم سخت را به دندان بمالند. ریشه تازه شیرین بیان برای اینکار بسیار مناسب است. اگر ریشه تازه در دسترس نیست، ریشه خشک آن را از عطاری تهیه کرده، آن را تمیز بشویید و برای چند ساعت آن را در آب بخیسانید و بعد آن را به دست کودک بدهید تا به لثه های خود بکشد. این یک دندان گیر سالم، طبیعی و خوشمزه است که موجب تقویت لثه ها و تسریع رشد دندان ها می شود.

 • درمان تأخیر رویش دندان

سن رویش دندان در کودکان متفاوت است ولی ترتیب ظهور دندان ها منظم و قابل پیش بینی است. اولین دندان هایی که رویش می یابند، ثنایای مرکزی در فک پایین است که تقریباً بین 8 ـ6 ماهگی ظاهر می شود. گاه رویش دندان ها ممکن است حتی تا سن 15 ماهگی نیز به تأخیر بیفتد که در این صورت نیاز به بررسی ویژه دارد. توصیه های زیر در حل این مشکل بسیار مفید است.

 • برای پیشگیری از تأخیر رویش دندان در کودکان، در زمان بارداری و قبل از آن مادر از سویق استفاده کند. هم چنین، استفاده مادردر دوران بارداری از گلابی به همراه کره (یک قاشق مربا خوری) در این زمینه مفید است.
 • روزانه به مدت 30 دقیقه دست و پای کودک را در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار دهید. کودک را طوری قرار دهید تا پشت به آفتاب قرار گیرد.
 • روی لثه کودک آب پیاز و یا آب انار بمالید.
 • اگر تأخیر رویش دندان به علت مشکلات ژنتیکی باشد در طب اسلامی از دارویی به نام داروی پیامبر استفاده می گردد.
 • استفاده از پستانک در کودکان سبب اختلال در شکل­ گیری دندان ها و فک بالا می­ گردد. از دادن پستانک به کودکان خودداری فرمایید.

درمان بیماری های عفونی ـ تنفسی در کودک

نوزادان و کودکان به خصوص سنین 2 الی 6 ماهگی به دلیل عدم تکامل سیستم ایمنی بدن، در برابر بسیاری ها از بیماری ها آسیب پذیر هستد. اگر کودکتان مبتلا به بیماری هایی مانند سرما خوردگی و یا آبله مرغان شده است، توصیه های زیر در بهبود سریع کودک بسیار مفید است.

الف. سرماخوردگی در کودک زیر یک سال

سرماخوردگی یک مشکل عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که غالباً با مشکلاتی مانند تب، آبریزش بینی، گرفتگی صدای کودک و در نوع شدید آن می تواند با ناتوانی در تنفس که به صورت تو کشیده شدن دنده ها در ناحیه قفسه سینه است، همراه باشد. در صورت اقدامات حمایتی در کودکان مانند پاشویه، تغذیه درست کودکان و... ظرف 3 الی 5 روز، در کودک بهبودی قابل توجهی ایجاد می شود. توصیه های زیر در بهبود این مشکل بسیار مفید است.

أ. سرما خوردگی در کودک زیر 6 ماه

 • داروها

در کودکان کمتر از 6 ماه، اگر کودک شیر مادرخوار است جهت بهبودی کودک، مادر می تواند از چای هایی مانند چای آویشن و یا چای پلک و یا از دارویی مانند عرق سعال استفاده کند تا در شیر ترشح گردد.

استفاده از جوشانده ی بارهنگ در درمان سرماخوردگی کودکان بسیار مفید است. در کودکان زیر 6 ماه به میزان 3 قاشق چای خوری در روز (هر وعده یک قاشق چای خوری) می توان استفاده کرد.

اگر کودک به علت سینوزیت، سرماخوردگی و یا خشکی بینی دچار خونریزی از بینی شده است استفاده از روغن زیتون جهت چرب کردن داخل بینی (3 بار در روز) به مدت سه روز بسیار مفید است.

در درمان تب کودک می توانید توصیه هایی را که در قسمت درمان عوارض ناشی از واکسن بیان شده است، به کار ببرید.

برای درمان گوش درد کودک نیز می توان یک الی دو قطره روغن زیتون را اندکی یک الی دو شب به داخل گوششان بچکانید و مجرای خارجی گوش کودک را مدام با ضماد زرد (روغن محلی) چرب کنید.

یک قاشق چای خوری تا یک قاشق مرباخوری لعاب (به دانه) در درمان سرفه نوزادان مفید است.

 • توصیه غذایی

جهت تسریع بهبودی کودک، مادر از غذاهای گرم و تر استفاده کند و از خوردن غذاهای با طبع سرد پرهیز نماید. برای این منظور، مادر باید از خوراک های گرم مانند سوپ آلو، آش و خورشت زیر باجه استفاده کند تا در شیر ترشح گردد. خورشت زیر باجه خوراکی است که شامل گوشت سردست سمت راست بره ی نر به همراه انواع میوه جات خشک به خصوص آلو سیاه، زعفران، ادویه جات گرم مانند دارچین و میخک، عسل یا شکر قهوه ای به همراه روغن کنجد است.

 • واکسن

استفاده از دارویی به نام واکسن امام کاظم (نوعی دارو در طب اسلامی) که محتویات آن بسته به فصل متفاوت است، در پیشگیری و درمان بیماری هایی مانند سرما خوردگی، آنفلونزا و تب بسیار مفید است. این دارو دارای انواع زمستانه و تابستانه بوده و محتویات آن بسته به فصل جهت جلوگیری از بیماری های فصلی، متفاوت است (ترکیب زمستانه: هلیله سیاه، مسطکی، شکر قرمز و ترکیب تابستانه آن: هلیله سیاه، رازیانه و شکر سرخ است) اگر از این دارو به عنوان واکسن جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری استفاده گردد، هر 10 روز یک بار استفاده می شود. این دارو در درمان بیماری ها نیز کاربرد دارد. برای درمان سرما خوردگی می توان آن را 3 روز پشت سرهم و به میزان نصف قاشق چای خوری مصرف نمود. بهتر است تا 1 ساعت بعد از مصرف آن چیزی خورده نشود.

 • استفاده از بخورها

استفاده از بخورهای طبیعی مانند اکالیپتوس در فضای منزل سبب باز شدن سینوس ها و گرفتگی بینی می گردد. هم چنین اکسیژن رسانی به کودک را بهبود می بخشد.

استفاده از ضد ویروس های طبیعی مانند پیاز بسیار مفید است. پیاز را 4 قسمت کرده و در چهار گوشه اتاق بگذارید.

در درمان سرماخوردگی شدید (خروسک) بخور آب سرد بسیار مفید است.

تمام بدن کودک را هفته ای سه بار با روغن زیتون چرب کرده و ماساژ دهید.

ب. درمان سرماخوردگی در کودک بالای 6 ماه

 • داروها

در درمان سرماخوردگی، استفاده از اسطوخدوس بسیار مفید است. به اندازه ی نوک قاشق چای خوری پودر گل اسطوخدوس را در یک قاشق مرباخوری آب جوشیده ی ولرم ریخته، به نوزاد دهید. اسطوخدوس سبب خشک شدن ترشحات ریه می گردد.

برای درمان سرماخوردگی کودکان بالای 6 ماه، می توان به کودک چای آویشن (یک قاشق مرباخوری) و دم کرده مرزنجوش و چای نعناع داد. در کودکان بالای 6 ماه، استفاده از داروهایی هم چون عرق سعال، چای پلک، استفاده از جامع رضوی همراه با عسل نیز مفید است.

در کودکان بالای 6 ماه می توانید از عسل رقیق شده استفاده کنید. عسل یک آنتی باکتریال قوی بوده و در درمان عفونت های تنفسی بسیار مفید است. برای این کار عسل را در آب جوش ولرم ریخته و با قاشق مرباخوری به کودک بخورانید. شما می توانید از عسل رقیق شده با آب ولرم در صبح و یا از آب سیب تازه و طبیعی در شب استفاده کنید.

برای آبریزش بینی کودک در کودکان بالای 6 ماه می توانید از روغن بنفشه پایه کنجد استفاده کنید. این روغن در درمان سینوزیت و آبریزش بینی بسیار مفید است.

در درمان عفونت های تنفسی در کودک بالای 6 ماه استفاده از سرکه به همراه نمک طبیعی دریا بسیار مفید است. نمک را با سرکه مخلوط کرده و به کودک بخورانید.

استفاده از عسل به همراه آب غوره های طبیعی در کودک بالای 1 سال در درمان سرماخوردگی کودک بسیار مفید است.

اگر کودک به علت سینوزیت، سرماخوردگی و یا خشکی بینی دچار خونریزی از بینی شده است استفاده از روغن زیتون جهت چرب کردن داخل بینی (3 بار در روز) به مدت سه روز بسیار مفید است.

 • واکسن

استفاده از دارویی به نام واکسن امام کاظم (نوعی دارو در طب اسلامی) که محتویات آن بسته به فصل متفاوت است، در پیشگیری و درمان بیماری هایی مانند سرما خوردگی، آنفلونزا و تب بسیار مفید است. این دارو دارای انواع زمستانه و تابستانه بوده و محتویات آن بسته به فصل به منظور جلوگیری از بیماری های فصلی، متفاوت است (ترکیب زمستانه: هلیله سیاه، مسطکی، شکر قرمز و ترکیب تابستانه آن: هلیله سیاه، رازیانه و شکر سرخ است) اگر از این دارو به عنوان واکسن جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری استفاده گردد، هر 10 روز یک بار استفاده می شود.

این دارو در درمان بیماری ها نیز کاربرد دارد. برای درمان سرماخوردگی می توان آن را 3 روز پشت سرهم و به میزان نصف قاشق چای خوری مصرف نمود. بهتر است تا 1 ساعت بعد از مصرف آن چیزی خورده نشود.

در درمان تب کودک می توانید توصیه هایی را که در قسمت درمان تسکین درد و تب ناشی از واکسن گفته شده است را به کار ببندید.

 • استفاده از بخورها

استفاده از بخورهای طبیعی مانند اکالیپتوس در فضای منزل سبب باز شدن سینوس ها و گرفتگی بینی می گردد. هم چنین اکسیژن رسانی به کودک را بهبود می بخشد.

استفاده از ضد ویروس های طبیعی مانند پیاز بسیار مفید است. پیاز را 4 قسمت کرده و در چهار گوشه اتاق بگذارید.[h1]

در درمان سرما خوردگی شدید (خروسک) بخور آب سرد بسیار مفید است.

 • توصیه غذایی

پیاز و سیر را در غذای کودک بگنجانید.

در درمان کودکان زیر 1 سال مبتلا به سرما خوردگی، مادر باید از خوراک های گرم مانند سوپ میوه هایی مانند سوپ آلو، آش و خورشت زیر باجه استفاده کند تا در شیر ترشح گردد. خورشت زیر باجه خوراکی است که شامل گوشت سردست سمت راست بره ی نر به همراه انواع میوه جات خشک به خصوص آلو سیاه، زعفران، ادویه جات گرم مانند دارچین و میخک، عسل یا شکر قهوه ای به همراه روغن کنجد است.

ب. آبله مرغان در کودکان

آبله مرغان یک بيماری تب دار، مسری با ضایعات پوستی تاول مانند در سطح بدن می باشد. بیماری 24 تا 48 ساعت قبل از ظهور دانه ها تا زمانی که ضايعات خشك شوند (3 تا 7 روز پس از ظهور راش)، مسری است. توصیه های زیر که با استفاده از نظرات پزشکان طب سنتی اسلامی جمع آوری گردیده است، در بهبود حال کودک شما بسیار مؤثر است.

 • از انجام موارد زیر در کودک مبتلا به آبله مرغان خودداری کنید:

بازی زیاد یا ورزش سنگین مانند دویدن، فوتبال، بالا و پایین پریدن

دادن غذای حاوی فلفل، سس فلفل، سرخ‌کردنی و شکلات به کودک

لیف و کیسه کشیدن روی دانه ها

 • حجامت کودک در پیشگیری از ابتلاء او به آبله بسیار مفید است.
 • حنا گرفتن نقاط پایانی بدن و پاهای کودک مبتلا به آبله مرغان بسیار مفید است.
 • کودک را زیر دوش آب ولرم مایل به سرد بگیرید.
 • در درمان تب این بیماری، به توصیه هایی که در قسمت راه های تسکین عوارض ناشی از واکسن آمده است توجه فرمایید.
 • هر صبح و شب روی دانه ها روغن قسط بمالید.
 • استفاده از عسل به همراه سیاه دانه در درمان آبله مرغان بسیار مفید است.
 • در طب اسلامی از داروی جامع به همراه عسل در درمان این بیماری استفاده می گردد.
 • بهتر است به کودک بالای 1 سال، صبح ناشتاعسل گَوَن به همراه آب بخورانید و به همراه غذا کاهو (بدون سُس) و لیمو شیرین بدهید.

درمان مشکلات گوارشی در کودکان

با توجه به این که روند بلوغ دستگاه گوارش کودک برای تطابق با مواد غذایی، امری تدریجی است و بسیاری از رفلکس های گوارشی کودک برای تحمل مواد غذایی هنوز نارس است، ممکن است نوزاد در این دوران با مشکلاتی مواجه شود که امری کاملاً شایع است. با توجه به این که بهبود تغذیه نوزاد و اطمینان از تأمین مواد غذایی مورد نیاز کودک، امری ضروری است، توصیه های زیر می تواند بهترین گزینه برای بهبود این مشکلات باشد.

أ. رفع سکسه نوزاد

رفع سکسکه در نوزاد، اگر نوزاد شیر مادرخوار است، مادر باید دم کرده گل گاوزبان و سنبل الطبیب بخورد و به بچه شیر بدهد و بعد از شیر خوردن، آروغ نوزاد را بگیرید. هم چنین شکم نوزاد را با روغن بابونه به آرامی ماساژ دهد.

ب. درمان کولیک نوزاد

کولیک نوزاد که به آن دل درد حمله ای نیز گفته می شود، معمولاً در شیرخواران کوچک تر از 3 ماه دیده شده و تا 12 هفتگی برطرف می شود. کولیک خود را به صورت گریه زیاد همراه با کشیدن پاها به سمت شکم نشان می دهد و مدت زمان گریه نوزاد بیش از 3 ساعت و تعداد دفعات آن بیشتر از 3 بار در هفته است. پزشکان طب سنتی اسلامی برای رهایی از این مشکل راهکارهای مفیدی ارائه داده اند که به شرح زیر می باشد.

 • سلامت دستگاه گوارش مادر

علت کولیک نوزاد، سردی شیر مادر و یبوست مادر دانسته شده است. برای رفع این مشکل مادر باید خوراکی هایی با طبع گرم مصرف کند و مشکل یبوست خود را برطرف کند. با موارد زیر می توانید مشکل خود را برطرف کنید.

 1. مصرف غذاهای پر الیاف مثل انواع میوه ها و سبزیجات، شیر و غذاهای آبکی مانند سوپ و آش توأم با یک قاشق مرباخوری عسل با هر نوبت غذا بهترین روش درمان یبوست است.
 2. استفاده از شربت انجیر در رفع یبوست بسیار مفید است. (در صورت ابتلا به دیابت می توانید آن را با شیره توت شیرین کنید) تعداد 7 عدد انجير را داخل يك ليوان گلاب خيسانده و يك شب در ميان قبل از خواب انجيرها ميل شود و گلاب آن صبح نيم ساعت قبل از صبحانه ميل شود و بعد ده دقيقه پياده روی انجام شود. از این ترکیب می توانید به مدت 40 روز استفاده نمایید.
 3. نمک طبیعی دریا را قبل و بعد از غذا استفاده نمایید.
 4. برای درمان یبوست روزانه 4 الی 6 لیوان آب بنوشید. البته بهتر است به همراه آب، خرما بخورید. از نوشیدن آب شور نیز پرهیز نمایید.
 5. از نوشیدن آب در بین غذا بپرهیزید و یک لیوان آب جوش در حالت ناشتا استفاده نمایید.
 6. مقداری خاكشير را با آب داغ و عسل مخلوط كرده و ميل نمایید.
 7. روزی يك خوشه انگور به مدت ده روز ميل شود.
 8. روغن زيتون را با آلو و عرق نعناع همراه با گلاب و عسل میل نمایید.
 9. استفاده از سنا مکی و مغز فلوس در درمان یبوست بسیار مفید است.
 • توجه مادر به غذای مصرفی خود

بهتر است بدانید برای داشتن معده ای سالم و کمک در برطرف کردن کولیک نوزاد، پزشکان طب اسلامی معتقدند از خوردن غذاهایی با طبع سرد در یک وعده خودداری نموده و بهتر است غذاهای با طبع سرد را همراه با غذاهای با طبع گرم مصرف نمود. پس توجه به طبع غذا هنگام طبخ، ضروری است. پس برای پیشگیری از به وجود آمدن مشکلات گوارشی در نوزاد مواد غذایی را به همراه مصلح آن استفاده نمایید. در زیر جدول هایی به همین منظور آمده است.

خوردنی و نوشیدنی های گرم و تر(دموی)

افراد بامزاج گرم یا مزاج مرطوب یا هر دو کمتر و با مصلح بخورند و افراد بامزاج سرد یا مزاج خشک یا هر دو بیشتر بخورند.

دسته غذایی

نام غذا

مصلح

لبنیات

کره

عسل، شکر سرخ، ادویه قابضه

انواع ریشه ها

انواع ترب

نمک، عسل، زیره خیسانده شده در سرکه

زردک

انیسون، ادویه گرم

هویج

انیسون، ادویه گرم

توت و بذرهای ملین

اقسام توت

سکنجبین ترش، گوارش کمونی (زیره ای)

خاکشیر

کتیره، عسل

صیفی ها

خربزه، طالبی، گرمک

آب انار ترش، سرکه

خیار چنبر

مصطکی، انیسون

انواع سبزی ها

تربچه

نمک، عسل، زیره خیسانده شده در سرکه

حبوبات

اقسام لوبیا

دارچین، زنجبیل، خردل، زیره، نمک، روغن زیتون، آویشن، فلفل، پختن با گوشت حیوان

میوه ها

انجیر تازه

سکنجبین، شربت ریواس، شربت بالنگ

انجیر خشک

گردو، آویشن، انیسون، بادام

انگور

تخم کرفس، غذاهای ترش، سکنجبین

خرما

آب انار، بادام، سکنجبین، خشخاش، گلاب، سرکه، کاهو

زردآلو رسیده

عسل، انیسون، زنیان، مصطکی، زیره، روغن زیتون

سیب

دارچین، گلنگبین، غذاهای لطیف

قیسی

عسل، انیسون، زنیان، مصطکی، زیره

گلابی شیرین

عسل، دارچین، هل، رازیانه، مربای زنجبیل، کندر، زیره

گیلاس

مسهل هل و ملین ها

موز

نمک، مربای زنجبیل، عسل، سکنجبین

مویز

سکنجبین، خشخاش، عناب، آب میوه های ترش

گوشت ها

بوقلمون

گشنیز، سماق

گوسفند

گشنیز، سماق، مرزه

پاچه

گلپر، سرکه، مرزه، زنجبیل، دارچین

جگر سفید

شاه زیره، خیساندن در سرکه و سپس کباب نمودن، دارچین

جگر سیاه

ادویه گرم، نمک، دارچین، گشنیز، شاه زیره، سرکه، کباب نمودن

زبان

طبخ با سرکه و یا گشنیز، زیره، خولنجان، مرزه

مغز

نمک، آویشن، دارچین، زیره، ترشی های طبیعی

غاز

آب انار، زیره، دارچین، فلفل، زنجبیل

میگو

سرکه، شربت انار، شاه زیره، نعناع

مغزهای گیاهی

بادام درختی شیرین

مصطکی، عسل، رب های ترش

تخم طالبی

بنفشه، عسل

کنجد

عسل

بادام زمینی

مصطکی، عسل

غذاهای فرآوری شده

ارده

سرکه، عسل

روغن بادام تلخ

عسل

روغن کنجد

عسل

شیره انگور

تخم ریحان، خشخاش

خوردنی ها و نوشیدنی های گرم و خشک (صفرازا)

افراد با مزاج گرم یا مزاج خشک یا هم گرم و هم خشک، از این ها کمتر و با مصلح بخورند و افراد سردمزاج یا مرطوب یا هر دو بیشتر بخورند.

دسته غذایی

نام غذا

مصلح

ریشه ها

پیاز

شستن آن با آب و نمک، سرکه، آب انار، کاسنی

چغندر

خردل، آبغوره، پختن با عدس، شربت بالنگ، سرکه

سیر

پختن در آب و نمک، روغن بادام، کره، گشنیز، سکنجبین، انار ترش

موسیر

پختن آن در آب و نمک، روغن بادام، کره، سکنجبین

توت ها و بذرهای ملین

تخم ریحان

مرزنجوش

فرنجشمک

بنفشه، سکنجبین

صیفی ها

بادمجان

پختن با گوشت بره، روغن گاوی تازه، سرکه، زیره، گلپر، انار و دانه انار

فلفل سبز

صمغ عربی، صندل، گلاب

بذرها

برگ چغندر

خردل، آبغوره، پختن با عدس، شربت بالنگ

پونه

آرد بلوط، رب مورد، سرکه

پیازچه

شستن آن با آب و نمک، سرکه، آب انار، کاسنی

ترخون

عسل، کرفس

سبزی ها

تره

گشنیز، کاسنی تازه

تره تیزک (شاهی)

کاسنی، خرفه، سرکه

جعفری

سویق، بادرنجبویه، ترشی های طبیعی، کاسنی

رازیانه

صندل، سکنجبین

ریحان

نیلوفر

سی سبز (سرسم)

کتیرا

شاهتره

کاسنی، هلیله زرد

شبدر

کاسنی

شنبلیله

سکنجبین، انیسون، کاسنی، برگ اسفناج، برگ خرفه

شوید (شبت)

آبلیمو، آبغوره، ترشی های طبیعی، سکنجبین ساده

کنگر آبی

عناب

کنگر فرنگی

ادویه گرم، سرکه، روغن زیتون

کنگر وحشی

سرکه، ترشی

گزنه

آب میوه های سرد، زعفران

مارچوبه

عسل، سرکه، سکنجبین

مرزه

سرکه

نعناع

کرفس

والک

گشنیز، کاسنی تازه

حبوبات

جوی دو سر (چاودار)

کتیرا

لپه

کتیرا

نخود

خشخاش، زیره، شوید، سکنجبین ساده، گلنگبین

میوه ها

انبه

زنجبیل، نمک، مویز، شربت زرشک، روغن زیتون

به

عسل، انیسون، مربا نمودن آن با عسل

زیتون

مغز گردو، مغز بادام، سرکه، عسل، شیرینی های طبیعی

نارگیل

عسل، میوه های ترش، لیمو، هندوانه

گوشت ها

آهو

سماق، گشنیز، مرزه، پختن با روغن بادام یا کنجد، سکنجبین

بلدرچین

روغن کنجد، روغن بادام، آب انار، روغن زیتون

گوزن

سرکه، آبغوره، روغن های گیاهی

دل

آویشن، زیره، فلفل، گلپر، خواباندن در روغن کنجد و بعد کباب کردن

شتر

جوشاندن با روغن زیتون، پختن با نمک و شوید، فلفل، سرکه، زیره

شتر مرغ

سرکه، روغن

قرقاول

سکنجبین

گنجشک

آب انار، آبغوره، سکنجبین ترش، دارچین، هل

کبوتر

پختن با آبغوره و سرکه، کاسنی، کرفس، سماق، شوید، تره، نخود

کبک

ترشی های طبیعی، سکنجبین

ادویه ها

آویشن

سرکه انگور

افتیمون

زعفران، کتیرا، روغن بادام، صمغ عربی

انیسون

رازیانه، سکنجبین

اسپند

میوه های ترش، سکنجبین

اسطوخدوس

سکنجبین

بادرنجبویه

صمغ عربی، کندر

برگ بو

کتیرا

پونه

کتیرا

ادویه ها

تخم کافشه

انیسون، شیرینی های طبیعی

خردل

روغن بادام، کاسنی، سرکه

دارچین

کتیرا، مصطکی

رازیانه

صندل، سکنجبین

رزماری

سکنجبین

زردچوبه

آب لیمو، آب بالنگ

زعفران

انیسون، سکنجبین

زنجبیل

عسل، روغن بادام

زنیان

گشنیز، باقلا

زیره

عسل، کتیرا

سیاه دانه

در سرکه خیساندن، کتیران

فلفل

روغن گیاهی سرد، عسل

گلپر

خیساندن در سرکه، بوییدن کافور و یا گلاب، رازیانه

میخک

صمغ عربی

نمک

روغن بادام، آویشن، گوشت حیوان جوان فربه

وانیل

زعفران، روغن پسته، گلاب

هل

کتیرا

اقسام بزرک

گشنیز، سکنجبین، عسل

مغزهای گیاهی

بادام هندی

مصطکی، عسل، ربوب ترش

بادام درختی تلخ

عسل، خشخاش، بادام شیرین

بادام کوهی

مصطکی، عسل

بنه (پسته کوهی)

گلاب، رب ریواس، سکنجبین، ربوب ترش

پسته

زردآلو، انار ترش، سرکه، سکنجبین، آلو

تخم

آفتابگردان

آبغوره، آب انار، سرکه

چلغوزه

خشخاش، عسل، سکنجبین، میوه های ترش

فندق

آب عسل، شکر سرخ، شربت به، سکنجبین

گردو

انار ترش، سکنجبین، خشخاش، ترشی های طبیعی

غذاهای فراوری شده

روغن زیتون

مغز گردو، مغز بادام، سرکه، عسل، شیرینی های طبیعی

شکر سرخ

کاهو، به، بادام، شیر تازه دوشیده شده، ترشی های طبیعی

شیره خرما

سرکه، بادام درختی، سکنجبین، ترشی های طبیعی

عسل

آب انار ترش، آب لیمو، آب بالنگ، سرکه، گشنیز

 

خوردنی ها و نوشیدنی های سرد و خشک (سودازا)

افراد با مزاج سرد یا مزاج خشک کمتر و با مصلح بخورند و افراد گرم مزاج یا مرطوب یا دموی متناسب با شدت مزاج بیشتر بخورند.

دسته غذایی

نام غذا

مصلحات

لبنیات

قراقروط

انواع فلفل، زیره، سیاه دانه

کشک

گلنگبین، سیر، نعناع خشک، پونه کوهی

توت ها و بذرهای ملین

بارهنگ

عسل، مصطکی

تمشک

عسل

شاه توت

عسل، آب انار، انار، اطریفل صغیر

سبزی ها

ترشک

شربت ها، رازیانه، شکر سرخ

 ریواس

شربت عود، انیسون، عسل

گشنیز

سکنجبین، زرده تخم مرغ با فلفل و نمک، آب مرغ، دارچین

حبوبات

ارزن

عسل

برنج

خیساندن در آب و نمک، زعفران، زیره سیاه، شوید

جو

رازیانه، شیرینی های طبیعی، انیسون، روغن های گیاهی

ذرت

شیرینی های طبیعی، روغن های گیاهی

عدس

مرزه، روغن بادام، سرکه، گلپر، پختن با گوشت حیوان جوان، روغن کنجد تازه، پونه، زعفران، روغن گاو

ماش

خشخاش، زیره، شوید، سکنجبین ساده، گلنگبین

میوه ها

آلبالو

عسل

ازگیل

انیسون، عسل، عود هندی

انار ترش

عسل

بالنگ

عسل، بنفشه، شربت انجیر، شربت خشخاش

تمر هندی

کتیرا، خشخاش، عناب، بنفشه، لعاب به دانه

زالزالک

انیسون، عسل، عود هندی

زرشک

میخک، شکر سرخ و شیرینی های طبیعی

زغال اخته

عسل، گلنگبین

غوره

گلنگبین، شربت خشخاش، انیسون

کُنار

سکنجبین، گلنگبین، مصطکی

گریپ فروت

عسل، گلنگبین

لیمو عمانی

عسل، گلنگبین

نارنج

عسل، گلنگبین

ولیک

عسل، گلنگبین

گوشت ها

گاو

پیاز، نخود، ادویه ها ـ حتی اگر اصلاح شود باز هم بیماری های زیادی ایجاد می کند.

قلوه

کباب با روغن زیتون، نمک، فلفل، دارچین، مصطکی، شاه زیره

سیرابی

گلپر، سرکه، مرزه، زنجبیل، دارچین

ادویه ها

سماق

انیسون، مصطکی، طبخ با بادمجان

قهوه

زعفران، گلاب، روغن پسته، زنجبیل

نشاسته

کرفس، میخک، شیرینی های طبیعی

مغزهای گیاهی

بلوط خوراکی

سکنجبین، عسل

شاه بلوط

سکنجبین، عسل

شاه دانه

کتیرا، زرشک

غذاهای فراوری شده

     سرکه 

 شیرینی های طبیعی، روغن بادام شیرین

 

 

خوردنی و نوشیدنی های سرد و تر(بلغم زا)

افراد بامزاج سرد یا مزاج مرطوب کمتر و با مصلح بخورند و افراد گرم مزاج یا خشک مزاج یا هردو بیشتر بخورند.

دسته غذایی

نام غذا

مصلح

لبنیات

پنیر تازه

مغز گردو، آویشن، عسل، نعناع خشک، سبزی های معطر

لبنیات

خامه

عسل

دوغ و ماست

زنیان، نعناع، آویشن، سیر، کاکوتی، زیتون، سیاه دانه، پونه

سر شیر

عسل

شیر پاستوریزه

عسل، گلاب

ریشه ها

سیب زمینی

دارچین، زنجبیل، آویشن شیرازی

توت ها و بذرهای ملین

اسفرزه

عسل، سکنجبین عنصلی

توت فرنگی

عسل

صیفی ها

خیار بوته ای

نمک، رازیانه، زنیان، مویز، عسل، زیره، پوست کندن

اقسام کدو

آب عسل، میخک، زیره، نعناع، نمک، روغن زیتون، فلفل، خردل، آبغوره

گوجه فرنگی

روغن زیتون

هندوانه

پوست هندوانه، عسل، گلنگبین

سبزی ها

اسفناج

پختن با روغن بادام، روغن گاوی تازه، دارچین، فلفل

بامیه

ادویه های گرم

خرفه

کرفس، نعناع، مصطکی

قارچ خوراکی

خردل، پختن با نمک و شوید، روغن کنجد و زیتون، پونه، آویشن، فلفل، زنجبیل، زیره

کاهو

نعناع، کرفس، زیره، مصطکی، سکنجبین، هلیله

لوبیا سبز

دارچین، زنجبیل، خردل، زیره، نمک، روغن زیتون، آویشن، فلفل، طبخ با گوشت حیوان جوان

حبوبات

باقلا تازه

عسل، پوست کندن، جوشاندن در آب و ریختن آب آن پس از پختن، روغن بادام، پونه، مرزه، فلفل، دارچین، آویشن، زیره، گلپر

نخود سبز

آویشن، دارچین، زنجبیل، فلفل سیاه

میوه ها

آلو و آلوچه

عناب، گلنگبین، کندر، عسل، زنیان، زیره، روغن زیتون

انار شیرین

زنجبیل پرورده، انار ترش

پرتقال

عسل، گلنگبین

دارابی

عسل، گلنگبین

شفتالو

عسل، مربای زنجبیل

شلیل

عسل، گلنگبین، انیسون، زنیان، مصطکی، روغن زیتون

کیوی

عسل، گلنگبین

لیمو شیرین

عسل، گلنگبین

نارنگی

عسل، گلنگبین

هلو

عسل، مربای زنجبیل

آناناس

آب انار، آب لیمو، عسل

گوشت ها

مرغ

ادویه گرم، پیاز، سیر

انواع ماهی

پختن با دنبه یا کنجد، زنجبیل، آویشن، عسل، گلنگبین، ادویه گرم

مغزهای گیاهی

به دانه

رازیانه، عسل

تخم کدو

عسل، گلنگبین

تخم هندوانه

عسل، گلنگبین

خشخاش

عسل، مصطکی

 • استفاده از داروها
 1. استفاده از دارویی به نام سنای مکی در رفع قولنج نوزاد بسیار مؤثر است. برای این منظور يك قاشق مربا خوری سنای مكی را در 1 لیوان آب دم کرده و نصف قاشق چای خوری به نوزاد داده می شود.
 2. استفاده مادر از سیاه دانه به میزان 1 قاشق چای خوری بعد از غذا (یک بار در روز) می تواند در پیشگیری از نفخ و کولیک نوزادان بسیار مؤثر باشد.
 3. برای رفع کولیک ناشی از نفخ نوزاد، مادر باید هر روز یک لیوان جوشانده رازیانه و زیره همراه با عسل میل کند. نیز می توان مقداری عرق نعناع یا عرق زنیان را با آب گرم مخلوط کرده و آن را همراه با کمی ترنجبین به کودک بخوراند.
 4. هم چنین مادران می توانند برای رفع نفخ در نوزاد، خودشان نیز عرق نعناع استفاده کنند و گاهی اوقات یک قاشق چای خوری هم در دهان کودک بریزند تا نوزاد با آن آشنا شود.
 5. اجابت مزاج شیرخوارکنترل شود. در صورت ابتلا کودک به یبوست، توصیه هایی که در قسمت یبوست نوزاد آمده است را بخوانید.
 6. در درمان کولیک نوزاد، داروی شافیه در درمان دردهای کودکان، از خواب پریدن کودک، از خواب پریدن مادر در زمان بارداری کاربرد ویژه ای دارد. (طب الائمة، ص 124)
 • اصلاح روش شیردهی

گاهی علل کولیک در نوزاد ناشی از این است که فرایند شیردهی خوب انجام نمی شود و یا آروغ نوزاد گرفته نمی شود و به همین خاطر نوزاد دچار نفخ شده است، لذا توصیه می شود در فرآیند شیردهی نکات زیر رعایت شود:

 1. مادران باید در موقعیت راحتی به نوزاد شیر دهند. باید بنشینند و تکیه بدهند و بالشی زیر دستشان بگذارند و به نوزاد شیر دهند تا هم خودشان در شرایط مناسبی باشند و هم نوزاد راحت و با آرامش شیر بخورد، مادران باید روی یک تخت چهار بالش بنشینند و به بچه شیر دهند چرا که شیردهی یک مکانیسم ذهنی ـ جسمی است.
 2. در فرآیند شیردهی به کودک صبر و حوصله داشته باشید. بعضی از کودکان به آرامی شیر می خورند.
 3. پس از شیردادن حتماً آروغ نوزاد را بگیرید. سر نوزاد را روی شانه خود قرار دهید و آرام آرام به پشت او بزنید تا باد گلو بزند.
 • ماساژ کودک

ماساژ شکم و ناف کودک با روغن كرچك يا سياهدانه علاوه بر رفع يبوست موجب تقويت روده و برطرف شدن نفخ و قولنج نوزاد می گردد.

ماساژ شکم کودک با روغن زيتون در رفع قولنج نوزاد بسیار مؤثر است.

 • کمک به خواب نوزاد

برای کمک به خواب نوزاد می توانید به توصیه هایی که در قسمت خواب آرام بخش برای کودک آمده است، توجه نمایید.

ج. یبوست کودک

اگر کودک نتواند اجابت مزاج داشته باشد و یا اگر هنگام اجابت مزاج درد داشته باشد و زور بزند، اغلب به یبوست دچار شده است. کودکانی که از شیر مادر تغذیه می شوند ممکن است به دفعات کمتری اجابت مزاج داشته باشند البته در هفته اول باید انتظار داشت اجابت مزاج روزانه داشته باشند. هر تغییر در رژیم غذایی به خصوص از شیر مادر به شیر مصنوعی یا شروع شیر گاو یا غذای جامد می تواند به سخت شدن موقت اجابت مزاج منجر شود. توجه داشته باشید یبوست باعث تب نمی شود. توصیه های زیر به شما کمک می کند تا در صورت بروز یبوست، مشکل کودک تان را برطرف سازید.

 • کودک زیر 6 ماه
 1. پزشکان طب اسلامی معتقدند یبوست در کودکان در نتیجه کاهش رطوبت و افزایش سردی در بدن (سودا) رخ می دهد. برای درمان یبوست نوزاد، مادر باید از غذاهایی با طبع گرم استفاده نماید. برای این منظور مادر می تواند از رازیانه به همراه عسل استفاده نماید.
 2. هفت عدد انجير خشك را در يك ليوان آب خيسانده و از آب آن به میزان يك قاشق مرباخوری به هنگام شب به نوزاد داده شود.
 3. استفاده از سنای مکی در درمان یبوست و کولیک کودک بسیار مفید است. یک قاشق چای خوری آب سنا را به کودک دهید.
 4. ماساژ شکم با روغن كرچك يا سياهدانه علاوه بر رفع يبوست، سبب تقویت روده و برطرف شدن نفخ و قولنج می شود.
 5. ماساژ شکم و ناف کودک با روغن زيتون و یا کنجد نیز سبب تقویت روده و کاهش يبوست می گردد. برای این منظور شکم و ناف کودک را با روغن زیتون در جهت عقربه های ساعت با 2 الی 4 انگشت به مدت 10 دقیقه ماساژ دهید.
 • کودک بالای 6 ماه
 1. پزشکان طب اسلامی معتقدند یبوست در کودکان در نتیجه کاهش رطوبت و افزایش سردی در بدن (سودا) رخ می دهد. برای درمان یبوست نوزاد، مادر از غذاهایی با طبع گرم استفاده کند. برای این منظور مادر می تواند از رازیانه به همراه عسل استفاده نماید.
 2. هفت عدد انجير خشك را در يك ليوان آب خيسانده و از آب آن به میزان يك قاشق مرباخوری هنگام شب، به نوزاد داده شود.
 3. برای رفع یبوست نوزاد نصف قاشق چای خوری روغن بادام درختی شیرین طبیعی در رفع یبوست نوزاد بسیار مؤثر است. هم چنین شما می توانید يك قاشق مغز فلوس را در يك ليوان آب جوش حل كرده و بعد از صاف كردن با يك استكان گلاب و سه قاشق مرباخوری روغن بادام شيرين مخلوط كرده و به كودك بخورانید و یا خود مادر میل کند.
 4. استفاده از سنای مکی در درمان یبوست و کولیک کودک بسیار مفید است. یک قاشق چای خوری آب سنا را به کودک بدهید.
 5. استفاده از مخلوط پودر فلوس به همراه پودر انیسون (زیره سبز شیرین) در درمان یبوست اطفال بسیار مفید است.
 6. در درمان یبوست تنقیه کودک بسیار مفید است. بهترین درمان یبوست کودکان، تنقیه با روغن زیتون است.
 7. شیاف عسل به تنهایی و یا شیاف عسل همراه پونه و يا ريشه سوسن كبود (زنبق كبود) خام يا سوخته در مقعد کودک، در رفع یبوست نوزاد بسیار مفید است.
 8. ماساژ شکم با روغن كرچك يا سياهدانه علاوه بر رفع يبوست، سبب تقویت روده و برطرف شدن نفخ و قولنج می شود.
 9. ماساژ شکم و ناف کودک با روغن زيتون و یا کنجد نیز سبب تقویت روده و کاهش يبوست می گردد.
 10. مخلوط ترنجبين و شيرخشت را در يك استكان آب جوش گذاشته و بعد از صاف كردن آن به کودک یک قاشق مرباخوری بخورانید، این مخلوط در درمان یبوست نوزاد مفید است.
 11. نوزاد باید بعد از هر بار شیر خوردن (به صورت کامل) اجابت مزاج داشته باشد. در صورت ابتلا کودک به یبوست، می توان مقداری لعاب اسفند را به کودک خوراند. یعنی مقداری اسفند را داخل آب جوش ریخته و بعد از چند دقیقه، آن را صاف کرده و یه میزان بسیار کم در حد چند قطره (فقط یک بار) به کودک خورانید.
 12. گاهي يبوست کودک در نتیجه کاهش رطوبت در بدن رخ می دهد. برای مثال وقتی اتاق زیاد گرم باشد، دمای بدن بالا رفته و میزان رطوبت بدن کم می شود. در خراش مقعدی کودک ناشی از یبوست کودک می توان از روغن به و روغن خيار بوته ای استفاده کرد. برای استفاده می توان روزانه (یک بار) به کودک خورانده شود و نیز باید بعد از تعویض پوشک کودک، به صورت موضعی بر بدن کودک مالیده شود.
 13. برای تهیه روغن به باید، آب یک عدد ميوه به تازه رسيده شيرين بدون پرز را گرفت (به اندازه یک لیوان) و سپس نصف ليوان روغن زيتون خوراکی به آن اضافه کرده و سپس به قدری حرارت داد تا فقط روغن آن بماند.
 14. برای تهیه روغن خیار دو ليوان آب خيار بوته ای (خيار گلخانه ای و... نباشد) را با نصف ليوان روغن زيتون مخلوط کرده و سپس به قدری حرارت داد تا فقط روغن آن بماند.

د. درمان اسهال

از علل شایع اسهال می توان تغییر رژیم غذایی و یا عفونت های ویروسی را نام برد. اگر شل شدن مدفوع کودک کوتاه مدت باشد در نتیجه تغییر رژیم غذایی است ولی اگر شل شدن اجابت مزاج، شروعی ناگهانی، سریع، شل و متوالی باشد، در نتیجه اغلب عفونت ویروسی است. توصیه های زیر که با استفاده از نظرات پزشکان طب سنتی اسلامی، جمع آوری گردیده است در بهبود این مشکل بسیار مفید است.

 • کودک زیر 6 ماه
 1. در درمان اسهال نوزاد مادر باید از مصرف خوراکی هایی با طبع سرد خودداری کند و یا مصرف آن را به حداقل برساند. برای آگاهی از این تغذیه می توان به قسمت کولیک نوزاد مراجعه نمود.
 2. اگر نوزاد از شير مادر استفاده می كند، مادر از مصرف هنداونه، لواشك، پفك، روغن زيتون، سيب پرهیز کند.
 3. اگر نوزاد از شیر مادر استفاده می کند، مادر می تواند يك قاشق چای خوری گلپر را همراه با يك قاشق مرباخوری اسپند در سه چهارم ليوان آب جوش به مدت ده دقيقه دم كرده و بعد از صاف كردن با يك چهارم ليوان عرق نعناع و يك قاشق چای خوری عسل، شيرين كرده و صبح و شب نصف ليوان، ميل کند.
 4. در درمان اسهال نوزادان داروی جامع با آب مورد به همراه عسل داده می شود.
 • کودک بالای 6 ماه
 1. در درمان اسهال کودکان بالای 6 ماه، استفاده از عسل طبیعی بسیار مفید است. عسل خاصیت آنتی بیوتیکی دارد. برای استفاده می توان یک قاشق چای خوری عسل را در نصف استکان آب جوش ولرم مخلوط کرده سپس یک قاشق چای خوری تا یک قاشق مربا خوری به کودک داد.
 2. استفاده از آب سیب رسیده شیرین تازه (یک قاشق چای خوری تا یک قاشق مربا خوری) در درمان اسهال مفید است.
 3. در درمان اسهال ناشی از افزایش صفرا در بدن که در نتیجه مصرف بیش از حد خوراکی هایی با طبع گرم مانند کنجد یا سیر و یا خوراکی هایی با طبع گرم مانند ارده در بدن رخ می دهد، کودک دارای علایمی همچون خارش و التهاب و قرمزی در ناحیه مقعد می باشد.
 4. برای درمان، مصرف آب انار شیرین بسیار مفید است. هم چنین بهتر است در درمان این نوع اسهال، از دادن خوراکی های با طبع گرم به کودک خودداری نموده و غذاهای با طبع خنک مانند ماست، دوغ و یا کته ماست به کودک داده شود.
 5. در طب اسلامی، در درمان اسهال کودکان داروی جامع با آب مورد به همراه عسل داده می شود.
 6. از سنجد استفاده گردد. استفاده از سنجد و پودر آسیاب شده آن در درمان اسهال کودکان بسیار مفید است.
 7. سویق برنج در درمان اسهال بسیار مفید است. سویق برنج خوراکی است که در آن برنج سبوس دار را آسیاب کرده و سپس تفت می دهند.
 8. آرد بلوط را با کاکائو مخلوط کرده و دم کرده آن را به اطفال بدهید.
 9. از سوپ هویج استفاده کنید. مقداری هویج را (500 گرم) رنده کرده و آنرا در یک لیتر آب بجوشانید تا آن که هویج کاملاً پخته و نرم شود. سپس آن را در آسیاب برقی ریخته تا به صورت شربت در آید. بعد به آن آب اضافه کرده تا حجم آن یک لیتر شود.
 10. برنج پخته شده با روغن شحم گاو به کودک بدهید.
 11. يك قاشق چای خوری گلپر همراه با يك قاشق مرباخوری اسپند در سه چهارم ليوان آب جوش به مدت ده دقيقه دم كرده و بعد از صاف كردن با يك چهارم ليوان عرق نعناع و يك قاشق چای خوری عسل، شيرين كرده و صبح و شب نصف ليوان ميل شود كه در درمان اسهال بسيار مؤثر است. اگر كودك، شيرخوار است مصرف كردن مادر از این دم کرده در درمان اسهال نوزاد مؤثر است ولی می توان به مقدار چند قاشق مرباخوری نيز به كودك داد.

مشکلات ناشایع در کودک

برخی از کودکان ممکن است در اثر عواملی مانند وضعیت بد قرارگیری در داخل رحم، کم وزن بودن، بیماری و... با آسیب مواجه شوند. در زیر با پاره ای از مشکلات که راهکارهای آن در طب سنتی نیز آمده است، آشنا می شوید.

أ. پای پرانتزی در کودکان

در شیرخواران زیر یک سال به طور شایع، کمانی شدن و چرخش داخلی پا در حد خفیف تا متوسط وجود دارد که ممکن است در نتیجه قرارگیری کودک در رحم مادر باشد. این وضعیت با شروع ایستادن و راه رفتن بدون کمک، طی 6 تا 12 ماه بهبود می یابد. البته بهبودی واضح در سال اول زندگی رخ نمی دهد. اگر کودک 2 ساله و یا بیشتر از 2 سال داشته باشد و این وضعیت تصحیح نشود احتیاج به بررسی دارد. پزشکان طب سنتی اسلامی توصیه های زیر را جهت بهبود سریع کودک پیشنهاد می دهند:

 • پزشکان طب سنتی اسلامی معتقدند پای پرانتزی در کودک در نتیجه سردی اندام می باشد و درمان آن مالیدن روغن بادام تلخ به پاها هر شب به مدت 4 تا 6 ماه و مصرف خوراکی های گرم مانند انجیر و بادام درختی است.
 • برگ چغندر را در غذای کودک بگنجانید. برگ چغندر نقش مؤثری در تقویت استخوان ها دارد، به طوری که بهترین درمان پوکی استخوان معرفی شده است.
 • سویق سنجد نقش بسیار مؤثری در تأمین کلسیم بدن دارد. برای تهیه سویق سنجد، سنجد را به صورت کامل یعنی پوست، گوشت و به خصوص هسته سنجد را آسیاب کرده و آن را تفت می دهند. پوست سنجد برای پوست بدن و گوشت آن برای گوشت بدن مفید است. (اصول کافی، ج۶، ص۳۶۱). برای مصرف کودک، سویق سنجد را با شیر مخلوط کرده و به کودک بخورانید.
 • در طب اسلامی استفاده از دارویی به نام استخوان ساز یا غبیرا ( که عمده ترکیبات آن هسته سنجد است) درمان اصلی پای پرانتزی کودک معرفی شده است.
 • با روغن سیاه دانه یا روغن کنجد، پای کودک را در مقابل نور آفتاب ماساژ دهید.
 • استفاده از شیر عسل و استفاده از مخلوط سه شیره یعنی (شیره انگور، توت و خرما) در بهبود این مشکل بسیار مفید است.
 • از دادن آلو به کودکان خودداری کنید.
 • به طور ویژه حلیم گندم و گوشت را در غذای کودک بالای 6 ماه قرار دهید.
 • از درست کردن غذا در ظروف تفلون بپرهیزید. از دادن چای، سرخ كردنی و نوشابه نیز به کودک پرهیز نمایید.

ب. درمان آسیب چشم کودک ناشی از دریافت بیش از حد اکسیژن

یکی از مشکلات چشمی در بعضی از نوزادان نارس و یا نوزادانی که به علل مختلف اکسیژن دریافت می دارند، مشکلات مرتبط با دریافت اکسیژن مفرط می باشد که معمولاً این مشکل در نوزادانی که در آن ها از ماسک اکسیژن استفاده می شود رخ می دهد. در درمان این مشکلات، پزشکان طب اسلامی توصیه هایی دارند که شامل موارد زیر می باشد.

 • در درمان این نوزادان بهتر است از سرمه اثمد که نوعی سرمه است استفاده گردد.
 • استفاده از روغن بنفشه پای زیتون به شکل مالیدن آن بر ابرو نیز مفید است.
 • استفاده از دارویی به نام مرکب چهار (که عمده ی ترکیبات آن آب به است) در درمان این آسیب بسیار مفید است.
 • دارویی در طب اسلامی به نام شافیه وجود دارد که با آب باران مخلوط شده (آب باران باید تازه بوده یعنی از آب بارانی باشد که در همان روز یا شب باریده باشد) و به شکل سرمه استفاده می گردد.

ج. نقص دیواره بین بطن ها در قلب کودک

این مشکل وضعیتی است که در آن، دیواره بین دو بطن راست و چپ پس از تولد نوزاد باز مانده است. شدت این نقص از نظر اندازه از یک سوراخ بسیار کوچک تا فقدان کامل دیواره بین بطنی که منجر به ایجاد بطن مشترک می شود متفاوت است. اگر نقص بی علامت یا کوچک باشد، نقص دیواره به مرورکوچک شده یا بسته می شود و مشکل مهمی را ایجاد نخواهد کرد ولی در بعضی موارد احتیاج به جراحی دارد. پزشکان طب سنتی اسلامی عقیده دارند، به جای جراحی می توان از قرص خون به صورت مداوم (نوعی دارو در طب اسلامی) استفاده کرد. این دارو در درمان این اختلال بسیار مفید بوده و سبب بسته شدن سوراخ اضافی می گردد. هم چنین آن ها توصیه می کنند استفاده از آب به، کدو حلوایی و داروی جامع (نوعی دارو در طب اسلامی)، گلابی رسیده، مربای آمله در درمان این بیماران مفید واقع می شود.

کودک > شیرخوار > طب سنتی
1396/05/22
کارشناس مامایی خانم احسانی
S s s s s s 5
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی